FLESZ - Gdzie najtaniej na wakacje?

– Ogrody deszczowe zbierają wodę deszczową, stopniowo oddając ją do ekosystemu, a możliwy nadmiar (już ograniczony) do kanalizacji burzowej. Gromadzą wodę opadową: która trafia do niego bezpośrednio oraz spływającą z powierzchni nieprzepuszczalnych: dachów, chodników, jezdni i podjazdów. Dzięki czemu chociaż część wody nie odpłynie do kanalizacji, a zatrzymana przez rośliny będzie stopniowo oddawana do atmosfery – mówi Cecylia Ciechańska.
Decydując się na budowę ogrodu deszczowego dobrze jest rozpocząć od stwierdzenia jakiego rodzaju gruntem dysponujemy w miejscu w którym taki ogród chcemy założyć. W tym celu wykonujemy odkrywkę miejscową, obserwujemy wykonany na głębokość około metra wykop szczególnie pod kątem jego przesiąkliwości dla wody.
– W gruncie słabo przepuszczalnym zakładać będziemy ogród deszczowy w typie mokrym, natomiast w gruncie przepuszczalnym (z którego woda szybko infiltruje czyli przenika w głąb) ogród deszczowy suchy. Wielkość ogrodu deszczowego zależy od powierzchni, z której woda ma być odprowadzana, i zwykle zajmuje obszar 1/3 powierzchni, z której ta woda jest dostarczana (dach, chodnik, parking, taras) – wyjaśnia ekspertka.
- Morskie Oko w godzinach szczytu MEMY
- Komisy samochodowe w dramatycznej sytuacji. Grad w kilka minut zniszczył wiele aut
- Jak ochłodzić pokój bez klimatyzacji? Sprawdzone i skuteczne sposoby
- Mistrzostwa Europy w piłce nożnej EURO 2020
- Drapacze chmur i 100 tysięcy mieszkańców. Tak ma wyglądać nowa dzielnica Krakowa