Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Eksperci apelują do ministra o zmianę zasad naliczania pasażerów w tramwajach i autobusach

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Polscy eksperci w dziedzinie transportu zawnioskowali do ministra zdrowia o zmianę sposobu liczenia osób w tramwajach i autobusach w dobie pandemii koronawirusa. Ich zdaniem nie powinno się wpuszczać do nich tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących, ale taką liczbę osób, jaką można przewozić uzależniając od powierzchni pojazdu. Pod pismem podpisali się też specjaliści z Politechniki Krakowskiej.

Zdaniem ekspertów założenie rządzących jest z gruntu poprawne i ma na celu zmniejszenie zatłoczenia w pojazdach komunikacji
publicznej, lecz "użyte w tym celu środki są nieadekwatne do realiów".

- Nie liczba miejsc siedzących jest wyznacznikiem przestrzeni zajmowanej przez daną osobę w tramwaju czy autobusie, ale powierzchnia przestrzeni pasażerskiej. Dochodzi więc do absurdalnych wprost sytuacji, w których w autobusie może podróżować więcej osób niż w dużo większym od niego tramwaju - komentuje Andrzej Szarata, prof. Politechniki Krakowskiej.

W piśmie skierowanym do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego eksperci podali przykład, że w standardowym 12-metrowym autobusie obecnie podróżować mogą 22 osoby, a w tramwaju wysokopojemnym 30-metrowym tylko 14 osób. Wynika stąd, że w autobusie pojedynczy pasażer ma do dyspozycji 1,36 mkw., a w tramwaju - 5,36 mkw.

"W gronie ekspertów zajmujących się transportem tramwajowym, uznajemy, że w celu zachowania wzajemnych odległości pomiędzy pasażerami o wartości ponad 1,5 m należy przyjąć za niezbędną przestrzeń dla podróżnego nie mniejszą niż 2,5 mkw." - napisali do ministra specjaliści w dziedzinie transportu.

Zaznaczyli też, że szerokość autobusów i tramwajów w przybliżeniu wynosi 2,5 m. - Dlatego w celu uproszczenia obliczeń, można również limit miejsc w pojazdach uzależnić od ich długości, tak, aby liczba pasażerów nie była większa niż długość pojazdu wyrażona w metrach - dodaje Andrzej Szarata.

"Sugerujemy również, by w sposób jednoznaczny zwolnić kierujących pojazdami transportu zbiorowego z obowiązku kontroli stanu liczby pasażerów. Zadaniem kierujących jest bezpieczne prowadzenie pojazdów, ponadto kierujący nie mają fizycznych i technicznych warunków prowadzenia kontroli liczby pasażerów" - podkreślili też eksperci w piśmie do ministra zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska