WIDEO: Trzy Szybkie
Funkcjonariusze krakowskiej delegatury CBA prowadzą postępowanie dotyczące powoływania się na wpływy m.in. w administracji samorządowej oraz w ZBK w Krakowie i podejmowania się bezprawnego pośrednictwa w załatwieniu najmu lub kupna nieruchomości w atrakcyjnych lokalizacjach w Krakowie. Do zdarzeń tych dochodziło w latach 2015–2017.
Wśród obecnie zatrzymanych - jak poinformował w piątek 29 listopada Wydział Komunikacji Społecznej CBA - jest osoba z kierownictwa Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie, której zarzuca się: powoływanie się na wpływy, przekroczenie uprawnień oraz przyjęcie obietnicy korzyści majątkowej w wysokości 20 tysięcy złotych. Jak ustaliliśmy, chodzi o Agnieszkę K., kierującą referatem organizacji, administracji i kontaktów z mediami. Została zatrzymana w czwartek.
- Kierowniczka referatu organizacji, administracji i kontaktów z mediami jest zatrudniona w Zarządzie Budynków Komunalnych w Krakowie od 2008 roku, a aktualnie przebywa na zwolnieniu lekarskim - tyle przekazał w piątek w odpowiedzi na nasze pytania Krzysztof Marcinkiewicz, rzecznik prasowy ZBK. Zaznaczył, że do tej pory ZBK nie otrzymał żadnych informacji z prokuratury.
Sprawy nie chce na razie komentować wiceprezydent Krakowa Bogusław Kośmider, sprawujący nadzór nad ZBK. - Czekamy na szersze informacje i ustalenia CBA - mówi.
Zapytaliśmy o szczegóły Prokuraturę Okręgową w Krakowie, pod której nadzorem prowadzone jest śledztwo CBA dotyczące nieprawidłowości w Zarządzie Budynków Komunalnych w Krakowie oraz w Wydziale Skarbu Urzędu Miasta Krakowa. Janusz Hnatko, rzecznik prokuratury, przekazuje, że w związku z tą sprawą zatrzymano 43-letnią Agnieszkę K., której zarzucono płatną protekcję oraz przyjęcie w 2016 roku obietnicy korzyści majątkowej w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych w zamian za załatwienie wygranego przetargu dotyczącego wynajmu dwóch gminnych mieszkań powyżej 80 metrów kwadratowych. Przetarg został przeprowadzony w 2016 roku.
- Czynów tych miała dopuścić się wspólnie i w porozumieniu z jedną z krakowskich businesswoman, która zmarła (zmarła przed postawieniem jej zarzutów) - mówi Janusz Hnatko. Dodaje, że podejrzanej Agnieszce K. przedstawiono także zarzut składania fałszywych zeznań w toku śledztwa.
Prokuratura podaje, że Agnieszka K. nie przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu i złożyła wyjaśnienia, w których zakwestionowała ogłoszone jej zarzuty. Zastosowano wobec niej poręczenie majątkowe, ma dozór policji i zakazu kontaktowania się z określonymi osobami. Decyzja prokuratury mówi też o zawieszeniu kierowniczki w wykonywaniu tej funkcji.
Agnieszce K. za zarzucane jej czyny grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Przypomnijmy, że to kolejna zatrzymana w tym samym śledztwie krakowska urzędniczka. Wcześniej były to: ówczesna dyrektorka magistrackiego Wydziału Mieszkalnictwa, kierowniczka referatu w Wydziale Skarbu i kierowniczka innego spośród referatów ZBK.
W piątek CBA zatrzymało dwie kolejne osoby. Jest to dwójka krakowskich biznesmenów: deweloper i pośrednik nieruchomości Monika M. (47 lat) i przedsiębiorca Dariusz B. (56 lat).
- Usłyszą zarzuty udzielenia pośrednikom 20 tys. zł korzyści majątkowej w zamian za załatwienie w Zarządzenie Budynków Komunalnych wygrania przez nich aukcji na wynajem lokalu użytkowego przy ul. Świętego Krzyża w Krakowie - informowało rano w piątek CBA, podając też, że funkcjonariusze zabezpieczają materiał dowodowy w miejscach pracy i zamieszkania zatrzymanych, jak również w kilku wydziałach Urzędu Miasta Krakowa.
Dowiedzieliśmy się również, że wspomnianą aukcję dotyczącą najmu gminnego lokalu biznesmeni rzeczywiście wygrali.
Prokuratura już postawiła tej dwójce zarzuty: wręczenia w 2017 roku korzyści majątkowej w łącznej wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych w zamian za pośrednictwo w załatwieniu w ZBK w Krakowie wygranej w aukcji na wynajem lokalu użytkowego w ścisłym centrum Krakowa. Osoby te skorzystały z prawa do odmowy składania wyjaśnień i odpowiedzi na pytania. Za zarzucane im czyny grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w gospodarowaniu miejskim mieniem jest pokłosiem m.in. artykułów w „Dzienniku Polskim”.
Dotychczas zarzuty w sprawie przedstawiono 20 osobom.
- Upiorne miejsca w Małopolsce. Czy tam naprawdę straszy?
- Najgorsze mieszkania do wynajęcia. Zobacz, co oni oferują [ZDJĘCIA]
- Tak w ostatnich latach zabudowało się Zakopane
- Budowa tunelu zakopianki - fakty, liczby, ciekawostki
- TOP 20 najlepszych porodówek w Małopolsce
- Wybory parlamentarne 2019. Oto wszyscy nowi posłowie z Małopolski
