https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Otwarcie pierwszych ekologicznych kwater urnowych na cmentarzu komunalnym w Podgórkach Tynieckich. Pochówek harmonijny z naturą

Aleksandra Łabędź
Kraków. Otwarcie pierwszych ekologicznych kwater urnowych na cmentarzu komunalnym w Podgórkach Tynieckich. Pochówek harmonijny z naturą
Kraków. Otwarcie pierwszych ekologicznych kwater urnowych na cmentarzu komunalnym w Podgórkach Tynieckich. Pochówek harmonijny z naturą mat. prasowe/Klepsydra
Pierwsze w Krakowie ekologiczne kwatery urnowe o nazwie "Drzewa Pamięci" już są. W piątek, 20 września, na cmentarzu komunalnym w Podgórkach Tynieckich miało miejsce uroczyste otwarcie ekologicznych kwater, a także unikalnej instalacji geodezyjna „Tempus Fugit” pokazującej upływ czasu na przestrzeni wieków. Na cmentarzu została wydzielona specjalna część, w której znajduje się w sumie 135 grobów urnowych przeznaczonych do pochówku ekologicznego. Jest to unikalne miejsce, które stworzono z myślą o tych, którzy pragną, aby ich pochówek lub pochówek ich bliskich odbył się w sposób harmonijny z naturą, w pełni ekologiczny i z poszanowaniem środowiska.

Pierwsza w pełni ekologiczna kwatera pochówkowa

Kwatera ekologiczna na cmentarzu w Podgórkach Tynieckich zajmuje powierzchnię 133 m kw., co pozwoliło wygospodarować miejsce dla 135 „ekogrobów”. Z czasem planowane jest jej systematyczne powiększanie, w zależności od potrzeb. Kwaterę odgrodzono kolumną drzew – cisów, które tworzą odpowiednie tło i nastrojowość dla tego unikatowego miejsca.

Do kwatery prowadzi drewniana furta i kamień z napisem „Drzewa pamięci”. Bliskich zmarłych będzie można żegnać w urnach wyłącznie biodegradowalnych, wykonanych z naturalnych surowców takich jak drewno czy wiklina. Miejsce pochówku może być oznaczone kamieniem pamięci, dla którego tworzywem jest kamień naturalny bądź drewnianą tabliczką.

Bez tradycyjnych nagrobków

Do upamiętnienia zmarłych nie mogą zostać użyte jakiekolwiek elementy betonowe czy stalowe. Nie spotkamy tam więc tradycyjnych nagrobków. Składanie kwiatów wyłącznie naturalnych (ciętych lub w donicach ekologicznych) oraz zniczy biodegradowalnych, jak również lampionów solarnych będzie dopuszczalne w wyznaczonych w tym celu miejscach. Ścieżki wykonane zostały z naturalnych materiałów, takich jak kamień naturalny, kora, żwir czy drewno. Mała, w pełni naturalna architektura harmonijnie komponuje się z otoczeniem.

Na cmentarzu w Podgórkach Tynieckich powstał również pomnik upływu czasu i przemijania – oś czasu „Tempus fugit”, oparty o przebieg równoleżnika 50° N przez teren nekropolii i wykorzystujący zjawisko geologiczne dryfu kontynentów. Ten wyjątkowy na skalę światową projekt został objęty patronatem Głównego Geodety Kraju.

Kraków ma swój cmentarz ekologiczny

Cmentarz w Podgórkach Tynieckich został zbudowany w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego z Gminą Miejską Kraków przez Grupę Klepsydra.

- Kraków to dla Grupy Klepsydra wyjątkowe miejsce, bliskie naszemu sercu. Od 15 lat jesteśmy obecni w Krakowie, wprowadzając do tego miasta szereg nowych usług pogrzebowych, jak np. krematorium. Tym razem uruchamiamy pierwsze w tym mieście kwatery ekologiczne, których koncepcja dokładnie została przez nas przemyślana i wykonana. Jesteśmy bardzo dumni z tego projektu i mamy nadzieję że w przyszłości kwartał ekologiczny na cmentarzu miejskim w Podgórkach Tynieckich będzie rozbudowywany - mówił Rafał Cichewicz, prezes zarządu spółki Centrum Pogrzebowe „Klepsydra”, realizującej inwestycję budowy oraz zarządzającej cmentarzem w Podgórkach Tynieckich.

Miasto Kraków przekazało teren

- Ten projekt to przykład udanego partnerstwa pomiędzy instytucją publiczną, jaką jest Gmina Kraków, reprezentowaną przez naszą jednostkę, a podmiotem prywatnym. Miasto przekazało teren oraz wybudowało i przebudowało część ul. Podgórki Tynieckie oraz ul. Wielogórskiej. Zrealizowano także parking dla 89 samochodów. Przy okazji, nasadzono ponad 200 drzew. Z kolei firma Klepsydra wzięła na siebie budowę spopielarni, Domu Pożegnań, budynku administracyjnego oraz cmentarza z kolumbariami. Do 2027 r. powstanie ostatni etap inwestycji, a dzięki temu na cmentarzu w Podgórkach Tynieckich możliwe będzie przeprowadzenie ok 10 tys. pochówków. Co ważne mogą tam spoczywać zmarli różnych wyznań czy osoby bezwyznaniowe – tłumaczyła Barbara Grudzień, Zastępca Dyrektora Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie.

Uzupełnienie oferty pochówkowej w Krakowie

Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie podkreśla, że jest to swego rodzaju uzupełnienie obecnej oferty pochówkowej miasta i spełnienie oczekiwań mieszkańców, obok tradycyjnych pochówków, czy też pochówków urnowych np. w kolumbariach.

Pomysłodawca inicjatywy, obecny zastępca prezydenta Krakowa Łukasz Sęk, jako radny miasta zwrócił się w 2023 r. z interpelacją do poprzedniego prezydenta Krakowa, wskazując na potrzebę stworzenia miejsca pochówku dla mieszkańców takich jak np. „Lasy pamięci”.

– Ewolucja stylu życia, który uwzględnia konieczność dokonywania wyborów proekologicznych dotyka również tak delikatnej materii jaką jest pochówek zmarłego. Wiele osób pragnie zostać pochowanych w sposób nieinwazyjny dla środowiska naturalnego. Polskie przepisy prawa niestety nie przewidują rozsypywania prochów na tzw. polach pamięci zlokalizowanych na cmentarzach. Ten stan rzeczy powoduje, że osoby, które planują pochówek w sposób minimalistyczny i nieingerujący w środowisko naturalne praktycznie nie mają możliwości zrealizowania swojego celu. Te braki w polskich przepisach pociągają za sobą konieczność poszukiwania rozwiązań pośrednich – zwrócił uwagę w interpelacji obecny zastępca prezydenta Krakowa Łukasz Sęk.

F-35: Najnowsze myśliwce dla polskiego wojska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska