Kraków. Dwie firmy złożyły oferty na koncepcję tras Pychowickiej i Zwierzynieckiej. Tańsza propozycja opiewa na kwotę prawie 10 mln zł

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W środę, 22 lipca, otwarto oferty w przetargu na wykonanie wielowariantowej koncepcji budowy Trasy Zwierzynieckiej z tunelem pod wzgórzem św. Bronisławy, Trasy Pychowickiej oraz przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie tych inwestycji. Wpłynęły dwie oferty na kwoty 9,7 i 11,4 mln zł. Miasto może przeznaczyć na zadanie 10 mln zł. Jeżeli tańsza oferta będzie spełniać warunki, to umowa może być podpisana na przełomie września i października tego roku.

FLESZ - Chcesz się budować ? Dobrze się przygotuj

Oferty w przetargu złożyły dwie firmy z Katowic: IVIA - na kwotę 11 mln 380 tys. zł i konsorcjum MP Mosty - 9 mln zł 688 tys. zł. Ogłaszająca zamówienie gminna spółka Trasa Łagiewnicka na zadanie zamierzała przeznaczyć do 10 mln zł. Jedna z ofert mieści się więc w tej kwocie.

- Teraz sprawdzimy czy tańsza oferta spełnia warunki przetargu. Jeżeli tak będzie, to stanie się to podstawą do podpisania umowy. Najwcześniej może to nastąpić na przełomie września i października tego roku - informuje Krzysztof Migdał ze spółki Trasa Łagiewnicka.

Przypomnijmy, że ta gminna spółka w kwietniu tego roku unieważniła przetarg na wykonanie koncepcji budowy tras Pychowickiej i Zwierzynieckiej, bowiem cztery złożone oferty były zbyt wysokie w porównaniu do kosztorysu zamawiającego. Najtańsza z nich opiewała na 11,8 mln zł, czyli o 1,8 mln zł więcej, niż zamawiający przewidział na wykonanie zadania. Pozostałe firmy zaproponowały kwoty od 12,6 mln zł do 16,3 mln zł. Zapadła więc decyzja o ogłoszeniu kolejnego zamówienia.

Kraków. Trasa Łagiewnicka: Postępy w budowie tuneli [ZDJĘCIA]

Zwycięzca przetargu będzie zobowiązany wykonać wariantową koncepcję podzieloną na dwa niezależne zadania wraz z wykonaniem badań geologicznych. Zadanie I obejmuje odcinek Trasy Pychowickiej od końca budowanej obecnie Trasy Łagiewnickiej (ma powstać do końca 2021 r.) przy ul. Grota Roweckiego do ul. Księcia Józefa. Zadanie II obejmuje odcinek Trasy Zwierzynieckiej od ul. Księcia Józefa do ronda Ofiar Katynia.

W rejonie skrzyżowania Trasy Pychowickiej z ulicą Księcia Józefa planowane jest zlokalizowanie nowej pętli tramwajowo–autobusowej oraz parkingu park&ride i wykonanie odcinka linii tramwajowej do pętli na Salwatorze.

W rozwiązaniach wariantowych analizowane będzie zarówno przekroczenie rzeki Wisły tunelem, jak i obiektem mostowym, a także poprowadzenie linii tramwajowej wzdłuż poszczególnych fragmentów obu planowanych tras. Brane jest też pod uwagę stworzenie buspasa dla autobusów.

Na sprawdzenie ofert i wybór wykonawcy potrzeba 2-3 miesięcy. Na stworzenie koncepcji i przeprowadzenie konsultacji trzeba natomiast rezerwować 37 miesięcy. Koncepcja dwóch kolejnych tras mogłaby więc powstać pod koniec 2023 r. Później potrzeba co najmniej dwóch lat na stworzenie projektu i uzyskanie wszelkich zgód. Na samą budowę nowych dróg należy rezerwować 36-48 miesięcy. Jeżeli miasto znajdzie finansowanie w budżecie albo zewnętrzne fundusze (np. państwowe), to teoretycznie nowe trasy mogłyby powstać ok. 2030 r. Wstępnie koszt inwestycji szacowany jest na ok. 2,6 mld zł.

Przypomnijmy, że trasy Pychowicka i Zwierzyniecka planowane są od lat. Wraz z powstającą Trasą Łagiewnicką (o długości 3,5 km, powstaje na odcinku od ul. Grota-Roweckiego do skrzyżowania ulic Witosa, Halszki i Beskidzkiej) mają utworzyć brakujący element trzeciej obwodnicy. Ich zadaniem ma być zachęcenie kierujących do rezygnacji z przejazdu przez centrum miasta Krakowa (szczególnie Alejami Trzech Wieszczów) i skorzystanie z szybkiego i bezkolizyjnego połączenia międzydzielnicowego. Zwiększenie płynności ruchu na III obwodnicy ma przyczynić się do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń emitowanych przez pojazdy, zarówno w centrum miasta jak i na obwodnicy.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie