MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Innowacyjne kosmetyki oparte na wynalazkach z Politechniki Krakowskiej trafią na rynek

OPRAC.:
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Umowę o współpracy podpisali prof. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej i Bartosz Królikowski, prezes zarządu DUOLIFE SA
Umowę o współpracy podpisali prof. Andrzej Szarata, rektor Politechniki Krakowskiej i Bartosz Królikowski, prezes zarządu DUOLIFE SA Joanna Skowrońska
Politechnika Krakowska i polska firma DUOLIFE S.A., specjalizująca się w produkcji naturalnych kosmetyków, suplementów diety i żywności funkcjonalnej, rozpoczynają współpracę - poinformowała uczelnia. Efektem tej współpracy ma być wprowadzenie na rynek nowej linii naturalnych kosmetyków, opartych na wynalazkach opracowanych na krakowskiej uczelni i sygnowanych znakiem jakości "Powered by PK".

Porozumienia w tej sprawie podpisali we wtorek (25 czerwca) rektor PK prof. Andrzej Szarata i Bartosz Królikowski, prezes zarządu DUOLIFE S.A. Będą to kolejne kosmetologiczne rozwiązania rodem z Politechniki Krakowskiej, które trafią na rynek.

Współpraca oparta będzie na dwóch umowach: ramowej, dotyczącej szerokiej współpracy badawczo-rozwojowej PK i DUOLIFE S.A. oraz na szczegółowym porozumieniu, dotyczącym komercjalizacji rozwiązań z zakresu chemii kosmetyków, opracowanych na PK i chronionych zgłoszeniami patentowymi. Na podstawie umowy z uczelnią DUOLIFE S.A. nabywa wyłączne prawa do patentów na politechniczne wynalazki, dzięki czemu wkrótce będzie mogła wprowadzić na rynek linię innowacyjnych produktów kosmetycznych wytworzonych w oparciu o rozwiązania, które narodziły się w laboratoriach krakowskiej uczelni.

- Proces przekształcania innowacyjnych pomysłów naukowców w gotowe do wejścia na rynek produkty i technologie nie jest łatwy. Wymaga współpracy nauki z biznesem, opartej na zrozumieniu wzajemnych potrzeb. Cieszymy się, że taką współpracę udało się nam zbudować z firmą DUOLIFE, która dostrzegła potencjał w naszych innowacjach i chce wokół nich kreować przewagę konkurencyjną. Jestem przekonany, że nowe produkty, oparte na politechnicznych wynalazkach, pomogą wzbogacić ofertę firmy i wyróżnić się na rynku w mocno konkurencyjnej branży - mówi rektor PK prof. Andrzej Szarata.

Prezes DUOLIFE S.A. Bartosz Królikowski wiąże z rozpoczętą właśnie współpracą duże nadzieje.

- Nasza kooperacja pozwoli na podkreślenie jakości naszych produktów i umocni pozycję marki na rynku, a przede wszystkim ułatwi edukację i promocję na temat znaczenia właściwej pielęgnacji skóry dla zdrowia. Proces wdrożenia opracowanych produktów na rynek obejmie optymalizację produkcji z jej dostosowaniem do skali przemysłowej, a także poszerzone badania objęte raportami bezpieczeństwa, badania aplikacyjne i aparaturowe, opracowanie etykiet produktowych i materiałów edukacyjnych oraz międzynarodową promocję produktów opartą na najnowszych technikach marketingowych - wymienia przedstawiciel firmy.

Kosmetyki z politechnicznych laboratoriów do kompleksowej ochrony i pielęgnacji skóry

Politechnika Krakowska przekazuje prawa do patentów, które dotyczą rozwiązań opracowanych przez zespół wynalazczyń z Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej.

- Wynalazki obejmują linię innowacyjnych produktów kosmetycznych na bazie naturalnych składników. Rozwiązania w tym zakresie są specjalnością Zespołu Badawczego Chemii i Technologii Kosmetyków prof. Elżbiety Sikory - informuje Joanna Szypułka, kierowniczka zespołu do spraw komercjalizacji w Centrum Transferu Technologii PK.

- To dla nas duża radość, że nasze rozwiązania przy ogromnym wsparciu Centrum Transferu Technologii, po raz kolejny stają się przedmiotem komercjalizacji, czyli znajdą praktyczne zastosowanie, przyniosą realne społeczne korzyści - komentuje z kolei dr hab. inż. Elżbieta Sikora, prof. PK, kierująca zespołem badawczym, który stoi za kosmetycznymi innowacjami z PK.

Linia produktów, które powstały w wyniku jego prac, zawiera - jak tłumaczą naukowcy - unikatowy składnik o wielokierunkowym działaniu. - Co ciekawe - otrzymany na bazie roślinki szeroko rozpowszechnionej w Polsce - mówi dr hab. inż. Magdalena Malinowska, pracująca w zespole badawczym. - Ogromnie cieszymy się, że dzięki współpracy z firmą DUOLIFE kolejny nasz wynalazek trafi na rynek w postaci kosmetyków, które tym razem mogą służyć do kompleksowej ochrony i pielęgnacji skóry - dodaje.

Gwarancja jakości z uczelni

Linia nowych kosmetyków firmy DUOLIFE opartych na opatentowanych rozwiązaniach z PK będzie sygnowana znakiem jakości "Powered by PK". To marka stworzona przez uczelnię dla podkreślenia naukowych fundamentów i innowacyjności rozwiązań wykorzystanych do stworzenia produktów nią oznaczonych. Znak "Powered by PK" stanowi gwarancję jakości kosmetyków i skuteczności ich działania.

Kosmetyczne nowości, które wprowadzi na rynek spółka DUOLIFE, nie będą pierwszymi naturalnymi produktami, które narodziły się w laboratoriach krakowskiej uczelni i trafią na rynek. W polskich i zagranicznych drogeriach są już dostępne m.in. bezalkoholowe nanoperfumy czy produkty do makijażu oparte na politechnicznych wynalazkach. Na rynkowy debiut czeka już też odkryta na Politechnice Krakowskiej nowa pochodna lupeolu (innowacyjnie zmodyfikowanego składnika kory brzozy), skomercjalizowana w ubiegłym roku.

Nowy partner Politechniki Krakowskiej DUOLIFE S.A. jest polską spółką, która od ponad 10 lat zajmuje się produkcją suplementów diety oraz kosmetyków. Spółka dystrybuuje swoje produkty już do ponad 50 krajów na świecie.

Restauracje z Polski otrzymały gwiazdki Michelin

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Innowacyjne kosmetyki oparte na wynalazkach z Politechniki Krakowskiej trafią na rynek - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska