https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Kłopoty z budową Unity Tower. Wykonawca zabrał głos. Podaje nowy termin zakończenia prac

Piotr Tymczak
Jak wyjaśniają przedstawiciele firmy GD&K Group, z powodu niesprzyjającej pogody, głównie chodzi o silny wiatr, nie udało się w terminie, do końca 2019 r., ukończyć w stanie surowym zamkniętym wieżowca Unity Tower, w który zamienia się obiekt przy rondzie Mogilskim potocznie nazywany "szkieletorem". Inwestorzy zapewniają jednak, że zadanie zostanie wykonane najszybciej jak się da i liczą na to, że stanie się tak jeszcze w styczniu.

WIDEO: Krótki wywiad

Do tego, by budynek był gotowy w stanie surowym zamkniętym potrzebne jest ułożenie ścian elewacji. Wciąż nie są o nie uzupełnione górne kondygnacje i częściowo dolne pietra wieżowca o wysokości 102,5 metra.

- Cały czas staramy się jak najszybciej ukończyć prace elewacyjne wieży Unity Tower. Obecnie trwa montaż paneli aluminiowych na najwyższych kondygnacjach oraz na elewacji północnej – prace są niestety utrudnione ze względu na porę roku i niesprzyjające warunki pogodowe. Czas montażu jest nieco dłuższy niż zakładał to pierwotny harmonogram, opracowany w momencie zawarcia kontraktu na roboty budowlane z firmą Strabag w lipcu 2017 roku - wyjaśnia Magdalena Zielińska - Warszawa z firmy GD&K Group, będącej współinwestorem przedsięwzięcia.

- Ponieważ na wysokości powyżej 45 m. budynek nie posiada żadnego sąsiedztwa o podobnej wysokości, jest tym samym bardziej wyeksponowany na działanie wiatru, które oczywiście dodatkowo wzmaga się zimą. Oznacza to, że montaż fasady przebiega wolniej i jest bardziej czasochłonny - zaznacza Magdalena Zielińska - Warszawa. - Chcemy jednak zapewnić, że prace cały czas trwają oraz, że wykonawca pracuje z pełnym zaangażowaniem aby jak najszybciej zakończyć montaż fasady. Wszystkie elementy zostały dostarczone i są cały czas systematycznie montowane - dodaje.

Szkieletor zamieni się w Unity Tower

Unity Centre zastąpi szkieletora [WIZUALIZACJE]

Panele aluminiowe, z których budowane są elewacje wieżowca, transportowane są do góry i układane przy pomocy żurawia budowlanego o wysokości ok. 120 metrów. Muszą więc być spełnione odpowiednie warunki pogodowe (m.in. słaby wiatr), by prace na takiej wysokości były bezpieczne dla wykonujących roboty, ale też dla otoczenia.

- Liczymy na to, że opóźnienie w uda się nadrobić w styczniu. Termin końcowy nie jest zagrożony - podkreśla Magdalena Zielińska -Warszawa.

Wieżowiec przy rondzie Mogilskim, nazwany Unity Tower, powstaje w ramach kompleksu budynków - Unity Centre. Zapis o tym, że główna wieża ma być gotowa w stanie surowym do końca 2019 r., znalazł się w umowie z miastem. Wiadomo było także, że jeśli się to nie uda, inwestorowi grożą kary umowne.

Poprosiliśmy urząd o podanie szczegółów umowy w zakresie ewentualnych kar i zapytaliśmy, czy w obecnej sytuacji będą one naliczane, a jeżeli tak się stanie, to w jakiej kwocie? Czekamy na odpowiedź w tej sprawie.

Na pierwszy kwartał 2020 r. zaplanowano też prace wykończeniowe w wieżowcu. Gotowe są już towarzyszące wieży niższe budynki: dwa biurowce, hotel i apartamentowiec, które postawiono przed wieżowcem od strony ul. Lubomirskiego. W nich pozostały już jedynie prace wykończeniowe.

Plan jest taki, by główny wieżowiec oraz cztery sąsiadujące budynki zostały otwarte jednocześnie w drugim kwartale przyszłego roku. Na razie nie określono jeszcze dokładnej daty inauguracji całego kompleksu. Wszystko będzie zależeć od tempa prac wykończeniowych, a także terminów podpisania umów z najemcami.

Dwie ostatnie kondygnacje wieżowca zostały zarezerwowane na restaurację i kawiarnię. Punkty usługowe, w tym gastronomiczne, mogą także powstać w lokalach na parterowych kondygnacjach czterech mniejszych budynków. Z każdego z obiektów kompleksu będzie się wychodzić na wspólny plac, z którego będzie można przejść do ronda Mogilskiego.

Pomieszczenia pod restaurację na ostatnich kondygnacjach wieżowca, jak i usługowe w parterach pozostałych budynków, tak jak powierzchnie biurowe czy pomieszczenia mieszkalne, mają zostać przekazane najemcom w drugim kwartale 2020 r. W przypadku przestrzeni usługowych od ich najemców będzie już zależeć w jakim czasie zaadaptują je do swojej działalności.

Kondygnacje na restaurację na szczycie wieżowca zostały już wynajęte. To ma być lokal o wysokim standardzie, ale inwestor - zasłaniając się tajemnicą handlową - na razie nie podaje, kto będzie prowadził restaurację.

Biurowiec Unity Tower ma mieć 102,5 m wysokości - 27 kondygnacji naziemnych. Na dwóch podziemnych kondygnacjach będzie 400 miejsc parkingowych. Na 26. piętrze wieżowca powstanie Unity Eye - najwyższy taras widokowy Krakowa wraz z przeszkloną restauracją.

Unity Centre ma być największym w Krakowie, wielofunkcyjnym centrum biznesowym złożonym z pięciu budynków. W ramach inwestycji powstaje m.in. 46 tys. m kw. powierzchni na wynajem klasy A. W budynkach biurowych znajdą się 24 szybkobieżne windy.

Budowa wieżowca przy rondzie Mogilskim rozpoczęła się w 1975 r. Po czterech latach inwestycja została jednak zatrzymana ze względów ekonomicznych. Zmieniali się właściciele budynku, powstawały kolejne pomysły na jego zagospodarowanie, ale nie udawało się ich zrealizować, jakby wisiała nad nim klątwa, zaczął być nazywany „szkieletorem”. Dokończenie budowy wieżowca rozpoczęło się wiosną 2016 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 34

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

W
Wer
3 stycznia, 17:24, Gość:

Dlaczego ten brukowiec robi kolejne zamieszanie,jątrzy?????Co ten brukowiec zrobił przez ostatnie 40 lat by znaleść inwestora i naprawić wygląd ,,szkieletora,,Pieprzenie dyrdymałów,bzdur i krzykliwych nagłówków to norma w tym szmatławcu.

Umowa z miastem to dyrdymały? To po co taki wielki, mądry i dobry inwestor te dyrdymały w ogóle podpisywał?

W
Wer

Okropna brzydota. Wizualizacja to było jedno wielkie baju baju, a wyszedł klocek nieciekawy jak szalet przy drodze krajowej.

G
Gość

Zwykly,nieciekawy kloc .

G
Gość

Mozna bylo ludzia placic lepiej a nie szukac za pol darmo placic kary a nie klamac

G
Gość
3 stycznia, 10:51, Ehh:

A dlaczego ten budynek nie ma polskiej nazwy?

3 stycznia, 16:34, Gość:

A bo się globalizujemy. Nie bądź taki patriotyczny. Dziś nie o taki patriotyzm chodzi. Nota bene tramwaj, galeria czy biuro to też nie były polskie słowa. A laptopa facet masz?

To ja czekam na jakiś "Bar mleczny" w Berlinie.

G
Gość

Wykonawca prosi o informację o warunkach umowy?

B
Buw. 1

Bkedactwa, nie wiedzieli, że w grudniu jest zima...

G
Gość

Nie kłam śmieciu,pewno betonujesz coś mniejszego.

G
Gość
3 stycznia, 14:33, Gość:

A konkretnie kiedy wiało za mocno? Przecież to są twarde dane.

3 stycznia, 14:47, Gość:

wsiadz sobie w balon nad wisla , ten przy forum i zobacz na gorze jak pizdzi. Wiadomo ze z chodnika nie poczujesz...

A po co mam wsiadać pracownku dewelopera? W Krakowie czasem wieje, każdy kto robi harmonogram musi się z tym liczyć. No i uwzględnić. A dane dotyczące wiatru są w Instytucie meteorologii - jeszcze raz bo masz kłopot ze zrozumieniem. Nie rzoumiesz? Jak nie to jeszcze raz deweloper kupuje te dane i porównuje do średnich to ostatnie pół roku. Jak się nie różnią to wuna dewelopera, jak się różnią na niekorzyść dewelopera można negocjować wysokość kary. NIe wspomnę o karze za ohydny projekt przydatków do wieży.

N
Nie bardzo rozumiem

"Zapis o tym, że główna wieża ma być gotowa w stanie surowym do końca 2019 r., znalazł się w umowie z miastem. Wiadomo było także, że jeśli się to nie uda, inwestorowi grożą kary umowne."

To po co w ogóle jakaś dyskusja na ten temat, skoro to wszystko było wiadomo - zapewne także inwestorowi, który dobrowolnie taką właśnie umowę podpisał? Bo chyba nikt go nie zmuszał, prawda?

B
Businessman

Umowy należy traktować poważnie. Nie mam wprawdzie wglądu w tekst tej konkretnej umowy - ale należałoby iść za jej postanowieniami, zamiast płodzić jakiś "aneks" sugerujący, że cała umowa została podpisana jedynie "dla śmichu".

G
Gosc

Czytajac GK,GW czy Dziennik Wschodni odnosze wrazenie Krakow I Lublin to najgorsze pod kazdym wzgledem miasta w Polsce.Komu zalezy na szkalowaniu tych osrodkow.

g
grzeg
3 stycznia, 15:37, Ściągać kary umowne!:

Zobowiązali się do czegoś, zobowiązań nie dotrzymali - a zamiast tego bełkoczą coś, że "wiało".

Żałosny fanatyzm.

G
Gość

Dlaczego ten brukowiec robi kolejne zamieszanie,jątrzy?????Co ten brukowiec zrobił przez ostatnie 40 lat by znaleść inwestora i naprawić wygląd ,,szkieletora,,Pieprzenie dyrdymałów,bzdur i krzykliwych nagłówków to norma w tym szmatławcu.

G
Gość
3 stycznia, 10:51, Ehh:

A dlaczego ten budynek nie ma polskiej nazwy?

A bo się globalizujemy. Nie bądź taki patriotyczny. Dziś nie o taki patriotyzm chodzi. Nota bene tramwaj, galeria czy biuro to też nie były polskie słowa. A laptopa facet masz?

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska