Kraków. Jacek Majchrowski nie wierzy w monitoring [WIDEO]

  • Gazeta Krakowska

Marcin Karkosza

W Krakowie odbyła się debata "Monitoring wizyjny - za i przeciw". Prezydent Jacek Majchrowski, który wziął w niej udział, wypowiadał się z dystansem na temat budowy systemu monitoringu w mieście - mimo że kilka miesięcy temu w referendum mieszkańcy stwierdzili, że chcą kamer na ulicach. Prezydent uważa, że złodzieje kamer się nie boją. A z realizacją woli krakowian chce czekać, aż powstanie sejmowa ustawa. Kiedy to nastąpi - nikt nie wie.

W Urzędzie Miasta odbyła się debata "Monitoring wizyjny - za i przeciw". Nie wiadomo jednak, czy płynące z debaty wnioski znajdą zastosowanie przy rozbudowie systemu monitoringu w mieście. O projekcie, którego realizacji domagała się większość krakowian głosujących w majowym referendum, niechętnie wypowiada się sam prezydent Jacek Majchrowski.

O powolnych działaniach urzędników na rzecz rozbudowy monitoringu pisaliśmy już 23 września. Do tej pory najwięcej zastrzeżeń do rozbudowy sieci miał sekretarz miasta i bliski współpracownik prezydenta - Paweł Stańczyk, który przewodniczy w magistracie specjalnemu zespołowi zajmującemusię projektem. Filip Szatanik, wicedyrektor wydziału informacji, promocji i turystyki Urzędu Miasta podkreślał wtedy jednak, że nie ma mowy o umyślnym blokowaniu czy opóźnianiu sprawy.

Wczoraj Stańczyk obecny był jedynie na rozpoczęciu debaty o monitoringu i zrezygnował z jej podsumowania. Tymczasem o swojej niechęci do rozbudowy miejskiej sieci monitoringu mówił prezydent Krakowa: - Nie ma sensu budować monitoringu, który może okazać się sprzeczny z ustawą o monitoringu wizyjnym, kiedy ta wejdzie w życie - stwierdził Jacek Majchrowski i podkreślił, że według badań przeprowadzonych na zlecenie Urzędu Miasta, w okolicy swojego miejsca zamieszkaniabezpiecznie czuje się ponad 90 proc. krakowian. Zapomniał dodać, że chodzi o dzień. W nocy deklarowane poczucie bezpieczeństwa spada do 60 proc. A w referendum prawie 70 proc. głosujących chciało budowy systemu monitoringu.

- Musimy się zastanowić, czy powinniśmy iść w kierunku "wielkiego brata", czy jednak ważniejsze jest poszanowanie jednostki i intymności - mówił jednak wczoraj Majchrowski. - W dodatku niektórzy przestępcy nie boją się monitoringu, na przykład kradną, a potem pokazują język do kamery - dodał prezydent.

Na razie Majchrowski chce czekać na sejmową ustawę. Problem w tym, że nikt nie wie, kiedy ona powstanie. Nawet jej projekt nie jest gotowy, co przyznają przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Na razie, jak poinformowała nas rzeczniczka resortu, przeprowadzono konsultacje "drugiej wersji projektu założeń do projektu ustawy o monitoringu wizyjnym".

Zapytany o osobistą opinię na temat monitoringu, Jacek Majchrowski odpowiedział filozoficznie: - Jestem za, a nawet przeciw.

Jerzy Woźniakiewicz (PO), przewodniczący komisji praworządności w radzie miasta, podkreśla: - Nie można lekceważyć woli krakowian. Działania, które opóźniają budowę systemu, zaprzeczają idei demokracji - zaznacza i dodaje: - Ustawa o monitoringu będzie ważna, ale już powinniśmy projektować nasz system, aby potem zmienić tylko detale.

Według Woźniakiewicza, w Krakowie powinno znaleźć się ok. 400 kamer. - Zalążek nowoczesnej sieci monitoringu w Krakowie powinien powstać w 2016 r. przed Światowymi Dniami Młodzieży - dodaje.

Za rozbudową systemu są też mundurowi: - Monitoring pozwala na szybszą reakcję na popełniane przestępstwa - mówi Andrzej Płatek, komendant krakowskiej policji. - Zmniejsza szanse na uniknięcie odpowiedzialności przestępców.

Podejście prezydenta Krakowa nie dziwi za to prof. Janusza Majcherka, socjologa z Uniwersytetu Pedagogicznego: - Uważam, że Jacek Majchrowski prezentuje postawę asekuracyjną - wstrzymuje się przed jakimikolwiek istotnymi decyzjami na kilka tygodni przed wyborami - mówi naukowiec.

Oto mapa strachu Krakowa. Najbezpieczniejsza jest... Nowa Huta [INTERAKTYWNA MAPA]

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Twitterze
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

13.10.2014, 16:07

Oczywiście, że Majchrowski nie chce monitoringu, bo przecież cały świat zobaczyłby ten pijacki burdel, więc mit pt.Magiczny Kraków umarłby na wieki. Amen.

09.10.2014, 07:25

Referendum - jedno
Wnioski z debaty - drugie
a ten przemądrzały pseudoprezydent i tak zrobi, co będzie chciał. Przez wszystkie swoje kadencje ma nas mieszkańców głęboko w d**** i do kamery śmieje się z naszej naiwności.

07.10.2014, 20:28

Co by było gdyby w pokojach motelu Krak był monitoring i cały świat zobaczył jakie to rozmowy w pokoju motelowym prowadzi prezydent Krakowa .

Wprawdzie mnie nie potrzeba monitoringu ,żeby mieć na ten temat swoje zdanie ale bezmyślnym ludziom wszystko jedno i głosują , a ten rechocze ....właśnie z głupoty tych.

07.10.2014, 19:56

ani jego platformianym pomagierom

07.10.2014, 19:37

Ale to nie Majchrowi zadźgali dziecko w centrum Krakowa.

07.10.2014, 19:28

I gówno mnie interesuje w co wierzy majchroski... krakowianie chcą monitoringu a jego psim obowiązkiem jest ten monitoring zrobić

07.10.2014, 19:16

A wy się cieszycie, bo chcecie być obserwowani. Monitoring wcale nie daje większego bezpieczeństwa, ale ludzie tak sobie to tłumaczą. Mam gdzieś, co jest w Londynie, nie musimy ślepo podążać za trendami z zachodu.

07.10.2014, 17:40

i paplać że się nie zejdziemy na psy.

07.10.2014, 14:19

Jest tak dlatego, że nie ma jednego centrum, w którym nagrania z kamer byłyby na bieżąco obserwowane, bo wtedy monitoring ma sens. W przypadku zauważenia przestępstwa można natychmiast zareagować i wysłać tam policjantów. To ma być cały system, a nie tylko kamery.

07.10.2014, 14:17

Jak widac Prezydetowi "bardzo zalezy na bezpieczenstwie" mieszkancow. Kpina on po prostu ma "gdzies" opinie zdecydowanej wiekszosci mieszkancow!

07.10.2014, 14:03

Nowa Huta już nie głosuje na Majchrowskiego!!!
Jak można przez tyle lat nic nie zrobić dla ludzi którzy na niego głosowali? Gdzie ten człowiek ma sumienie i honor? Myśli jak dorobić na boku (280tys zł dorobił na fuchach), a my naiwnie ufamy, że zrobi coś dla naszej Dzielnicy. Nowa Huta jest zaniedbana, brak obwodnicy, dróg wylotowych, stare dziurawe chodniki, brak miejsc do wypoczynku, ale co najgorsze byłych pracowników Majchrowski to nasza porażka!!!Kombinatu i ich dzieci (tysiące ludzi) zostawił samych sobie, nie dał im pracy, propozycji rozwoju i godziwej egzystencji. Ten człowiek nie jest menadżerem i dobrym gospodarzem, tylko sympatycznym nieudacznikiem i na tym jedzie. Oszukuje naiwnych ludzi w imię swojej chciwości. Jak można robić referendum z pytaniem o olimpiadę po wydaniu wielu milionów na jej organizację - brak logicznego myślenia, starcza ociężałość, czy kręcenie lodów? Powinniśmy wybrać młodego operatywnego, nieskorumpowanego działacza samorządowego - opcja polityczna nie ma tu znaczenia.

07.10.2014, 12:46

.. oporów przed umieszczaniem kamer, przez co są w stanie każdego złodzieja czy bandytę wyśledzić aż do miejsca zamieszkania... Czy to inwigilacja..?? Porządny i praworządny obywatel chyba nie ma powodów się tego obawiać, trzeba tylko zadbać aby władza nie wykorzystywała tego do niecnych celów... W Anglii to się udaje... Tymi oporami Majcher tylko pokazuje jak nie przystaje do aktualnej rzeczywistości i że powinien sam odejść z zajmowanego stanowiska bo nie ma do tego ani wiedzy ani kompetencji... Zresztą sterta jego zaniechań i niewykonanych obietnic jest tak długa, że tylko idiota postawi krzyżyk przy jego nazwisku w następnych wyborach...

07.10.2014, 11:40

Może jeszcze znajdą jakichś durni którzy oddadzą głos na szajkę PSL LSD i PEŁO= PZPR spoza urzędników w Krakowie.

07.10.2014, 11:22

Ból d*** w redakcji, bo większość za Prezydentem w tej sprawie.

07.10.2014, 10:49

Dość inwigilacji obywateli!!!!!!!!!

07.10.2014, 10:39

Dziwne to wszystko bo mieszkańcy żałują że nie będzie igrzysk, że monitoring nie potrzebny bo jest bezpiecznie, metro to też zbędny wydatek no jedynie ścieżki są słuszną sprawą no ale nasz pan Machlojski jeździ do pracy i z pracy limuzyną a jak się gdzieś pokaże to ma taką świtę że nawet mucha się nie prześlizgnie więc on ma bezpiecznie no i komunikacja lepsza mu nie potrzebna, igrzyska no to kasa kasa mu z przed nosa uciekła a pewnie pare miljonków by mu wpadło ale została mu impreza w 2016 na której troszkę kaski zarobi więc na stołeczek trza jeszcze raz się wdrapać bo takiej okazji nie wolno marnować a i będzie trochę latek aby swoje machlojki zatuszować. A miszkańcy nieświadomi że za ich pieniądze prezydencik kampanie wyborcza sobie robi gdzie nie popatrzę to Jacek Majchrowski albo zaprasza albo coś otwiera to ci jest bogaty gość.

07.10.2014, 10:12

No w sumie po co monitoring nieuregulowany prawnie, jak nagranie z takowego monitoringu może zostać odrzucone przez sąd jako dowód. Potem pytanie czy monitoring pasywny, tylko nagrywanie, czy aktywny, nagrywanie + człowiek monitorujący co się dzieje?? No i kto ten monitoring ma obsługiwać (kto może), cywil, ochroniarz, Strażnik Miejski czy Policja??
Kto ma zabezpieczać i w jaki sposób nagrania popełniania przestępstw, to w wielu przypadkach to jedyna podstawa ścigania lub jedyny możliwy dowód na popełnienie przestępstwa lub wykroczenia.
Nie dziwię się Prezydentowi że na razie się wstrzymuje, jak można wywalić grube miliony na monitoring, który po wejściu ustawy może zostać uznany strukturalnie lub częściowo za nielegalny - czyli będzie musiał zostać wyłączony lub usunięty.

07.10.2014, 10:06

Niechęć do bezsensownego wydawania pieniędzy na monitoring to prawdopodobnie jedyna sprawa z jaką zgadzam się z p. Prezydentem

07.10.2014, 08:57

...ten monitoring, skoro nawet mając nagranie, nic nie wskóramy na policji. Niedawno sąsiadowi ukradziono listwy ozdobne z nowego passata. Miał nagranie na którym widać jak mu kradną. Komentarz policji - jak nam pan powie kto to jest i gdzie go znajdziemy, to wtedy go zgarniemy.

07.10.2014, 08:46

robić monitoringu, bo kasa jest potrzebna na projekty bardziej potrzebne do życia zwykłym mieszkańcom: utrzymanie taniego stadionu Wisły, centrum kongresowe i hala w Czyżynach (i jeszcze teraz trzeba 10 baniek poprzedniemu wykonawcy dołożyć).
Zapomniałbym o wywalonych pieniążkach na IO.
Może naddatek kasy miejskiej wydać na nowe auta służbowe dla ZIKIT?

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3