UrbanTalk to cykl wydarzeń organizowanych przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Bankowości w Krakowie. W ramach tej inicjatywy poruszane są kwestie związane z życiem w mieście, ekologią i biznesem (w zakresie społecznej odpowiedzialności). Panele dyskusyjne, webinary i spotkania edukacyjne mają jeden cel: skupić mieszkańców, studentów oraz biznes i zachęcić ich do wspólnego działania, zaangażować lokalną społeczność w debatę o kierunku rozwoju Krakowa i jego wpływie na codzienne życie mieszkańców. W inicjatywę włączyły się także krakowskie szkoły, firmy i instytucje, którym bliska jest zielona idea.
Od rewitalizacji zabytków po strefy czystego transportu
Do tej pory w ramach spotkań UrbanTalk poruszane były m.in. takie tematy jak: „Drugie życie zabytku, czyli przenikanie historii do teraźniejszości – rewitalizacja historycznych budynków”, „Krwiobieg miasta. Strefy czystego transportu, czyli kto wjedzie do centrum miasta?” czy „Rozwój miasta – turystyka czy przestrzeń biznesowa?”.
Podczas debat były również poruszane kwestie związane np. z budowaniem lokalnej społeczności, urbanistyki społecznej i ekologii miasta. Gośćmi byli m.in. przedstawiciele Departamentu Infrastruktury Drogowej, Urzędu Miasta Krakowa i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Zarządu Eko Małopolska czy ogólnopolskiego stowarzyszenia Miasta dla Rowerów. W dyskusjach uczestniczyli także architekci, kuratorzy sztuki, reprezentanci krakowskich mediów i uczelni, którym również zależy na rozwoju Krakowa.
Natomiast w ostatniej debacie, która właśnie się odbyła w WSZiB, wzięli udział uczniowie szkół średnich. Zatytułowana była „Nie tak ekologiczni, jak ich malują – ekologia, inicjatywy lokalne i społeczeństwo obywatelskie okiem młodzieży”.
Młodzi chcą ratować planetę, ale nie wiedzą jak
Raporty dotyczące młodego pokolenia jednoznacznie wskazują, że dla generacji Z ekologia jest ważna. Młodzi ludzie chcą ratować planetę, mają świadomość zagrożeń, ale równocześnie nie wiedzą, co mogą zrobić w trosce o środowisko i czy małe kroki w ogóle mają sens. Dlatego podczas styczniowego wydarzenia z cyklu UrbanTalk głos oddano młodzieży.
Do udziału w debacie zostali zaproszeni uczniowie szkół średnich z Krakowa i okolic, w tym z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wieliczce, Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza w Krakowie, Zespołu Szkół Ekonomicznych nr 2 w Krakowie i Zespołu Szkół Łączności w Krakowie.
Podczas spotkania poruszono m.in. kwestie związane z segregacją śmieci, eliminacją plastiku czy marnotrawstwem żywności. Debata była również świetną okazją do rozmowy o inicjatywach proekologicznych, w które może zaangażować się młodzież, i o ekonawykach, które praktykuje.
Miejski lub szkolny ogródek dający dostęp do zdrowszych produktów, świadoma segregacja śmieci – czy młodzież jest gotowa zaangażować się w takie działania, zachęcając do tego swoich bliskich? Na kim powinna spoczywać odpowiedzialność za zmiany klimatyczne – czy powinniśmy szukać winy w rządach i korporacjach, czy w jednostkach? Na te i szereg innych pytań starali się znaleźć odpowiedź młodzi ludzie. Dyskusję poprowadzili prodziekan WSZiB dr Magdalena Kowalska-Musiał i kanclerz WSZiB dr Borys Makary.
Wszystkich zainteresowanych tematem ekologii, zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności WSZiB zachęca do odwiedzenia strony wszib.edu.pl/urbantalk, na której są publikowane relacje z debat oraz informacje o nadchodzących wydarzeniach.
