Twórcami aplikacji Eden jest dwójka przyjaciół z Krakowa, która w wolnym czasie lubi spacerować z dziećmi po okolicy i zbierać to, co matka natura wyprodukowała.
- Pomysł powstania aplikacji narodził się w trakcie jednego z takich spacerów. W tamtym roku, z jednej jabłonki zebraliśmy 40 kilogramów owoców, które potem przerabialiśmy przez kilka tygodni - mówi nam Marcin Jastrzębski, współtwórca aplikacji.
Jak to działa?
Jak zaznacza Pan Marcin, na razie aplikacja jest w fazie testów, aczkolwiek można już z niej korzystać. By to zrobić, wystarczy wypełnić formularz testera na stronie (TUTAJ). Po instalacji aplikacji użytkownik może na przykład dodać znalezioną roślinę do mapy. W tym celu wystarczy kliknąć "dodaj roślinę", następnie wybrać gatunek, ustawić położenie rośliny względem nas na mapie, zrobić jej zdjęcie i dodać punkt na mapie. Można też skorzystać z nawigacji, która doprowadzi nas do położonej w pobliżu rośliny.
- W aplikacji naniesiona jest już baza roślin występujących na terenie całej Polski. Jeśli chcemy sprawdzić, czy taka roślina znajduje się w naszej okolicy, wystarczy na nią kliknąć i aplikacja "zaprowadzi" nas do niej - mówi Marcin Jastrzębski
Funkcja edukacyjna
Prócz standardowej funkcji nawigacyjnej aplikacja Eden uzbrojona jest również w dwie zakładki - "Dzika Apteka" i "Co Ci dolega?". W przypadku "Dzikiej Apteki" wystarczy, że klikniemy na roślinę oznaczoną na mapie i wybierzemy właśnie tę zakładkę, by zobaczyć jakie medykamenty możemy z niej przyrządzić. Znajdziemy tu głównie przepisy z ziół opracowane przez zielarza dr. Henryka Różańskiego - najwybitniejszego polskiego naukowca z zakresu ziołolecznictwa. Funkcję pn. "Co Ci dolega?" można z kolei wykorzystać w celu znalezienia panaceum np. na gorączkę czy ból głowy. Wystarczy wpisać objaw, a aplikacja wskaże rosnące lokalnie zioła i poda sposób ich przygotowania celem ozdrowienia. Za jakiś czas do powyższych funkcji ma dołączyć również ta, dzięki której będziemy mogli rozpoznać roślinę ze zdjęcia.
Jadalne rośliny w Krakowie
Jadalnych, dziko rosnących roślin na aplikacyjnej mapie Krakowa znajdziemy już ponad setkę, ale twórcy zaznaczają, że w najbliższych tygodniach dojdzie do nich kolejne kilkaset. Najwięcej roślin znajdziemy w centrum miasta - tu dominują orzechy włoskie, jabłonki, mirabelki, śliwy itd.
Korzyść dla blisko 14 mln Polaków
- Nasz cel na przyszły sezon to oznaczenie 3 milionów roślin w 100 największych miastach w Polsce, dając dostęp do darmowego jedzenia z natury około 14 milionom Polaków - zaznacza Marcin Jastrzębski.
- Nie rozpoznacie tych miejsc! Krowodrza, Bronowice, Piaski Wielkie...
- Oto najbogatsze i najbiedniejsze gminy Małopolski. Jedna zwraca szczególną uwagę!
- TOP 15 najlepszych parków rozrywki w Polsce. Tu warto przyjechać! RANKING
- Pod Krakowem dobiega końca budowa... hinduskiej świątyni
- Męskie Granie w Krakowie: deszcz im niestraszny, tłumy na piątkowym koncercie!
Jak chronić się przed kradzieżą danych?
