Kraków. Jacek Majchrowski nie wierzy w monitoring [WIDEO]

  Kraków. Jacek Majchrowski nie wierzy w monitoring [WIDEO]

  Zdjęcie autora materiału

  Marcin Karkosza

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  W Krakowie odbyła się debata "Monitoring wizyjny - za i przeciw". Prezydent Jacek Majchrowski, który wziął w niej udział, wypowiadał się z dystansem na temat budowy systemu monitoringu w mieście - mimo że kilka miesięcy temu w referendum mieszkańcy stwierdzili, że chcą kamer na ulicach. Prezydent uważa, że złodzieje kamer się nie boją. A z realizacją woli krakowian chce czekać, aż powstanie sejmowa ustawa. Kiedy to nastąpi - nikt nie wie.


  W Urzędzie Miasta odbyła się debata "Monitoring wizyjny - za i przeciw". Nie wiadomo jednak, czy płynące z debaty wnioski znajdą zastosowanie przy rozbudowie systemu monitoringu w mieście. O projekcie, którego realizacji domagała się większość krakowian głosujących w majowym referendum, niechętnie wypowiada się sam prezydent Jacek Majchrowski.


  O powolnych działaniach urzędników na rzecz rozbudowy monitoringu pisaliśmy już 23 września. Do tej pory najwięcej zastrzeżeń do rozbudowy sieci miał sekretarz miasta i bliski współpracownik prezydenta - Paweł Stańczyk, który przewodniczy w magistracie specjalnemu zespołowi zajmującemusię projektem. Filip Szatanik, wicedyrektor wydziału informacji, promocji i turystyki Urzędu Miasta podkreślał wtedy jednak, że nie ma mowy o umyślnym blokowaniu czy opóźnianiu sprawy.

  Wczoraj Stańczyk obecny był jedynie na rozpoczęciu debaty o monitoringu i zrezygnował z jej podsumowania. Tymczasem o swojej niechęci do rozbudowy miejskiej sieci monitoringu mówił prezydent Krakowa: - Nie ma sensu budować monitoringu, który może okazać się sprzeczny z ustawą o monitoringu wizyjnym, kiedy ta wejdzie w życie - stwierdził Jacek Majchrowski i podkreślił, że według badań przeprowadzonych na zlecenie Urzędu Miasta, w okolicy swojego miejsca zamieszkaniabezpiecznie czuje się ponad 90 proc. krakowian. Zapomniał dodać, że chodzi o dzień. W nocy deklarowane poczucie bezpieczeństwa spada do 60 proc. A w referendum prawie 70 proc. głosujących chciało budowy systemu monitoringu.

  - Musimy się zastanowić, czy powinniśmy iść w kierunku "wielkiego brata", czy jednak ważniejsze jest poszanowanie jednostki i intymności - mówił jednak wczoraj Majchrowski. - W dodatku niektórzy przestępcy nie boją się monitoringu, na przykład kradną, a potem pokazują język do kamery - dodał prezydent.

  Na razie Majchrowski chce czekać na sejmową ustawę. Problem w tym, że nikt nie wie, kiedy ona powstanie. Nawet jej projekt nie jest gotowy, co przyznają przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Na razie, jak poinformowała nas rzeczniczka resortu, przeprowadzono konsultacje "drugiej wersji projektu założeń do projektu ustawy o monitoringu wizyjnym".

  Zapytany o osobistą opinię na temat monitoringu, Jacek Majchrowski odpowiedział filozoficznie: - Jestem za, a nawet przeciw.

  Jerzy Woźniakiewicz (PO), przewodniczący komisji praworządności w radzie miasta, podkreśla: - Nie można lekceważyć woli krakowian. Działania, które opóźniają budowę systemu, zaprzeczają idei demokracji - zaznacza i dodaje: - Ustawa o monitoringu będzie ważna, ale już powinniśmy projektować nasz system, aby potem zmienić tylko detale.

  Według Woźniakiewicza, w Krakowie powinno znaleźć się ok. 400 kamer. - Zalążek nowoczesnej sieci monitoringu w Krakowie powinien powstać w 2016 r. przed Światowymi Dniami Młodzieży - dodaje.

  Za rozbudową systemu są też mundurowi: - Monitoring pozwala na szybszą reakcję na popełniane przestępstwa - mówi Andrzej Płatek, komendant krakowskiej policji. - Zmniejsza szanse na uniknięcie odpowiedzialności przestępców.

  Podejście prezydenta Krakowa nie dziwi za to prof. Janusza Majcherka, socjologa z Uniwersytetu Pedagogicznego: - Uważam, że Jacek Majchrowski prezentuje postawę asekuracyjną - wstrzymuje się przed jakimikolwiek istotnymi decyzjami na kilka tygodni przed wyborami - mówi naukowiec.

  Oto mapa strachu Krakowa. Najbezpieczniejsza jest... Nowa Huta [INTERAKTYWNA MAPA]  Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
  "Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
  Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (20)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Świetnie!

  Krakers (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Oczywiście, że Majchrowski nie chce monitoringu, bo przecież cały świat zobaczyłby ten pijacki burdel, więc mit pt.Magiczny Kraków umarłby na wieki. Amen.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  prezydent - dyktator

  krakowianka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Referendum - jedno
  Wnioski z debaty - drugie
  a ten przemądrzały pseudoprezydent i tak zrobi, co będzie chciał. Przez wszystkie swoje kadencje ma nas mieszkańców głęboko w d**** i do kamery śmieje...rozwiń całość

  Referendum - jedno
  Wnioski z debaty - drugie
  a ten przemądrzały pseudoprezydent i tak zrobi, co będzie chciał. Przez wszystkie swoje kadencje ma nas mieszkańców głęboko w d**** i do kamery śmieje się z naszej naiwności. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niewygodny monitoring

  e2v (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Co by było gdyby w pokojach motelu Krak był monitoring i cały świat zobaczył jakie to rozmowy w pokoju motelowym prowadzi prezydent Krakowa .

  Wprawdzie mnie nie potrzeba monitoringu ,żeby mieć na...rozwiń całość

  Co by było gdyby w pokojach motelu Krak był monitoring i cały świat zobaczył jakie to rozmowy w pokoju motelowym prowadzi prezydent Krakowa .

  Wprawdzie mnie nie potrzeba monitoringu ,żeby mieć na ten temat swoje zdanie ale bezmyślnym ludziom wszystko jedno i głosują , a ten rechocze ....właśnie z głupoty tych.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a ja nie wierzę Majchrowskiemu

  janek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  ani jego platformianym pomagierom

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  majchlowski nie chce kamer.

  olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Ale to nie Majchrowi zadźgali dziecko w centrum Krakowa.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  majchroski

  zamiennik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  I gówno mnie interesuje w co wierzy majchroski... krakowianie chcą monitoringu a jego psim obowiązkiem jest ten monitoring zrobić

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wielki Brat patrzy

  trololo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  A wy się cieszycie, bo chcecie być obserwowani. Monitoring wcale nie daje większego bezpieczeństwa, ale ludzie tak sobie to tłumaczą. Mam gdzieś, co jest w Londynie, nie musimy ślepo podążać za...rozwiń całość

  A wy się cieszycie, bo chcecie być obserwowani. Monitoring wcale nie daje większego bezpieczeństwa, ale ludzie tak sobie to tłumaczą. Mam gdzieś, co jest w Londynie, nie musimy ślepo podążać za trendami z zachodu. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PREZYDENCIE rusz tyłek do Londynuam kamery są na każdej przecznicy

  patroli nie ma i jest bezpiecznie ale po co lepiej chodzić na trening noworoczny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  i paplać że się nie zejdziemy na psy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tak dla kamer

  k (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  Jak widac Prezydetowi "bardzo zalezy na bezpieczenstwie" mieszkancow. Kpina on po prostu ma "gdzies" opinie zdecydowanej wiekszosci mieszkancow!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Majchrowski to nasza porażka !!!

  Hutas (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  Nowa Huta już nie głosuje na Majchrowskiego!!!
  Jak można przez tyle lat nic nie zrobić dla ludzi którzy na niego głosowali? Gdzie ten człowiek ma sumienie i honor? Myśli jak dorobić na boku...rozwiń całość

  Nowa Huta już nie głosuje na Majchrowskiego!!!
  Jak można przez tyle lat nic nie zrobić dla ludzi którzy na niego głosowali? Gdzie ten człowiek ma sumienie i honor? Myśli jak dorobić na boku (280tys zł dorobił na fuchach), a my naiwnie ufamy, że zrobi coś dla naszej Dzielnicy. Nowa Huta jest zaniedbana, brak obwodnicy, dróg wylotowych, stare dziurawe chodniki, brak miejsc do wypoczynku, ale co najgorsze byłych pracowników Majchrowski to nasza porażka!!!Kombinatu i ich dzieci (tysiące ludzi) zostawił samych sobie, nie dał im pracy, propozycji rozwoju i godziwej egzystencji. Ten człowiek nie jest menadżerem i dobrym gospodarzem, tylko sympatycznym nieudacznikiem i na tym jedzie. Oszukuje naiwnych ludzi w imię swojej chciwości. Jak można robić referendum z pytaniem o olimpiadę po wydaniu wielu milionów na jej organizację - brak logicznego myślenia, starcza ociężałość, czy kręcenie lodów? Powinniśmy wybrać młodego operatywnego, nieskorumpowanego działacza samorządowego - opcja polityczna nie ma tu znaczenia. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie, można jeszcze zgłaszać kandydatów

  NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie, można jeszcze zgłaszać kandydatów

  HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | [WIELKI FINAŁ WOJEWÓDZKI]

  HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | [WIELKI FINAŁ WOJEWÓDZKI]

  Posiłki w więzieniach czyli tak wygląda jadłospis skazańców [ZDJĘCIA]

  Posiłki w więzieniach czyli tak wygląda jadłospis skazańców [ZDJĘCIA]

  Bezdymna rewolucja: jak nowatorskie wyroby pomagają opornym palaczom

  Bezdymna rewolucja: jak nowatorskie wyroby pomagają opornym palaczom