Kraków. Gry miejskie "Ocalić od zapomnienia" zaprowadzą...

  Kraków. Gry miejskie "Ocalić od zapomnienia" zaprowadzą uczestników w nieoczywiste miejsca związane z Piłsudskim

  Zdjęcie autora materiału
  Małgorzata Mrowiec

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Kraków. Gry miejskie "Ocalić od zapomnienia" zaprowadzą uczestników w nieoczywiste miejsca związane z Piłsudskim
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Materiały prasowe

  W centrum miasta wybucha nagle dziwna epidemia – epidemia niepamięci. Mieszkańcy pamiętają coraz mniej faktów związanych z rokiem 1918… Tylko oni sami mogą znaleźć antidotum. Tak zaczynają się gry miejskie pod wspólnym hasłem „Ocalić od zapomnienia”, w których można wziąć udział w najbliższą niedzielę (14 października) w Krakowie.
  Celem tych gier jest przypomnienie miejsc związanych z marszałkiem Józefem Piłsudskim i pierwszymi latami po odzyskaniu przez Polskę 100 lat temu niepodległości. Nie każdy wie, że naczelnik mieszkał w kamienicy przy ulicy Szlak, przesiadywał w Jamie Michalika, był związany z krakowskimi uczelniami wyższymi czy wmurował kamień węgielny pod budowę Kliniki Ginekologicznej przy ul. Kopernika.

  - Gry miejskie „Ocalić od zapomnienia…” to nasza kolejna propozycja w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Zarówno te gry, jak i projekty, które dotychczas zorganizowaliśmy, mają wspólny mianownik. I w pobiciu rekordu na najdłuższa flagę narodową, co miało miejsce 2 maja, i w pikniku „#NIEPODLEGŁA małoPOLSKA”, który odbył się 23 września, i w grach miejskich chodzi o to, aby każdy z nas mógł w prosty sposób włączyć się w obchody tej niezwykłej rocznicy, aby każdy mógł sobie uświadomić, że łączy nas biało-czerwona, że łączy nas historia – podkreśla wojewoda małopolski Piotr Ćwik, organizator wydarzenia.

  W grach mogą wziąć udział zespoły liczące 3-6 osób (w szczególności rodziny z dziećmi), które staną się „patrolami” rozwiązującymi liczne zadania, rozsiane po całym mieście.
  Nie zabraknie pytań o marszałka Piłsudskiego, zadań sprawnościowych, taktycznych i manualnych. Potrzebny jest tylko telefon z dostępem internetu. Na starcie każdy uczestnik otrzyma materiały pomocnicze, w tym specjalne mapki. Gdy będą się rozpoczynać między godz. 10 a 11 na Rynku Głównym, przy Wieży Ratuszowej. Współorganizatorem wydarzenia i autorem zadań jest Związek Harcerstwa Polskiego Chorągwi Krakowskiej.

  Na tych, którzy podejmą się próby powstrzymania epidemii niepamięci, czekać będą cztery gry związane z osobą naczelnika Józefa Piłsudskiego oraz jedna szerzej odnosząca się do odzyskania niepodległości. Każdy sam wybierze grę, w zależności od tematu, z którym chciałby się bliżej zapoznać, oraz czasu, jaki chce poświęcić na tę szczególną wędrówkę po Krakowie. Wszystkie trasy kończą się na wzgórzu wawelskim.

  Projekt wojewody małopolskiego „Gry miejskie Ocalić od zapomnienia…” zajął pierwsze miejsce w konkursie na dofinansowanie projektów własnych wojewodów w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2021.

  KONIECZNIE SPRAWDŹ:  WIDEO: Poważny program

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wybieramy OSOBOWOŚCI ROKU w Małopolsce

  Wybieramy OSOBOWOŚCI ROKU w Małopolsce

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie

  Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie