https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

XIX-wieczna chata przy zakopiance zmienia lokalizację. Nowe miejsce znaleziono dla niej w w Krakowie

Agnieszka Aulich
Rozebranie i przeniesienie zabytku było jedyną drogą dla zachowania dziedzictwa
Rozebranie i przeniesienie zabytku było jedyną drogą dla zachowania dziedzictwa GDDKiA
Znika charakterystyczna wiekowa chata, którą widzieli kierowcy jadący zakopianką pomiędzy Krakowem a Myślenicami. Chyba wszyscy jadący zakopianką ją znali. W Krzyszkowicach, tuż przy gospodzie "Wilczy głód" stała od zawsze. Już jej nie w tym miejscu. Jest przenoszona do skansenu w krakowskich Branicach.

W Krzyszkowicach powstaje nowy węzeł drogowy: trasa jednej z łącznic tunelu bezkolizyjnego skrzyżowania DK 7. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad postarała się o przeniesienie zabytku. Prace sprawnie przeprowadził generalny wykonawca, firma Nowak-Mosty. Wsparcia udzieliła Fundacja Ochrony Zabytków Architektury Drewnianej.

Krakowska, XIX-wieczna chałupa z Krzyszkowic należała do tej samej rodziny od momentu budowy, czyli od 1890 roku. Przetrwała CK Monarchię Austro-Węgierską, II Rzeczpospolitą, obie wojny światowe i PRL. W 1986 r. została wpisana do rejestru zabytków.

Jako klasyczna krakowska chałupa składała się z biegnącej pośrodku sieni z piecem chlebowym, dwóch izb po jednej stronie sieni oraz kuchni i izby po drugiej. Ściany zbudowano z belek uszczelnionych gliną, osadzonych na kamiennej podmurówce z piaskowca. Czterospadowy dach opierał się na krokwiach. Szeroki na 11 metrów front domu był skierowany na południe.

Zdecydowano, że zabytek zostanie uratowany. Że XIX-wieczna chałupa zostanie przeniesiona do powstającego skansenu w Branicach Nowej Hucie.

Przed rozbiórką dokładnie zinwentaryzowano najdrobniejsze szczegóły budowli; każda belka, każda krokiew i klin zostały odpowiednio sfotografowane i ponumerowane. W trakcie rozbiórki wszystkie elementy zostały skatalogowane i przygotowane do ponownego złożenia w nowym miejscu. Uratowano i zebrano: kamienie fundamentowe, glinę z tynków, mech z uszczelnień, deski sufitowe i podłogowe, piec kaflowy, detale stolarskie, a nawet oryginalny tynk, który pozbierano do woreczków - wszystko to zostanie wykorzystane do odtworzenia chaty w skansenie.

Chałupa trafiła do Nowej Huty, do skansenu w Branicach, który w przyszłości stanie się częścią Parku Edukacyjnego „Branice”, zachowując dla przyszłych pokoleń dziedzictwo grupy etnograficznej Krakowiaków Zachodnich.

Skansen - Park Edukacyjny "Branice" ma obejmować 11 zagród, karczmę, kościół oraz nowoczesny budynek ekspozycyjno-edukacyjny, przeznaczony do organizacji warsztatów, wykładów i wystaw. Projekt realizowany jest przez spółkę Kraków Nowa Huta Przyszłości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska