W tym roku wydarzenie odbędzie się 6 i 7 czerwca, tradycyjnie na krakowskich Błoniach. – Jak zwykle podczas festiwalu prowadzona będzie zbiórka surowców, w zamian za które rozdawane będą sadzonki drzew i kwiatów oraz upominki.
W jedenastu edycjach tego wydarzenia zebraliśmy: 237 440 kg papieru, 24 140 kg butelek PET, 121 200 kg szkła, 13 020 kg
puszek aluminiowych, 18 800 kg baterii, 41 720 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz 40 kg termometrów rtęciowych – wylicza Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMK.
Formuła Festiwalu Recyklingu sprawia, że poważna tematyka może być również źródłem dobrej zabawy. Dlatego jak co roku nie zabraknie konkursów, koncertów, gier i zawodów sportowych w godzinach od 11.00 do 18.00. W zamian za surowce - makulaturę, butelki PET, szkło, puszki, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz baterie - będą wydawane sadzonki, w tym pelargonie, róże, tuje, świerki, jałowce, berberysy i trzmieliny.
Regulamin zbiórki znajduje się na stronach: www.ekocentrum.krakow.pl.
Jednym z partnerów Krakowskiego Festiwalu Recyklingu jest MPO Kraków. Podczas plenerowej imprezy spółka przedstawi nową akcję, „Elektrobrygada na telefon”, w ramach której mieszkańcy mogą zamówić darmową usługę wywozu zużytych sprzętów RTV i AGD.
Osoby, które przyniosą na festiwal surowce wtórne otrzymają - poza sadzonkami – także kompost roślinny, produkowany na terenie centrum ekologicznego Barycz.
Podczas imprezy będą także odbierane niepotrzebne resztki farb emulsyjnych, (nie starsze niż 3/4 letnie, emulsyjne, w oryginalnym opakowaniu, z opisem), które „pogromcy bazgrołów” wykorzystają do zamalowywania graffiti na elewacjach budynków w Krakowie.
Resztki farb do wykorzystania w ramach tej akcji można również oddawać do Lamusowni przy ulicy Nowohuckiej 1 oraz do Punktu Barycz przy ulicy Krzemienieckiej 40.
Szczegółowe informacje o społecznej akcji zamalowywania pseudograffiti na elewacjach budynków można znaleźć na www.pogromcybazgrolow.com
Szczegółowy program tegorocznego Festiwalu Recyklingu znajduje się na stronie www.krakow.pl.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail.
Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i
Google+