W nowym żłobku na Wzgórzach Krzesławickich będzie 80 miejsc dla maluchów. Wykonawca, spółka ETNA ze Skawiny, będzie miał 20 miesięcy na realizację zadania.
Kuchnia, pokój pielęgniarki, a na zewnątrz ogródki warzywne
Budynek żłobka przy ul. Niebyłej ma mieć trzy kondygnacje. Na ok. 776 metrach kwadratowych powierzchni użytkowej znajdą się cztery sale, sanitariaty, pomieszczenia administracyjne i socjalne. Żłobek będzie miał własną kuchnię z magazynem żywności, a także pokój pielęgniarski. Poszczególne kondygnacje budynku będą dostępne dla osób niepełnosprawnych z poziomu przyległego terenu lub z wykorzystaniem windy osobowej.
Inwestycja będzie obejmować również montaż instalacji OZE wraz z panelami fotowoltaicznymi, która pozwoli na obniżenie bieżących kosztów utrzymania i funkcjonowania obiektu. Budynek będzie podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej. Ponadto planowane jest zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła.
Zagospodarowany zostanie także teren wokół o żłobka, w tym posadzona zieleń. Przewidziano miejsce pod ogródki warzywne, pojawi się też mała architektura.
Realizacja całego przedsięwzięcia będzie kosztować ok. 10,3 mln złotych.
Żłobek ze strefą zabaw i salą sensoryczną
Z kolei przy ul. Karaszewicza-Tokarzewskiego w Nowej Hucie powstanie kameralna placówka do około 50 dzieci. Za realizację tej inwestycji będzie odpowiadać firma CREA BUDOWNICTWO Sp. z o.o. z Wrocławia. Wartość kontraktu to ok. 9,1 mln złotych.
Żłobek będzie się składać z dwóch jednokondygnacyjnych budynków z dwuspadowymi dachami, w których znajdą się trzy sale dla maluchów, a także pomieszczenia administracyjne, gospodarcze i zaplecze kuchenne. Budynki będą połączone niewielka konstrukcją o charakterze przewiązki, również pokrytą spadzistym dachem. Tam znajdzie się m.in. wewnętrzna strefa zabaw. Dodatkowo w żłobku zostanie urządzona sala sensoryczna. Łącznie powierzchnia użytkowa nowej placówki wyniesie ok. 676 mkw.
Jak wymienia ZIM w Krakowie, elewacja ma zostać wykonana w technologii drewnianej, a część dachu ma być zielona. Żłobek będzie wyposażony w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła w centrali wentylacyjnej. Na dachu zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne.
W ramach zagospodarowania terenu posadzone zostaną ozdobne jabłonie, a bezpośrednio przy żłobku ma zostać wygospodarowana część do zabaw dla dzieci na świeżym powietrzu.
Podobnie jak w przypadku żłobka przy ul. Niebyłej, wykonawca placówki przy Karaszewicza-Tokarzewskiego będzie miał 20 miesięcy od podpisania umowy na realizację całego zadania, a więc opracowanie dokumentacji projektowej, uzyskanie pozwolenia na budowę i samo wykonanie inwestycji.
Inwestycje objęte są dofinansowaniem w ramach programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 "Maluch+" 2022-2029, finansowanego ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
W sklepach jest coraz drożej i nadchodzą kolejne podwyżki
