Kraków: ekolodzy nie chcą pozwolić na remont ulicy Mogilskiej

  • Gazeta Krakowska

Piotr Tymczak/(buń)

Planowana na wrzesień modernizacja ul. Mogilskiej może nie dojść do skutku. Mimo że do spodziewanego terminu rozpoczęcia prac zostało tylko kilka tygodni, inwestycja wciąż nie ma pozwolenia na budowę. Przyczyną są protesty ekologów.
Powstanie aleja czy arteria? Wciąż nie ma pozwolenia na przebudowę ulicy Mogilskiej
 Andrzej Banaś

Plany miasta są takie, aby na ul. Mogilskiej powstało nowe torowisko spełniające normy szybkiego tramwaju, jezdnie (po dwie w każdym kierunku), ścieżka rowerowa, system sterowania ruchem, chodniki, mała architektura.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu jest przekonany, że pozwolenie zostanie wydane lada dzień. Inaczej sprawę widzą ekolodzy, środowisko rowerzystów i przedstawiciele organizacji, które wnioskowały, aby ul. Mogilską zmienić w aleję z jedną jezdnią w każdym kierunku.

Próbę zablokowania inwestycji podjęło Stowarzyszenie Federacja Zielonych - Grupa Krakowska. Organizacja zwróciła się o uchylenie decyzji środowiskowej dla przebudowy ul. Mogilskiej (wydanej w 2009 r.) i dopuszczenie swoich przedstawicieli do udziału w postępowaniu dotyczącym pozwolenia na budowę. - Jesteśmy za zrównoważonym transportem, a nie za budową kolejnej autostrady do centrum - mówi Jarosław Prasoł z krakowskiej Federacji Zielonych.

W przygotowanie kontrargumentów dla urzędniczej wizji ul. Mogilskiej zaangażował się też miłośnik komunikacji Rafał Terkalski, znany m.in. z realizacji kilka lat temu filmu krytykującego komunikację nocną w naszym mieście. Zdaniem Terkalskiego, w przypadku ul. Mogilskiej źle przeprowadzono analizy natężenia ruchu, co skutkuje zafałszowanymi prognozami emisji spalin i natężenia hałasu po przebudowie. W piśmie do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska ekolodzy zwracają uwagę, że w 2009 roku decyzję środowiskową RDOŚ wydał na podstawie analiz magistratu z 2008 roku.

Tymczasem w 2012 roku, w związku ze staraniem się o dofinansowanie tej inwestycji ze środków Unii Europejskiej, powstała nowa prognoza natężenia ruchu na ul. Mogilskiej. Okazało się, że jej wyniki znacznie się różnią od tych sprzed czterech lat.
- Przykładowo, na odcinku między ulicą Grunwaldzką a rondem Mogilskim ZIKiT zakłada obecnie aż o 1/3 większe natężenie ruchu, niż było prognozowane w momencie wydawania decyzji środowiskowej. A większe natężenie ruchu to większy hałas i większe zanieczyszczenie powietrza - zaznacza Rafał Terkalski. Dlatego ekolodzy walczą o zmianę koncepcji przebudowy ul. Mogilskiej, tak aby jeździło nią mniej samochodów.

Terkalski zwraca też uwagę, że błędem urzędników było dołączenie do analiz pomiaru zanieczyszczenia powietrza ze znacznie oddalonej stacji przy ul. Bulwarowej w Nowej Hucie. - Przecież na Mogilskiej jest zupełnie inna zabudowa, domy opalane węglem - mówi Terkalski.

Dyrekcja Ochrony Środowiska na razie się zastanawia, co dalej. - Sprawdzamy, czy wniosek ekologów jest zasadny. Decyzja w tej sprawie zostanie wydana do miesiąca - mówi Bogdan Połomski, naczelnik Wydziału Ocen Oddziaływania na Środowisko RDOŚ. Przyznaje, że jeżeli RDOŚ uzna argumenty ekologów, to może uchylić decyzję środowiskową, bez której nie można pozyskać pozwolenia na budowę. Jeśli tak się stanie, wszelkie procedury trzeba będzie zacząć od nowa. To znacznie opóźni inwestycję.
ZIKiT protesty ekologów bagatelizuje. - Naszym zdaniem, przeprowadzono właściwe prognozy. Liczymy, że zostanie wydane pozwolenie na budowę - mówi Michał Pyclik, rzecznk prasowy ZIKiT.

Inne protesty

Ekolodzy wobec ważnych inwestycji w mieście. Szkieletor - sprzeciw wobec podwyższenia budynku o ok. 10 metrów.
Zakrzówek - brak zgody na zabudowę między ulicami Wyłom i św. Jacka, od której inwestor uzależnia budowę parku.
Spalarnia odpadów - nieudany protest. Budowa ma ruszyć we wrzesniu.
Galeria Plaza - protesty przeciw budowie, która miała zaszkodzić Stawowi Dąbskiemu, ucichły po przekazaniu na fundusz ochrony przyrody znacznych sum.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze

Wideo

polecane: MiauCzat: Honorata Witańska ostrzega kobiety! Tęskni za PiP?

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

02.02.2014, 19:19

Ci tzw. ekolodzy to banda oszustów

26.08.2013, 09:38

Ekolodzy już oprotestowali łąki Nowohuckie przeganiając z nich osoby spacerujące z psami. I co teraz z tego projektu zostało??? Martwa łąka na której teraz można uświadczyć tylko okolicznych meneli popijających tanie wińsko i wagarowiczów jarających zioło na łonie natury. Fakt zioło ziołu nie zaszkodzi. Pies sikając mógłby zaburzyć wzrost babki lancetowatej.Wyrosłem razem Nową Hutą. Łąka zawsze tętniła życiem. W chwili gdy rozpoczęto budowę okolicznych bloków ekolodzy zwietrzyli interes. Dzięki durnym decyzjom urzędników wylano dziecko z kąpielom. To samo dotyczy lobby rowerzystów ścigających się na krakowskich chodnikach. Miasto i infrastruktura wraz z terenami zielonymi jest dla mieszkańców a nie odwrotnie. Dla wszystkich mieszkańców a nie tylko dla grupki debili wyrosłych na durnych i bezmyślnych unijnych pomysłach.

24.08.2013, 22:21

Niech ekolodzy przestaną protestować nikt o zdania ich się nie pyta . A przebudowa mogilskiej i placu centralnego to bardzo dobra inwestycja dla naszego miasta

23.08.2013, 14:01

Z jednym się zgadzam — to wcale nie ekolodzy protestują. A przynajmniej — nie tylko. W protest przeciwko budowie zbyt szerokiej Mogilskiej zaangażowane są różne środowiska: fascynaci komunikacji miejskiej, urbaniści, ruchy miejskie, stowarzyszenia rowerzystów i właśnie wspomniani ekolodzy. Znacząca większość tych ludzi w ogóle się ekologią nie zajmuje. Czy nie za łatwo rozdaje się więc łatki „ekoterrorysta”?

23.08.2013, 13:54

O, widzę że już z komentarzy zieje właściwy jad. Gazeta wykonała swoją pracę: podjudziła czytelników. Brawo, fakturę wyślijcie tam gdzie zawsze, zapłacimy terminowo.

23.08.2013, 00:29

Pojedz do stanów i zobacz jak tam wyglada infrastruktura drogowa/natęzenie ruchu i dopiero się odzywaj. Bałwanie jebany

23.08.2013, 00:28

Ci pseudo-ekolodzy powinni być marginalizowani i nie brani po uwagę przy żadnej inwestycji. Ich działanie ma na clu tylko wyciągnięcie pięniędzy od inwestorów a nie pomóc w tzw. "ekologii" Bandyci, oszuści i złodzieje

21.08.2013, 09:31

Może zamiast "ekologów" miasto posłucha głosów mieszkaców. O ile wiadomo w demokracji decyduje interes spolecznej większosci . Wytępic wszystkich ekologów, a będzie o wiele wiecej z tego korzysci dla samej ekologii i mieszkańców.

21.08.2013, 00:43

Jacy to ekolodzy? to bzdura. W imię szczytnych haseł wszędzie mieszają nic do spraw nie wnosząc.
wywoluja Konflikty i wyciągają ręce po pieniądze.

20.08.2013, 21:54

NIE MA JAK PIĘKNIE ZAKORKOWANE RĄDA MOGILSKIE I GRZEGURZECKIE, A MOGŁY BYĆ PRZEJEZDNE BEZKOLIZYJNE SKRZYŻOWANIA............

20.08.2013, 21:51

wszystko kwestią ceny... u ekologów to jedyny argument.. te organizacje powstały tylko po to by stawiać się przy każdej okazji i wymuszać haracz za zgodę... zmieńcie to prawo bo te patałachy nigdy do niczego nie dopuszą bez "co łaska"

20.08.2013, 21:45

TYLKO ŻE TĘPI AMERYKANIE MYŚLĄ PERSPEKTYWICZNIE I JAK BUDUJĄ MIASTA TO BUDUJĄ SZEROKIE PRZEJEZDNE ULICE I ZANIM POSTAWIĄ BUDYNKI PLANUJĄ CAŁĄ INFRASTRUKTURE DROGOWĄ .

20.08.2013, 21:40

to pogadamy. I wiele innych rzeczy jak w NY.

20.08.2013, 21:39

tu się zgadzamy brakuje skrzyżowań bezkolizyjnych i to dużo, jak by były nie byłoby korków na ulicach zmniejszyło by się zanieczyszczenie powietrza spalinami a i zwykły kowalski oszczędził by na paliwie i czasie.........BUDOWAĆ ICH JAK NAJWIĘCEJ. TO SAMO DOTYCZY PRZEPUSTOWOŚCI DRUG !!!

20.08.2013, 21:37

Popatrxz dalej niż na Mogilska.

20.08.2013, 21:35

Czy ty byles na Mogilskiej?

20.08.2013, 21:30

Niech powiedzą od razu a nie wstrzymują budowę pod jakimiś pseudoekologicznymi protestami?

20.08.2013, 20:42

Prawie wszystko i wszędzie negują.Przy budowie zbiornika Czorsztyńskiego łańcuchami,to samo w Dolinie
Rozpudy,bo ślimaki byly ważniejsze od ludzi,a w Krakowie most Kotlarski,Szkieletor i wiele innych,a teraz
ul Mogilską.Przecież to główna arteria i musi być dostosowana do nowoczesnych wymogów i dużego
ruchu samochodów i tramwajów oraz potrzeb mieszkańców Krakowa i Nowej Huty.A oni swoje dla kogo?

20.08.2013, 18:39

To wy wszyscy miłośnicy samochodów jesteście chorzy, zacznijcie się leczyć. Nawet tępi amerykanie zmądrzeli i likwidują ulice w miastach, a u nas ciągle zacofanie.

20.08.2013, 17:37

Po prostu im chodzi o pieniądze jak tylko dostaną tyle ile trzeba cały remont ruszy zgodnie projektem, tak było zawsze. Niech sie przyznają. Oczywiście będą przedłużać, bo roślinka albo owad pod ochroną itp. Dlatego Kraków od dawna nie idzie z czasem zachodnich zabytkowych metropoli.

20.08.2013, 17:36

Znowu "ekolodzy" - ekoterroryści! Nie ustępowć!! A w szczególności pod zadnym, ale to żadnym pozorem nie płacić haraczu!!! To ich tylko dodatkowo rozzuchwala.

20.08.2013, 17:18

Wysłać ekologów do Afganistanu albo innego arabskiego państwa i niech tam sobie protestują. Zobaczymy na ile im sił starczy. Od islamskich terrorystów to się jedynie różnią brakiem granatów po kieszeniach.

20.08.2013, 16:51

To zatrważające jak grupka oszołomów może terroryzować mieszkańców Krakowa!
STOP dla ekoterrorystów! Tak dla inwestycji w mieście!
Mam nadzieję, że Wydział Ochrony Środowiska nie ugnie się prze chorymi ludźmi i wyda niezwłocznie decyzję środowiskową!

20.08.2013, 16:49

To zatrważające jak grupka oszołomów może terroryzować mieszkańców Krakowa!
STOP dla ekoterrorystów! Tak dla inwestycji w mieście!
Mam nadzieję, że Wydział Ochrony Środowiska nie ugnie się prze chorymi ludźmi i wyda niezwłocznie decyzję środowiskową!

20.08.2013, 16:29

PRZYNAIMNIEJ SKANSENU NIE TRZEBA BUDOWAĆ WIOCHA JEST JUŻ OD DAWNA

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3