Odbyła się już premierowa prezentacja prac studentów na Wydziale Architektury PK, w której uczestniczył m.in. burmistrz Dobczyc Tomasz Suś i rektor Politechniki prof. Andrzej Szarata.
- Postawiliśmy przed studentami trudne zadanie. Najpierw w dziewięciu 3-osobowych zespołach mieli stworzyć masterplan dla przyszłego rozwoju miasta, z którego czerpali potem wytyczne dla szczegółowych prac projektowych dedykowanych już samej przestrzeni Rynku. To był też główny temat zlecony przez Dobczyce. Celem było uczynienie rynku bardziej dostępnym i atrakcyjnym dla mieszkańców - mówi dr inż. arch. Miłosz Zieliński z zespołu prowadzącego zajęcia w ramach Katedry Architektury Krajobrazu Wydziału Architektury PK.
Prace projektowe poprzedziła m.in. wizja lokalna oraz wizyta w Urzędzie Gminy i Miasta Dobczyce. Ponadto studenci przeprowadzili ankietę internetową wśród mieszkańców. Odpowiedziało na nią 200 osób. Na pytanie o to, co w Rynku podoba się im najbardziej, mieszkańcy wskazali "klimat miejsca, zieleń, kwiaty". Z kolei jako problemy do rozwiązania widzieli: "wszechobecność samochodów i wzmożony ruch samochodowy, mało miejsc do siedzenia i punktów gastronomicznych". Studenci wykorzystali dane jakościowe z ankiet, a ich wyniki stały się także podstawą do podejmowania decyzji projektowych.
- W ciągu semestru bardzo intensywnych prac powstało 27 indywidualnie przygotowanych projektów dobczyckiego Rynku - od bardzo śmiałych propozycji, mocno ingerujących w obecną strukturę, po propozycje kosmetyczne, subtelnie tylko korygujące przestrzeń, ale wywołujące i tak wyraźne skutki funkcjonalne - relacjonuje dr Miłosz Zieliński.
W swoich projektach młodzi architekci krajobrazu nie bali się zaproponować np. nowej lokalizacji dla miejskich budynków, czyli przeniesienia siedzib Urzędu Miasta czy Sądu z centrum Dobczyc w okolice Zapory Dobczyckiej, tak, aby zyskać przestrzeń dla większej ilości zieleni czy nowych miejsc spotkań i relaksu dla mieszkańców i turystów. Mieli też różne pomysły na uspokojenie ruchu samochodowego w Rynku (od podniesienia przejść dla pieszych, wprowadzenia strefy uspokojonego ruchu po całkowite wyłączenie ruchu samochodowego). Niektórzy odwoływali się w pomysłach na rewitalizację do symboliki ważnej dla dobczyckiej tożsamości rzeki Raby i Jeziora Dobczyckiego.
- Pomysły naszych studentów są kompleksowe i różnorodne, czasem mogą się wydawać zbyt śmiałe. Ale takie jest ich zadanie - poszerzyć horyzonty, zainicjować dyskusję, nadać jej większy kontekst. Współpraca z samorządami, podobna do tej, którą prowadzimy z Dobczycami, to ważna część działalności Politechniki Krakowskiej. Studenckie wizje są często początkiem zmian w realnym świecie. Mam nadzieję, że będą przydatne także dla władz i mieszkańców Dobczyc. Każda zmiana dotycząca przestrzeni publicznych jest dla społeczności wyzwaniem, wymaga dobrego wyjaśnienia idei za nią stojącej. W tym także nasi studenci i eksperci mogą pomóc samorządom - podkreśla rektor PK prof. Andrzej Szarata.
19 najciekawszych studenckich projektów - przedstawionych w formie tablic - zostanie teraz przekazanych do Dobczyc. Tam w najbliższym czasie zostaną upublicznione w ramach wystawy, która ma być zaczynem dyskusji nad przyszłością rynku.
- Będą dla nas bodźcem do dyskusji, a w niej podpowiedzią, jak może wyglądać nasze miasto w przyszłości. Projekty studentów Politechniki to wiele bardzo cennego dla nas materiału w kontekście dużego wyzwań, które mamy z dobczyckim Rynkiem. Przygotowujemy się do jego rewitalizacji, ale na drodze ewolucji, konsultacji społecznych, a nie rewolucji - stwierdził burmistrz Dobczyc Tomasz Suś. Jak zapowiedział, nawet te śmiałe pomysły, takie jak np. proponowane przeniesienie Urzędu Miasta w przestrzeń z lepszym dostępem do miejsc parkingowych albo popatrzenie na nową aranżację Rynku z wykorzystaniem rzeki Raby jako inspirującego motywu, są wartym rozważenia przejawem świeżego spojrzenia młodych projektantów.
- Chcemy w tej kadencji władz miasta wypracować ogólną koncepcję zagospodarowania dobczyckiego Rynku, wspólnie z mieszkańcami i lokalnymi przedsiębiorcami, bardzo chętnie z dalszym z udziałem ekspertów i studentów Politechniki, których zapraszamy do Dobczyc i udziału w naszych dyskusjach - podkreślił burmistrz Dobczyc.
Przyjęcie zaproszenia już potwierdziła prodziekan Wydziału Architektury PK dr hab. inż. arch. Urszula Forczek-Brataniec, prof. PK. Z kolei kierownik Katedry Architektury Krajobrazu PK prof. Agata Zachariasz przypomniała, że eksperci Politechniki Krakowskiej od ponad 20 lat uczestniczą w tematach projektowych związanych z Dobczycami, wspierając ich realizację swoją wiedzą i doświadczeniem.
Rewolucja w rozwodach: Notariusz i USC zamiast sądu?

Zakaz handlu w niedziele. Klienci będą zdezorientowani?
