MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studenckie pomysły na metamorfozę w Dobczycach. Co na to mieszkańcy?

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Pomysły studenckie zaprezentowano na razie na Politechnice, a w najbliższym czasie trafią do Dobczyc, by stać się zaczynem dyskusji z mieszkańcami nad przyszłością przestrzeni miasta
Pomysły studenckie zaprezentowano na razie na Politechnice, a w najbliższym czasie trafią do Dobczyc, by stać się zaczynem dyskusji z mieszkańcami nad przyszłością przestrzeni miasta Jan Zych
Jak może wyglądać Rynek w Dobczycach? Na to pytanie szukali odpowiedzi studenci architektury krajobrazu z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. W ramach zajęć z przedmiotu "projektowanie zintegrowane" stworzyli projekty prezentujące propozycje rozwoju oraz przyszłościowej wizji dobczyckiego Rynku. Prace powstały dzięki współpracy Politechniki z gminą Dobczyce. Jej władze chcą wykorzystać studenckie inspiracje w dyskusji z mieszkańcami o przyszłości Dobczyc, w tym reprezentacyjnej przestrzeni rynkowej miasta.

Odbyła się już premierowa prezentacja prac studentów na Wydziale Architektury PK, w której uczestniczył m.in. burmistrz Dobczyc Tomasz Suś i rektor Politechniki prof. Andrzej Szarata.

- Postawiliśmy przed studentami trudne zadanie. Najpierw w dziewięciu 3-osobowych zespołach mieli stworzyć masterplan dla przyszłego rozwoju miasta, z którego czerpali potem wytyczne dla szczegółowych prac projektowych dedykowanych już samej przestrzeni Rynku. To był też główny temat zlecony przez Dobczyce. Celem było uczynienie rynku bardziej dostępnym i atrakcyjnym dla mieszkańców - mówi dr inż. arch. Miłosz Zieliński z zespołu prowadzącego zajęcia w ramach Katedry Architektury Krajobrazu Wydziału Architektury PK.

Prace projektowe poprzedziła m.in. wizja lokalna oraz wizyta w Urzędzie Gminy i Miasta Dobczyce. Ponadto studenci przeprowadzili ankietę internetową wśród mieszkańców. Odpowiedziało na nią 200 osób. Na pytanie o to, co w Rynku podoba się im najbardziej, mieszkańcy wskazali "klimat miejsca, zieleń, kwiaty". Z kolei jako problemy do rozwiązania widzieli: "wszechobecność samochodów i wzmożony ruch samochodowy, mało miejsc do siedzenia i punktów gastronomicznych". Studenci wykorzystali dane jakościowe z ankiet, a ich wyniki stały się także podstawą do podejmowania decyzji projektowych.

- W ciągu semestru bardzo intensywnych prac powstało 27 indywidualnie przygotowanych projektów dobczyckiego Rynku - od bardzo śmiałych propozycji, mocno ingerujących w obecną strukturę, po propozycje kosmetyczne, subtelnie tylko korygujące przestrzeń, ale wywołujące i tak wyraźne skutki funkcjonalne - relacjonuje dr Miłosz Zieliński.

W swoich projektach młodzi architekci krajobrazu nie bali się zaproponować np. nowej lokalizacji dla miejskich budynków, czyli przeniesienia siedzib Urzędu Miasta czy Sądu z centrum Dobczyc w okolice Zapory Dobczyckiej, tak, aby zyskać przestrzeń dla większej ilości zieleni czy nowych miejsc spotkań i relaksu dla mieszkańców i turystów. Mieli też różne pomysły na uspokojenie ruchu samochodowego w Rynku (od podniesienia przejść dla pieszych, wprowadzenia strefy uspokojonego ruchu po całkowite wyłączenie ruchu samochodowego). Niektórzy odwoływali się w pomysłach na rewitalizację do symboliki ważnej dla dobczyckiej tożsamości rzeki Raby i Jeziora Dobczyckiego.

- Pomysły naszych studentów są kompleksowe i różnorodne, czasem mogą się wydawać zbyt śmiałe. Ale takie jest ich zadanie - poszerzyć horyzonty, zainicjować dyskusję, nadać jej większy kontekst. Współpraca z samorządami, podobna do tej, którą prowadzimy z Dobczycami, to ważna część działalności Politechniki Krakowskiej. Studenckie wizje są często początkiem zmian w realnym świecie. Mam nadzieję, że będą przydatne także dla władz i mieszkańców Dobczyc. Każda zmiana dotycząca przestrzeni publicznych jest dla społeczności wyzwaniem, wymaga dobrego wyjaśnienia idei za nią stojącej. W tym także nasi studenci i eksperci mogą pomóc samorządom - podkreśla rektor PK prof. Andrzej Szarata.

19 najciekawszych studenckich projektów - przedstawionych w formie tablic - zostanie teraz przekazanych do Dobczyc. Tam w najbliższym czasie zostaną upublicznione w ramach wystawy, która ma być zaczynem dyskusji nad przyszłością rynku.

- Będą dla nas bodźcem do dyskusji, a w niej podpowiedzią, jak może wyglądać nasze miasto w przyszłości. Projekty studentów Politechniki to wiele bardzo cennego dla nas materiału w kontekście dużego wyzwań, które mamy z dobczyckim Rynkiem. Przygotowujemy się do jego rewitalizacji, ale na drodze ewolucji, konsultacji społecznych, a nie rewolucji - stwierdził burmistrz Dobczyc Tomasz Suś. Jak zapowiedział, nawet te śmiałe pomysły, takie jak np. proponowane przeniesienie Urzędu Miasta w przestrzeń z lepszym dostępem do miejsc parkingowych albo popatrzenie na nową aranżację Rynku z wykorzystaniem rzeki Raby jako inspirującego motywu, są wartym rozważenia przejawem świeżego spojrzenia młodych projektantów.

- Chcemy w tej kadencji władz miasta wypracować ogólną koncepcję zagospodarowania dobczyckiego Rynku, wspólnie z mieszkańcami i lokalnymi przedsiębiorcami, bardzo chętnie z dalszym z udziałem ekspertów i studentów Politechniki, których zapraszamy do Dobczyc i udziału w naszych dyskusjach - podkreślił burmistrz Dobczyc.

Przyjęcie zaproszenia już potwierdziła prodziekan Wydziału Architektury PK dr hab. inż. arch. Urszula Forczek-Brataniec, prof. PK. Z kolei kierownik Katedry Architektury Krajobrazu PK prof. Agata Zachariasz przypomniała, że eksperci Politechniki Krakowskiej od ponad 20 lat uczestniczą w tematach projektowych związanych z Dobczycami, wspierając ich realizację swoją wiedzą i doświadczeniem.

Rewolucja w rozwodach: Notariusz i USC zamiast sądu?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Zakaz handlu w niedziele. Klienci będą zdezorientowani?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Studenckie pomysły na metamorfozę w Dobczycach. Co na to mieszkańcy? - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska