W ramach tej inwestycji w ostatnim czasie zamontowane zostały urządzenia wodne, wykonano przebieralnie, powstały miejsca do piknikowania. Zakończone są już prace związane z sadzawką, amfiteatrem oraz pobliską ścieżką zdrowia. Posadzono też przewidziane w projekcie krzewy, pnącza itp. Termin zakończenia wszystkich prac w ramach tworzenia wyczekiwanego przez wiele osób, pierwszego wodnego placu zabaw w Krakowie przewidziany jest na 10 sierpnia.
- W najbliższym czasie będą wykonywane testy urządzeń wodnych i całej instalacji, sadzawka będzie napełniana wodą - informuje Aleksandra Mikolaszek z Zarządu Zieleni Miejskiej. - Przeprowadzone muszą jeszcze zostać wszystkie odbiory prac, a wykonawca we własnym zakresie musi uzyskać pozwolenie na użytkowanie - dodaje.
Baseny w Krakowie. Oto pływalnie, które zostały otwarte 28 m...
Gdy dwa tygodnie temu pytaliśmy o ewentualne uruchamianie i udostępnianie wodnej atrakcji, ZZM przywoływał zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego, wydane w związku z epidemią koronawirusa. W piśmie GIS z końca kwietnia można przeczytać, że "nie zaleca się uruchamiania fontann, ulicznych instalacji wodnych z wyrzucanymi na wysokość kilku metrów strumieniami wodnymi (...) lub innych tego typu obiektów z uwagi na fakt, że iż aerozol wodno-powietrzny może być dodatkowym nośnikiem dla cząstek wirusa. Dlatego, z uwagi na bezpieczeństwo użytkowników, nie było na razie mowy o terminie włączenia atrakcji.
Natomiast ZZM informował także, że wystąpi jeszcze z pismem o wydanie opinii GIS konkretnie w tej sprawie. I tak się stało.
- Zarząd Zieleni Miejskiej wystąpił do Głównego Inspektoratu Sanitarnego o wydanie opinii dotyczącej udostępnienia wodnego placu zabaw użytkownikom. W takim miejscu jak wodny plac zabaw trudno jest wymagać, aby dzieci utrzymywały odpowiedni dystans i stosowały się do wszystkich odgórnych zaleceń sanitarnych, dlatego chcemy mieć pewność, że udostępnienie wodnego placu zabaw będzie bezpieczne dla jego użytkowników i zgodne z wydanym zaleceniem przez uprawniony do tego organ. Na odpowiedź GIS czekamy - przekazała nam Aleksandra Mikolaszek.
Wodny plac zabaw w parku Jordana to jedno z zadań, które zwyciężyło w głosowaniu mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego w 2016 roku. Będzie wyposażony w wiele sprzętów uatrakcyjniających wodne szaleństwo, takich jak np. wodna armatka, fontanna rozpylająca wodę, wodne strumienie, wodna galaretka. Koszt budowy tej nowej atrakcji Krakowa - wraz z przebudową amfiteatru oraz ścieżką zdrowia wykonaną w ramach rewitalizacji parku - to prawie 10,2 mln zł brutto.
Dzieci na całym świecie uwielbiają rozmaicie kształtowane wodne place zabaw, pozwalające przebiegać przez strumienie wody, sterować nimi, eksperymentować w małych wodnych laboratoriach pod chmurką itp. Czy w Krakowie powstanie więcej wodnych placów zabaw? Jak odpowiada Zarząd Zieleni Miejskiej, nie ma obecnie w planach budowy kolejnego takiego obiektu w mieście.
Ranking najpiękniejszych plaż nad Bałtykiem. TOP 15 najlepsz...
Najlepsze siłownie i kluby fitness w Krakowie znów otwarte L...
