Z danych Komisji Europejskiej wynika, że UE rocznie generuje ok. 12,6 mln ton odpadów tekstylnych. Zaledwie 22% z nich trafia do ponownego użycia lub recyklingu. Przeciętny Polak rocznie generuje ok. 16 kg odpadów tego typu, z czego tylko 25% jest segregowanych.
Z nowym rokiem weszły w życie rozporządzenia dotyczące segregacji ubrań, z których jednoznacznie wynika, że nie wolno wyrzucać tekstyliów do pojemników przeznaczonych na odpady zmieszane. W związku z tym samorządy powinny zapewnić mieszkańcom możliwość prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych, np. poprzez dostarczenie odpowiednich pojemników. Niestety, nie wszystkie miasta dysponują takimi rozwiązaniami, co generuje konieczność działania na własną rękę.
Podczas marcowego spotkania z cyklu UrbanTalk #wyznaczamykierunkimiasta poruszone zostaną kwestie związane z szansami i wyzwaniami, jakie niosą ze sobą nowe przepisy, zrównoważonymi zakupami oraz proekologicznymi możliwościami dla osób, które chcą być świadomymi klientami. Zostanie też przedstawiony temat upcyclingu – zarówno w ujęciu proekologicznym, jak i biznesowym.
Debatę obejrzysz także w internecie
W debacie głos zabiorą m.in.:
Agata Kurek, założycielka krakowskiej, etycznej marki modowej oferującej produkty powstałe z poszanowaniem środowiska, nagrodzonej statuetką Lidera Odpowiedzialnej Mody w Polsce w ramach VIII edycji Polish Businesswomen Awards,
Anna Żądło, osobista stylistka z Krakowa prowadząca na Instagramie profil cojaubieram, miłośniczka mody vintage, która pomaga wyszukiwać ubrania z drugiej ręki i odpowiednio je ze sobą zestawić w wyjątkowe stylizacje,
Paula Jarosz, pasjonatka mody, stylistka gwiazd i redaktor naczelna portalu MIUMAG,
Kazimierz Szewczyk, dyrektor ds. Nadzoru Systemu w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania w Krakowie, który jest odpowiedzialny za kontrolę i nadzór nad Zintegrowanym Systemem Gospodarowania Odpadami w gminie Kraków.
Spotkanie poprowadzi Aleksandra Wasilewska, dziennikarka radiowa i telewizyjna.
W spotkaniu mogą wziąć udział wszystkie osoby zainteresowane tematem mody, recyklingu, ekologii, zrównoważonych zakupów i społecznej odpowiedzialności. Debata odbędzie się 19 marca o godz. 11 w auli WSZiB w Krakowie. Będzie również transmitowana na kanale WSZIB w serwisie YouTube.
Organizatorzy zachęcają również do odwiedzania strony wszib.edu.pl/urbantalk, gdzie regularnie są publikowane informacje o nadchodzących wydarzeniach i relacje z debat.
UrbanTalk – od ekologii po biznes
Przypomnijmy, UrbanTalk to inicjatywa Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie, w ramach której poruszane są kwestie związane z życiem w mieście, ekologią i biznesem – w zakresie społecznej odpowiedzialności. Panele dyskusyjne, webinary, spotkania edukacyjne mają jeden cel: skupić mieszkańców, studentów oraz biznes i zachęcić ich do wspólnego działania.
Do inicjatywy dołączyły również krakowskie szkoły, firmy i instytucje, którym bliska jest zielona idea. Partnerami wydarzeń organizowanych w ramach UrbanTalk są m.in.: Miasto Kraków, Zarząd Zieleni Miejskiej, Krakowski Alarm Smogowy, Radio Kraków i „Dziennik Polski”.
Do tej pory w ramach spotkań UrbanTalk poruszane były m.in. takie tematy jak: „Drugie życie zabytku, czyli przenikanie historii do teraźniejszości – rewitalizacja historycznych budynków”, „Krwiobieg miasta. Strefy czystego transportu, czyli kto wjedzie do centrum miasta?” czy „Rozwój miasta – turystyka czy przestrzeń biznesowa?”.
Podczas debat były również poruszane kwestie związane np. z budowaniem lokalnej społeczności, urbanistyki społecznej i ekologii miasta. Gośćmi debat byli m.in.: przedstawiciele Departamentu Infrastruktury Drogowej, Urzędu Miasta i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Zarządu EkoMałopolska czy ogólnopolskiego stowarzyszenia Miasta dla Rowerów. W rozmowach uczestniczyli również architekci, kuratorzy sztuki, reprezentanci krakowskich mediów i uczelni, którym również zależy na rozwoju Krakowa.
