Obchody jubileuszu zainaugurował Dziekan Wydziału Chemii, prof. dr hab. Wojciech Macyk, który w serdecznych słowach powitał tłumnie przybyłych na uroczystość gości, którzy na poniedziałkową uroczystość zjechali z całej Polski.
Po krótkim powitaniu, prof. dr hab. Wojciech Macyk, przedstawił zgromadzonym charakterystykę minionych czterech dekad funkcjonowania Wydziału Chemii UJ. Objęła ona okres od trudnych lat 80. i poszukiwania przez Wydział własnej tożsamości, przez dekadę drugą i trzecią, które przyniosły nowe możliwości współpracy z zagranicą, zablokowane wcześniej przez sytuację polityczną w kraju, aż po ostatnie 10 lat, które dla społeczności chemików UJ okazały się szczególnie szczęśliwe, choćby mając na względzie fakt, że Wydział Chemii UJ dołączył do ścisłej czołówki Wydziałów Chemicznych w Polsce.
Rektor UJ, prof. dr hab. Jacek Popiel, podziękował pracownikom i profesorom Wydziału Chemii, którzy dzięki swoim zdolnościom naukowym i badawczym podnieśli rangę chemii na uczelni.
- 40, a tak naprawdę 200 lat istnienia prawdziwej chemii badawczej to okazja, by z jednej strony podziękować za te wybitne osiągnięcia, wykształcenie całych pokoleń chemików, nauczycieli, badaczy i życzyć Państwu, by nasza chemia uniwersytecka rozwijała się jeszcze lepiej - powiedział prof. dr hab. Jacek Popiel, rektor UJ.
Po jego wystąpieniu nastąpiło odczytanie listów gratulacyjnych, jakie dziekan Wydziału Chemii UJ otrzymał m.in. od: rektora AGH, rektora Politechniki Poznańskiej, prof. Jukihiro Ozaki z Japonii, czy prorektor z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Ciekawym punktem programu była debata z udziałem dziekanów Wydziału Chemii UJ, którzy sprawowali tę funkcję w latach 1981-2020. Uczestniczyli w niej: prof. dr. hab. Zofia Stasicka, prof. dr. hab. Stanisław Hodorowicz, prof. dr. hab. Maria Nowakowska, prof. dr. hab. Grażyna Stochel oraz prof. dr. hab. Piotr Kuśtrowski. Opowiedzieli oni zebranym o tym, jak wyglądały początki wydziału czy w jakich okolicznościach objęli swe urzędy. Prezentowane przez nich wspomnienia raz po raz wzbudzały na sali salwy śmiechu.

Edukacja
Po wysłuchaniu wykładu przygotowanego przez prof. dr hab. Zbigniewa Sojkę, który opowiedział m.in., o tym jak powstawał pomnik Karola Olszewskiego nastąpiło uroczyste jego odsłonięcie, które oklaskiwali tłumy przybyłych z całej Polski gości.