Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Dyrektor został zwolniony, bo nie chciał budować nowego szpitala?

Marcin Karkosza
Marcin Karkosza
Andrzej Kulig żegna się ze Szpitalem Uniwersyteckim.
Andrzej Kulig żegna się ze Szpitalem Uniwersyteckim. Fot. Andrzej Wiśniewski
Andrzej Kulig, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, został odwołany. Oficjalny powód - brak współpracy z władzami uczelni.

O odwołaniu dr. hab. Andrzeja Kuliga ze stanowiska dyrektora największego małopolskiego szpitala władze Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego poinformowały wczoraj. Głównymi przyczynami są: "brak należytej współpracy z władzami UJ" oraz "brak efektywnej strategii naprawczej, mającej na celu poprawę bardzo trudnej sytuacji finansowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie" - można przeczytać w oświadczeniu zamieszczonym na stronie CM UJ.

Co się kryje za tymi stwierdzeniami?

Maciej Rogala, rzecznik prasowy Collegium Medicum, tłumaczy, że decyzja nie była wynikiem konkretnego wydarzenia, a narastającego od kilku lat braku zrozumienia między Andrzejem Kuligiem a władzami uczelni: - Jednym z elementów był brak komunikacji dyrektora z Collegium Medicum - mówi Rogala. - Obserwujemy też wzrost zobowiązań szpitala, który traci płynność finansową.

To oficjalny komentarz rzecznika. Nieoficjalnie mówi się o konflikcie między władzami uczelni a Andrzejem Kuligiem, który nie był entuzjastą budowy nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w krakowskim Prokocimiu.

Inwestycja, warta 1,2 mld zł, ma być gotowa do 2019 r. Niedawno wyłoniono jej wykonawcę. Jednak władze uczelni, pytane o to, jakie dokładnie kliniki przeniosą się do Prokocimia, o takich szczegółach mówić nie chcą. Wiadomo, że część szefów klinik nie chce się przenosić z centrum miasta na jego obrzeża.

Andrzej Kulig dyrektorem Szpitala Uniwersyteckiego był od 2005 r. Całkowicie zreformował placówkę. Za jego rządów do użytku oddano m.in. nowoczesne Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof.

Wokół osoby dyrektora nie brakowało kontrowersji. Zanim zaczął rządzić szpitalem, był bliskim współpracownikiem prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, pełnomocnikiem jego komitetu wyborczego w 2002 r. W 2007 r. prokuratura postawiła Kuligowi zarzuty za nieprawidłowości przy tamtej kampanii. Dyrektor usiłował wtedy popełnić samobójstwo i publicznie się do tego przyznawał.

Ze strony władz UJ dostał wówczas wsparcie. Ostatecznie sprawę umorzono.

Teraz Kulig żegna się ze Szpitalem Uniwersyteckim. Jego następca ma zostać wyłoniony w drodze konkursu. Zanim to nastąpi, szpitalem będzie tymczasowo kierował anestezjolog, prof. Jerzy Wordliczek.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska