Jak przypomina miejska jednostka: "Inwestycja cmentarna w Podgórkach Tynieckich realizowana jest w trybie koncesji na roboty budowlane, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego pomiędzy Gminą Kraków – Zarządem Inwestycji Miejskich a konsorcjum firm z liderem – Grupą Klepsydra SA".
Parking, nasadzenia, budowa spopielarni ...
W ramach współpracy, Gmina przekazała teren oraz wybudowała i przebudowała część ul. Podgórki Tynieckie oraz ul. Wielogórskiej. Wybudowano także parking dla 89 samochodów. Przy okazji, nasadzono ponad 200 drzew. Z kolei firma Klepsydra wzięła na siebie budowę spopielarni, Domu Pożegnań, budynku administracyjnego oraz cmentarza z kolumbariami.
W pierwszym etapie – w 2016 r. – uruchomiona została spopielarnia zwłok. Jesienią 2020 roku zakończyła się budowa zespołu administracyjno-usługowego z kaplicą ceremonialną oraz budowa pierwszej części cmentarza (ok. 2 ha) wraz z zespołem kolumbariów.
- Obecnie na ukończeniu jest kolejny etap nekropolii (ok. 2 ha). W ramach koncesji, do 2027 r., powstanie jeszcze jeden fragment cmentarza na około 5 ha, dla którego uzyskano już pozwolenie na budowę. Łącznie, w zakresie objętym współpracą z prywatnym konsorcjum, nekropolia pozwoli na przeprowadzenie około 10 tys. pochówków. Co ważne, na cmentarzu w Podgórkach Tynieckich mogą spoczywać zmarli różnych wyznań czy osoby bezwyznaniowe - wyjaśnia Jan Machowski.
Wartość całej inwestycji wynosi 24,5 mln zł brutto
Pochówek harmonijny z naturą
Przypominamy również, że niedawno, na cmentarzu komunalnym w Podgórkach Tynieckich otwarta została pierwsza w Polsce ekologiczna kwatera urnowa „Drzewa Pamięci”. Kwatera ekologiczna na cmentarzu w Podgórkach Tynieckich zajmuje powierzchnię 133 mkw., co pozwoliło wygospodarować miejsce dla 135 „ekogrobów”. Z czasem planowane jest jej systematyczne powiększanie, w zależności od potrzeb. Kwaterę odgrodzono kolumną drzew – cisów, które tworzą odpowiednie tło i nastrojowość dla tego unikatowego miejsca.
Do kwatery prowadzi drewniana furta i kamień z napisem „Drzewa pamięci”. Bliskich zmarłych będzie można żegnać w urnach wyłącznie biodegradowalnych, wykonanych z naturalnych surowców takich jak drewno czy wiklina. Miejsce pochówku może być oznaczone kamieniem pamięci, dla którego tworzywem jest kamień naturalny bądź drewnianą tabliczką.
Ruszyła karuzela zwolnień
