Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Każdy może zostać wezwany przez miasto na komisję. Nie wojskową, ale klimatyczną

oprac. Piotr Rąpalski
Fot. Grzegorz Mehring / Polskapresse
"W ciągu najbliższych dni sprawdzaj skrzynkę pocztową. Być może mieszkasz w jednym z losowo wybranych 20 tys. gospodarstw domowych w Krakowie, do których rozesłano zaproszenie do udziału w Krakowskim Panelu Klimatycznym - informują urzędnicy miejscy. O co chodzi? Tłumaczymy.

FLESZ - Szczepienia Astrą Zenecą wstrzymane

17 marca ruszyła wysyłka listów do mieszkańców. Otrzymanie zaproszenia jest szansą, aby współtworzyć panel i reprezentować wszystkich krakowian. Rejestracja panelistów trwa do 26 marca. Już wkrótce rozpocznie się Krakowski Panel Klimatyczny – pierwszy panel obywatelski w Krakowie. Panel jest sposobem podejmowania ważnych decyzji przez losowo wyłonioną grupę mieszkańców, której rolą jest rozstrzygnięcie danej sprawy biorąc pod uwagę dobro wspólne.

Pierwszy w Krakowie panel obywatelski poświęcony jest zmianom klimatu i neutralności klimatycznej miasta. Jego celem jest wypracowanie odpowiedzi na pytanie: „Jak Miasto Kraków i mieszkańcy mogą ograniczyć zużycie energii i zwiększyć wykorzystanie energii odnawialnej?”

Wysyłka 20 tys. zaproszeń jest pierwszym etapem doboru panelistów i panelistek. Spośród zarejestrowanych osób wyłoniona zostanie grupa 60 wraz z 10-osobową grupą rezerwową. Wylosowane osoby będą stanowić grupę reprezentatywną dla całego miasta pod względem cech społeczno-demograficznych i przestrzennych (płeć, grupa wiekowa, dzielnica zamieszkania, poziom wykształcenia).

Planowane terminy spotkań Krakowskiego Panelu Klimatycznego:

  • 10 kwietnia – spotkanie inauguracyjne i edukacyjne
  • 17 kwietnia – spotkanie edukacyjne
  • 24 kwietnia – spotkanie edukacyjne
  • 15 maja – spotkanie deliberacyjne
  • 29 maja – spotkanie deliberacyjne
  • 12 czerwca – głosowanie i spotkanie podsumowujące.

WIĘCEJ INFORMACJI O PANELU

Jak zapewniają urzędnicy "udział w Krakowskim Panelu Klimatycznym to nie tylko wyjątkowa przygoda, ale także możliwość realnego wpływu na działania miasta. Na podstawie deklaracji prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, rekomendacje przyjęte z poparciem na poziomie co najmniej 80 proc. głosujących będą traktowane jako wiążące dla władz miasta i zostaną wdrożone w życie.". Konsultacji społecznych w mieście mieliśmy już jednak sporo, a z realizacją postulatów mieszkańców bywało różnie. Zobaczymy jak będzie tym razem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska