https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Kolejny protest przeciw spopielarni [WIDEO]

Bartosz Dybała
prt scr/Youtube
Członkowie Stowarzyszenia Zielony Kraków uważają, że Wojewódzki Sąd Administracyjny zbagatelizował składane przez nich skargi dotyczące budowy cmentarza i spopielarni w Podgórkach Tynieckich. Właśnie przeciwko temu protestowali dzisiaj na przejściu dla pieszych w rejonie węzła Sidzina.

- Chcemy, żeby sąd sprawdził, czy ta inwestycja jest zgodna z przepisami. Teren, na którym ma powstać cmentarz i spopielarnia jest systematycznie zalewany. Woda utrzymuje się tam wiele miesięcy. Boimy się, że zanieczyszczenia z cmentarza będą spływać pod domy - mówiła podczas protestu Barbara Łopaczyńska, prezes Stowarzyszenia Zielony Kraków.

Zaznacza także, że w Krakowie istnieją już dwie spopielarnie i kolejna nie jest potrzebna. - Kraków jest już wystarczająco zanieczyszczony - dodała.

Pani Barbara pokazała nam wykonane latem zdjęcia terenu, na którym ma powstać cmentarz i spalarnia. Faktycznie, stała tam woda. Mimo to obszar jest przygotowywany pod inwestycję. Według prezes Stowarzyszenia zostały wycięte już 2 hektary lasu.

Członkowie stowarzyszenia protestują już od trzech lat.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 24

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
ww
Niech ci ekoterroryści z tego stowarzyszenia przestaną palić dziadostwem w piecach i wyrzucać śmieci do lasu to będą mieć na osiedlu i czysto i piękną przyrodę!
B
B
Jedna została wybudowana za prezydentury Józefa Lassoty na cmentarzu Batowickim i jej budynek stoi tam do dziś. Podobno nawet zamówiono piece w Szwecji, ale firma zbankrutowała. Druga powstała przy szpitalu Żeromskiego i czeka na podpis prezydenta. Niestety Pan Prezydent powiedział, że się nie doczeka. Lepiej jest przecież wydać pieniądze z budżetu - 27 mln, ponieważ pochodzą one z naszych podatków a przy okazji ile osób będzie mogło się obłowić.
D
Dawid
Czy załatwiał swoje interesy z prezydentem, że nie zdążył poinformować mieszkańców? Co mu prezydent obiecał za usłużność?
C
Cela
Kto blokuje uruchomienie istniejących już spopielarni? Jedna przy szpitalu Żeromskiego ma nawet piece, które pokazywała jakiś czas temu Kronika? Czyżby znów chodziło o łapówy? Dlaczego w tym roku znów z naszych podatków, w budżecie miasta 5,5 mln przeznaczono na budowę spopielarni prywaciarzowi z Łodzi? Przecież mieszkańcy nie dostaną ani gorsza z tej inwestycji a ten prywaciarz będzie nas łupił i dyktował jak chce ceny za pogrzeby i spopielenia.
B
Bronek
10 000 wniosków złożyli mieszkańcy do studium. Ile z nich wzięto pod uwagę? Tylko te, których autorami byli krewnymi i znajomymi króliczka. Arogancja urzędników prezydenta nie zna granic. Po co więc mieli pisać wnioski czy cokolwiek skoro wiedzieli, że i tak wszystko zostanie wrzucone do kosza?
A
Ala
Nie potrzeba wcale Obamy, ale wystarczy wola mieszkańców. Tak jak ostatnio włączono do Krakowa tereny tak i można się odłączyć. Jeżeli nic na osiedlu nie jest budowane oprócz takich instalacji jak spopielarnia czy obwodnica to mieszkańcy mają prawo a wręcz obowiązek zadbania o własne interesy i przyłączenia się do jednostki, która gwarantuje im poszanowanie swoich praw. Taką jednostką na pewno nie jest Kraków za rządów Icka.
M
MIESZKAŃCY KRAKOWA
Kraków, dnia 15.12.2014 r.

Stowarzyszenie Sprawiedliwy Kraków
31-564-Kraków, al. Pokoju 26/102

Pan Jacek Majchrowski
Prezydent Miasta Krakowa
31-004 Kraków Plac Wszystkich Świętych 3 / 4

Dotyczy: Utworzenia parku miejskiego w Dzielnicy II Grzegórzki, w rejonie ulicy
Cystersów/ aleja Pokoju.

Ostatnie lata to czarny okres w Krakowie dla jej przyrody, oraz ochrony środowiska naturalnego. Takim przykładem może być los lasu Borkowskiego, gdzie mimo protestu mieszkańców w sposób znaczny zniszczoną okoliczną przyrodę. Interes deweloperów zwyciężył, przy braku poszanowania środowiska naturalnego.

Dzieje się tak pomimo tego że tereny zielone zajmują małą powierzchnię Krakowa i o wiele niższy niż np. we Wrocławiu czy Poznaniu. Ta polityka niszczenia przyrody w Krakowie spotyka się z coraz większym oporem jego mieszkańców. Podczas tegorocznej kampanii wyborczej wskazywało na to wielu kandydatów na stanowisko prezydenta Krakowa. Proponowali oni ochronę terenów zielonych, budowę i rozwój parków miejskich, a także zalesianie części terenów Krakowa.

Niestety gdy padały słowa o ochronie ginącej przyrody w Krakowie Pan Prezydent Jacek Majchrowski miał inne priorytety. Przykładem tu może być bezmyślne wycięcie drzew na Placu Centralnym w Nowej Hucie, w rejonie Mogilskiej/Cystersów jak i dewastacja dna Białuchy i jej otoczenia w rejonie Białego Prądnika. Takiego postępowania nie można tolerować. Innym przykładem jest to co się dzieje w Dzielnicy II Grzegórzki. Tereny są tam intensywnie zabudowywane przez deweloperów ze szkodą dla środowiska naturalnego. Licznie wycina się przy tym drzewa nie bacząc na los przyrody i mieszkańców, czego przykładem może być wznowiona inwestycja w rejonie krakowskich sądów.

Domagamy się zaniechanie tej krótkowzrocznej polityki i rozwoju terenów zielonych na terenie Grzegórzek. W związku z tym domagamy się utworzenia nowego parku miejskiego na terenie Grzegórzek w rejonie ulicy Cystersów/aleja Pokoju gdzie znajdują się tereny po zlikwidowanych zakładach produkcyjnych, MADRO w Krakowie.
Zamiast stawiać na tym terenie nowe bloki przez deweloperów pozwólmy aby odtworzyła się tam przyroda. Winien na tym terenie powstać nowy park miejski gdzie mieszkańcy znajdą miejsce do wypoczynku i rekreacji, a posadzone tam drzewa szlachetne dadzą jakże potrzebny tlen dla Krakowa.

Ginąca przyroda woła o pomoc i w imię przyszłości nie można tego lekceważyć !

Za Zarząd: Za Zarzad:
Stowarzyszenie Zielony Kraków Stowarzyszenie Sprawiedliwy Kraków

Barbara Łopacińska Graniwid Sikorski

Za Zarząd: Za Zarząd:
Forum w Obronie Godności i Jedności Forum w Obronie Praw Emerytów
Lokatorów i Bezdomnych Rencistów i Bezrobotnych

Bogdan Warzecha Marian Adamczyk

Za Zarząd: Za Zarząd:
Małopolskie Stowarzyszenie Stowarzyszenie w Obronie Czystości
Ład i Porządek Matki Ziemi

Krzysztof Kamiński Czesław Dragosz

Otrzymują:
1 x Adresat;
1 x Wojewoda Małopolski Pan Jerzy Miller;
1 x Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie;
1 x Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Pan Bogusław Kośmider;
1 x Z–ca Prezydenta Miasta Tadeusz Trzmiel;
1 x Wydział Kształtowania Środowiska Urząd Miasta Krakowa;
1 x Komisja Ekologii i Ochrony Powietrza Rady Miasta Krakowa;
1 x Rada i Zarząd Dzielnicy II Grzegórzki Kraków;
1 x mieszkańcy Miasta Krakowa w tym Dąbia i Grzegórzek;
1 x media;
1 x a/a.
M
MIESZKAŃCY KRAKOWA
Pracę związane z tą inwestycją postępują i budzą coraz większe obiekcje. Chodzi tu nie tylko o chronione rośliny, ale też o bezpieczeństwo wód gruntowych oraz bezpieczeństwo mieszkańców, gdyż osiedle Sidzina jest systematycznie zalewane i podtapiane. W czasie ostatniej powodzi poszkodowani mieszkańcy otrzymali wsparcie rządowe dla powodzian. Sytuacja jest bardzo groźna, gdyż nieprzepuszczalne gleby powodują utrzymywanie się wód przez wiele miesięcy po większych ulewach w piwnicach i ogrodach. Stwarza to sytuację skażenia epidemiologicznego dla mieszkańców sąsiadujących z cmentarzem.

Nasze stowarzyszenia wielokrotnie podnosiły w swoich skargach obawy odnośnie zgodności z prawnymi uregulowaniami lokalizacji cmentarza w Podgórkach Tynieckich. Niestety wszystkie skargi zostały odrzucone z błahych powodów bez merytorycznego ustosunkowania się do stawianych zarzutów. Dlatego czujemy się zagrożeni tą inwestycją jak również zagrożone jest środowisko naturalne oraz chroniony prawem europejskim obszar Natura 2000 "Skawiński Obszar Łąkowy".

W czasie kampanii wyborczej na prezydenta Krakowa jego mieszkańcy wielokrotnie wskazywali na fatalną politykę w zakresie zieleni i ochrony środowiska w Krakowie. W mieście tym jego Prezydent zaniedbał środowisko naturalne wydając je na łup deweloperom i to pomimo faktu, że udział terenów zielonych jest niski, choćby w stosunku do Poznania i Wrocławia. Także fakty zaistniałe już w okresie kampanii wyborczej i bezpośrednio po niej budzą przerażenie. Świadczą choćby o tym fakty bezmyślnego wycięcia drzew na Placu Centralnym w Nowej Hucie, w rejonie ulicy Mogilskiej, Cystersów czy też zdewastowanie koryta i otaczającego terenu rzeki Białucha na Białym Prądniku.
O czym to może świadczyć?

Panie Prezydencie niech Pan nie idzie tą drogą. Mimo że okres Pana rządów można określić jako katastrofę dla przyrody, w jej interesie jak i mieszkańców Krakowa należy zmienić tą politykę. Dotyczy to także budowy cmentarza i spopielarni w Podgórkach Tynieckich. Rozumiemy konieczność budowy tego typu inwestycji. Trzeba jednak wrócić na drogę dialogu z mieszkańcami.
To ostatnia chwila aby zawrócić ze źle obranej drogi.
W pełni popieramy protesty przeciwko tej inwestycji wątpliwej tak pod względem ekonomicznym, jak i moralnym.

NISZCZONE ŚRODOWISKO NATURALNE WOŁA O POMOC !

ŻĄDAMY NATYCHMIASTOWEGO WSTRZYMANIA ROBÓT BUDOWLANYCH!

Za Zarząd: Za Zarzad:
Stowarzyszenia Nasza Mała Ojczyzna Stowarzyszenia Sprawiedliwy Kraków
Kraków – Sidzina Podgórki Tynieckie
Stowarzyszenia Zielony Kraków

Barbara Łopacińska Graniwid Sikorski

Otrzymują:
1 x Adresat;
1 x Wojewoda Małopolski Pan Jerzy Miller;
1 x Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie;
1 x Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie;
1 x Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Pan Bogusław Kośmider;
1 x Z–ca Prezydenta Miasta Tadeusz Trzmiel;
1 x Komisja Rewizyjna Rady Miasta Krakowa;
1 x Komisja Ekologii i Ochrony Powietrza Rady Miasta Krakowa;
1 x Antoni Fryczek Dyrektor Biura Kontroli Urzędu Miasta Krakowa;
1 x Rada i Zarząd Dzielnicy VIII Dębniki ul. Praska 52, 30-322 Kraków;
1 x mieszkańcy Miasta Krakowa w tym Podgórek Tynieckich;
1 x media;
1 x a/a.
M
MIESZKAŃCY KRAKOWA
Pracę związane z tą inwestycją postępują i budzą coraz większe obiekcje. Chodzi tu nie tylko o chronione rośliny, ale też o bezpieczeństwo wód gruntowych oraz bezpieczeństwo mieszkańców, gdyż osiedle Sidzina jest systematycznie zalewane i podtapiane. W czasie ostatniej powodzi poszkodowani mieszkańcy otrzymali wsparcie rządowe dla powodzian. Sytuacja jest bardzo groźna, gdyż nieprzepuszczalne gleby powodują utrzymywanie się wód przez wiele miesięcy po większych ulewach w piwnicach i ogrodach. Stwarza to sytuację skażenia epidemiologicznego dla mieszkańców sąsiadujących z cmentarzem.

Nasze stowarzyszenia wielokrotnie podnosiły w swoich skargach obawy odnośnie zgodności z prawnymi uregulowaniami lokalizacji cmentarza w Podgórkach Tynieckich. Niestety wszystkie skargi zostały odrzucone z błahych powodów bez merytorycznego ustosunkowania się do stawianych zarzutów. Dlatego czujemy się zagrożeni tą inwestycją jak również zagrożone jest środowisko naturalne oraz chroniony prawem europejskim obszar Natura 2000 "Skawiński Obszar Łąkowy".

W czasie kampanii wyborczej na prezydenta Krakowa jego mieszkańcy wielokrotnie wskazywali na fatalną politykę w zakresie zieleni i ochrony środowiska w Krakowie. W mieście tym jego Prezydent zaniedbał środowisko naturalne wydając je na łup deweloperom i to pomimo faktu, że udział terenów zielonych jest niski, choćby w stosunku do Poznania i Wrocławia. Także fakty zaistniałe już w okresie kampanii wyborczej i bezpośrednio po niej budzą przerażenie. Świadczą choćby o tym fakty bezmyślnego wycięcia drzew na Placu Centralnym w Nowej Hucie, w rejonie ulicy Mogilskiej, Cystersów czy też zdewastowanie koryta i otaczającego terenu rzeki Białucha na Białym Prądniku.
O czym to może świadczyć?

Panie Prezydencie niech Pan nie idzie tą drogą. Mimo że okres Pana rządów można określić jako katastrofę dla przyrody, w jej interesie jak i mieszkańców Krakowa należy zmienić tą politykę. Dotyczy to także budowy cmentarza i spopielarni w Podgórkach Tynieckich. Rozumiemy konieczność budowy tego typu inwestycji. Trzeba jednak wrócić na drogę dialogu z mieszkańcami.
To ostatnia chwila aby zawrócić ze źle obranej drogi.
W pełni popieramy protesty przeciwko tej inwestycji wątpliwej tak pod względem ekonomicznym, jak i moralnym.

NISZCZONE ŚRODOWISKO NATURALNE WOŁA O POMOC !

ŻĄDAMY NATYCHMIASTOWEGO WSTRZYMANIA ROBÓT BUDOWLANYCH!

Za Zarząd: Za Zarzad:
Stowarzyszenia Nasza Mała Ojczyzna Stowarzyszenia Sprawiedliwy Kraków
Kraków – Sidzina Podgórki Tynieckie
Stowarzyszenia Zielony Kraków

Barbara Łopacińska Graniwid Sikorski

Otrzymują:
1 x Adresat;
1 x Wojewoda Małopolski Pan Jerzy Miller;
1 x Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie;
1 x Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie;
1 x Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Pan Bogusław Kośmider;
1 x Z–ca Prezydenta Miasta Tadeusz Trzmiel;
1 x Komisja Rewizyjna Rady Miasta Krakowa;
1 x Komisja Ekologii i Ochrony Powietrza Rady Miasta Krakowa;
1 x Antoni Fryczek Dyrektor Biura Kontroli Urzędu Miasta Krakowa;
1 x Rada i Zarząd Dzielnicy VIII Dębniki ul. Praska 52, 30-322 Kraków;
1 x mieszkańcy Miasta Krakowa w tym Podgórek Tynieckich;
1 x media;
1 x a/a.
M
MIESZKAŃCY KRAKOWA
Stowarzyszenie Nasza Mała Ojczyzna Kraków, dnia 15.12.2014 r.
Kraków – Sidzina Podgórki Tynieckie
Stowarzyszenie Zielony Kraków
ul. Podgórki Tynieckie 25
30-398 Kraków

Stowarzyszenie Sprawiedliwy Kraków
31-564-Kraków, al. Pokoju 26/102

Pan Jacek Majchrowski
Prezydent Miasta Krakowa
31-004 Kraków Plac Wszystkich Świętych 3 / 4

Dotyczy: Budowy spopielarni zwłok i cmentarza w Podgórkach Tynieckich.

Jak dowiedzieliśmy się ze środków masowego przekazu, rozpoczęła się już budowa cmentarza komunalnego wraz ze spopielarnią zwłok w krakowskich Podgórkach Tynieckich. Nekropolię ma wybudować polsko – włoskie konsorcjum za 24,5 mln zł. Inwestycja jest realizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego na podstawie koncesji pomiędzy Gminą Kraków a konsorcjum w składzie: Centrum Pogrzebowe Sp. Z.O.O. w Łodzi, Przedsiębiorstwo Usług Pogrzebowych Klepsydra z Łodzi, Unciouli Groups,s S.R.L z Avelino we Włoszech. Obiekt ten od kilku lat budzi kontrowersje mieszkańców, którzy przekonują, że to przedsięwzięcie zdegraduje okolicę, przyczyni się do zniszczenia siedlisk roślin i zwierząt i nadmiernie ingeruje w obszar Tyniecko-Bielańskiego Parku Krajobrazowego. Jak dotychczas bezskutecznie mieszkańcy usiłowali doprowadzić do zaniechania tej szkodliwej inwestycji. Niestety postawa Prezydenta Miasta Krakowa w tej sprawie była nieugięta. Prezydent Majchrowski prowadził z mieszkańcami pozorne rozmowy, faktycznie za nic mając opinię mieszkańców.

Trzeba sobie zadać pytanie dlaczego Pan Prezydent wybrał lokalizację na terenie Parku Krajobrazowego ?

Forum w pismach kierowanych do p. Prezydenta wskazywało inne sposoby rozwiązania tej kwestii. Należało mianowicie skorzystać z rozbudowy cmentarza w Batowicach, lokując spopielarnię w rejonie II bramy. Można też było wykorzystać teren w rejonie cmentarza Grębałowie w okolicy ulicy Darwina, po drugiej stronie drogi prowadzącej do linii kolejowej. Nie było tam większych zabudowań i uzyskanie consensusu było realniejsze. Niestety Pan Prezydent poszedł inną drogą. Wybrał inwestycję na terenie parku krajobrazowego, najmniej korzystną dla środowiska naturalnego, jak i mieszkańców. Na terenach chronionych, oraz sąsiadujących z nimi nie należy sytuować inwestycji zagrażających środowisku. Mieszkańcy czują się przez Pana Prezydenta oszukani tym bardziej, że istnieją już w Krakowie dwie spopielarnie gotowe do pracy w każdej chwili. Negatywną rolę odegrała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie, która swoim postępowaniem faktycznie umożliwiła władzom Krakowa postępowanie w tej sprawie. Także wojewoda małopolski odrzucił skargi przeciwników budowy krematorium. Stowarzyszenie Nasza Mała Ojczyzna Kraków – Sidzina Podgórki Tynieckie zarzucało prezydentowi, który wydał pozwolenie na budowę między innymi błędy w raporcie oddziaływania tej inwestycji na środowisko i naruszenie przepisów prawa budowlanego.

Pomimo, że skargi zostały wniesione do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie budowa jest kontynuowana. I to dzieje się także w sytuacji gdy w tej sprawie toczone są postępowania w sprawie firmy która buduje cmentarz i spopielarnię. Według informacji prokuratury, włoska firma nie ma gwarancji finansowych od włoskiego odpowiednika Komisji Nadzoru Finansowego. Wątpliwości budzi też stan finansów polskich wspólników konsorcjum. Pomimo tego Gmina Kraków wydała i wydaje na realizację tej inwestycji publiczne pieniądze w niekorzystny sposób. Konsorcjum dostaje bowiem od niej grunt, drogę, przyłącza gazu, prądu i wody.

Pracę związane z tą inwestycją postępują i budzą coraz większe obiekcje. Chodzi tu nie tylko o chronione rośliny, ale też o bezpieczeństwo wód gruntowych oraz bezpieczeństwo mieszkańców, gdyż osiedle Sidzina jest systematycznie zalewane i podtapiane. W czasie ostatniej powodzi poszkodowani mieszkańcy otrzymali wsparcie rządowe dla powodzian. Sytuacja jest bardzo groźn
M
Mieszkańcy Krakowa
Stowarzyszenie Nasza Mała Ojczyzna Kraków, dnia 15.12.2014 r.
Kraków – Sidzina Podgórki Tynieckie
Stowarzyszenie Zielony Kraków
ul. Podgórki Tynieckie 25
30-398 Kraków

Stowarzyszenie Sprawiedliwy Kraków
31-564-Kraków, al. Pokoju 26/102

Pan Jacek Majchrowski
Prezydent Miasta Krakowa
31-004 Kraków Plac Wszystkich Świętych 3 / 4

Dotyczy: Budowy spopielarni zwłok i cmentarza w Podgórkach Tynieckich.

Jak dowiedzieliśmy się ze środków masowego przekazu, rozpoczęła się już budowa cmentarza komunalnego wraz ze spopielarnią zwłok w krakowskich Podgórkach Tynieckich. Nekropolię ma wybudować polsko – włoskie konsorcjum za 24,5 mln zł. Inwestycja jest realizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego na podstawie koncesji pomiędzy Gminą Kraków a konsorcjum w składzie: Centrum Pogrzebowe Sp. Z.O.O. w Łodzi, Przedsiębiorstwo Usług Pogrzebowych Klepsydra z Łodzi, Unciouli Groups,s S.R.L z Avelino we Włoszech. Obiekt ten od kilku lat budzi kontrowersje mieszkańców, którzy przekonują, że to przedsięwzięcie zdegraduje okolicę, przyczyni się do zniszczenia siedlisk roślin i zwierząt i nadmiernie ingeruje w obszar Tyniecko-Bielańskiego Parku Krajobrazowego. Jak dotychczas bezskutecznie mieszkańcy usiłowali doprowadzić do zaniechania tej szkodliwej inwestycji. Niestety postawa Prezydenta Miasta Krakowa w tej sprawie była nieugięta. Prezydent Majchrowski prowadził z mieszkańcami pozorne rozmowy, faktycznie za nic mając opinię mieszkańców.

Trzeba sobie zadać pytanie dlaczego Pan Prezydent wybrał lokalizację na terenie Parku Krajobrazowego ?

Forum w pismach kierowanych do p. Prezydenta wskazywało inne sposoby rozwiązania tej kwestii. Należało mianowicie skorzystać z rozbudowy cmentarza w Batowicach, lokując spopielarnię w rejonie II bramy. Można też było wykorzystać teren w rejonie cmentarza Grębałowie w okolicy ulicy Darwina, po drugiej stronie drogi prowadzącej do linii kolejowej. Nie było tam większych zabudowań i uzyskanie consensusu było realniejsze. Niestety Pan Prezydent poszedł inną drogą. Wybrał inwestycję na terenie parku krajobrazowego, najmniej korzystną dla środowiska naturalnego, jak i mieszkańców. Na terenach chronionych, oraz sąsiadujących z nimi nie należy sytuować inwestycji zagrażających środowisku. Mieszkańcy czują się przez Pana Prezydenta oszukani tym bardziej, że istnieją już w Krakowie dwie spopielarnie gotowe do pracy w każdej chwili. Negatywną rolę odegrała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie, która swoim postępowaniem faktycznie umożliwiła władzom Krakowa postępowanie w tej sprawie. Także wojewoda małopolski odrzucił skargi przeciwników budowy krematorium. Stowarzyszenie Nasza Mała Ojczyzna Kraków – Sidzina Podgórki Tynieckie zarzucało prezydentowi, który wydał pozwolenie na budowę między innymi błędy w raporcie oddziaływania tej inwestycji na środowisko i naruszenie przepisów prawa budowlanego.

Pomimo, że skargi zostały wniesione do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie budowa jest kontynuowana. I to dzieje się także w sytuacji gdy w tej sprawie toczone są postępowania w sprawie firmy która buduje cmentarz i spopielarnię. Według informacji prokuratury, włoska firma nie ma gwarancji finansowych od włoskiego odpowiednika Komisji Nadzoru Finansowego. Wątpliwości budzi też stan finansów polskich wspólników konsorcjum. Pomimo tego Gmina Kraków wydała i wydaje na realizację tej inwestycji publiczne pieniądze w niekorzystny sposób. Konsorcjum dostaje bowiem od niej grunt, drogę, przyłącza gazu, prądu i wody.

Pracę związane z tą inwestycją postępują i budzą coraz większe obiekcje. Chodzi tu nie tylko o chronione rośliny, ale też o bezpieczeństwo wód gruntowych oraz bezpieczeństwo mieszkańców, gdyż osiedle Sidzina jest systematycznie zalewane i podtapiane. W czasie ostatniej powodzi poszkodowani mieszkańcy otrzymali wsparcie rządowe dla powodzian. Sytuacja jest bardzo groźn
m
mruk
Mam nadzieję, że władze nie ugną się garstce pieniaczy. Spopielarnia jest bardzo potrzebna w Krakowie (a nie ma ani jednej) i jej szkodliwość dla środowiska jest raczej niewielka. Protestującym, przeszkadza chyba to, że będą mieć w swojej okolicy coś tak "odstręczającego" jak spopielarnię zwłok, a więc jest to kwestia dość wąsko rozumianej, małomiasteczkowej estetyki. Więc mam nadzieję, że te protesty na nic się nie zdadzą. Nie może być tak, żeby dziesięciu "zniesmaczonych" blokowało inwestycję potrzebną całemu miastu.
A państwu ze stowarzyszenia Sidzina - nasza mała ojczyzna radzę wystąpić o uznanie Sidziny jako niezależnej jednostki administracyjnej i zwrócić się do B. Obamy, a także Unii E. o uznanie dla swej niezależności.
B
Bartek
A ten tłuszcz to jakaś specjalna niepalna wersja? Pewnie to on odkłada mi się na brzuchu i nie mogę go spalić...
G
Gość
prezeska - Stowarzyszenia , twierdzi że w Krakowie są ...... dwie spopielarnie !!!!
GDZIE ???---- należy podać lokalizacje...
p
pempek
Bardziej głupim trollem jesteś panie Popiela...
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska