Obchody jubileuszu zainaugurował Dziekan Wydziału Chemii, prof. dr hab. Wojciech Macyk, który w serdecznych słowach powitał tłumnie przybyłych na uroczystość gości, którzy na poniedziałkową uroczystość zjechali z całej Polski.
Po krótkim powitaniu, prof. dr hab. Wojciech Macyk, przedstawił zgromadzonym charakterystykę minionych czterech dekad funkcjonowania Wydziału Chemii UJ. Objęła ona okres od trudnych lat 80. i poszukiwania przez Wydział własnej tożsamości, przez dekadę drugą i trzecią, które przyniosły nowe możliwości współpracy z zagranicą, zablokowane wcześniej przez sytuację polityczną w kraju, aż po ostatnie 10 lat, które dla społeczności chemików UJ okazały się szczególnie szczęśliwe, choćby mając na względzie fakt, że Wydział Chemii UJ dołączył do ścisłej czołówki Wydziałów Chemicznych w Polsce.
Rektor UJ, prof. dr hab. Jacek Popiel, podziękował pracownikom i profesorom Wydziału Chemii, którzy dzięki swoim zdolnościom naukowym i badawczym podnieśli rangę chemii na uczelni.
- 40, a tak naprawdę 200 lat istnienia prawdziwej chemii badawczej to okazja, by z jednej strony podziękować za te wybitne osiągnięcia, wykształcenie całych pokoleń chemików, nauczycieli, badaczy i życzyć Państwu, by nasza chemia uniwersytecka rozwijała się jeszcze lepiej - powiedział prof. dr hab. Jacek Popiel, rektor UJ.
Po jego wystąpieniu nastąpiło odczytanie listów gratulacyjnych, jakie dziekan Wydziału Chemii UJ otrzymał m.in. od: rektora AGH, rektora Politechniki Poznańskiej, prof. Jukihiro Ozaki z Japonii, czy prorektor z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Ciekawym punktem programu była debata z udziałem dziekanów Wydziału Chemii UJ, którzy sprawowali tę funkcję w latach 1981-2020. Uczestniczyli w niej: prof. dr. hab. Zofia Stasicka, prof. dr. hab. Stanisław Hodorowicz, prof. dr. hab. Maria Nowakowska, prof. dr. hab. Grażyna Stochel oraz prof. dr. hab. Piotr Kuśtrowski. Opowiedzieli oni zebranym o tym, jak wyglądały początki wydziału czy w jakich okolicznościach objęli swe urzędy. Prezentowane przez nich wspomnienia raz po raz wzbudzały na sali salwy śmiechu.
Po wysłuchaniu wykładu przygotowanego przez prof. dr hab. Zbigniewa Sojkę, który opowiedział m.in., o tym jak powstawał pomnik Karola Olszewskiego nastąpiło uroczyste jego odsłonięcie, które oklaskiwali tłumy przybyłych z całej Polski gości.
