https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Działkowcy z ROD „Wisła” uczyli się jak zbudować ogród deszczowy [ZDJĘCIA]

Marcin Banasik
Na terenie ogródków działkowych przy ul. Klasztornej odbyły się warsztaty poświęcone ogrodom deszczowym. Podczas weekendowych warsztatów, prowadzonych przez Cecylię Ciechańską, uczestnicy dowiedzieli się m.in. czym jest ogród deszczowy, jak go zbudować i jak powinien prawidłowo funkcjonować

FLESZ - Gdzie najtaniej na wakacje?

od 16 lat

– Ogrody deszczowe zbierają wodę deszczową, stopniowo oddając ją do ekosystemu, a możliwy nadmiar (już ograniczony) do kanalizacji burzowej. Gromadzą wodę opadową: która trafia do niego bezpośrednio oraz spływającą z powierzchni nieprzepuszczalnych: dachów, chodników, jezdni i podjazdów. Dzięki czemu chociaż część wody nie odpłynie do kanalizacji, a zatrzymana przez rośliny będzie stopniowo oddawana do atmosfery – mówi Cecylia Ciechańska.

Decydując się na budowę ogrodu deszczowego dobrze jest rozpocząć od stwierdzenia jakiego rodzaju gruntem dysponujemy w miejscu w którym taki ogród chcemy założyć. W tym celu wykonujemy odkrywkę miejscową, obserwujemy wykonany na głębokość około metra wykop szczególnie pod kątem jego przesiąkliwości dla wody.

– W gruncie słabo przepuszczalnym zakładać będziemy ogród deszczowy w typie mokrym, natomiast w gruncie przepuszczalnym (z którego woda szybko infiltruje czyli przenika w głąb) ogród deszczowy suchy. Wielkość ogrodu deszczowego zależy od powierzchni, z której woda ma być odprowadzana, i zwykle zajmuje obszar 1/3 powierzchni, z której ta woda jest dostarczana (dach, chodnik, parking, taras) – wyjaśnia ekspertka.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska