Wydarzenie zorganizował Uniwersytet Jagielloński oraz Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” w Krakowie. W tym roku dyskusja została poświęcona komunikowaniu się u kresu życia. Medycy, naukowcy, studenci i przedstawiciele organizacji pozarządowych wspólnie zastanawiali się, jaką rolę odgrywa rozmowa z umierającym pacjentem i jego bliskimi.
Otwierając konferencję rektor UJ prof. dr hab. med. Wojciech Nowak podkreślił, że jej temat jest niezwykle istotny z punktu widzenia szybko starzejącego się społeczeństwa, które musi zapewnić właściwą opiekę osobom starszym.
Zaproszeni eksperci zwracali uwagę, że chory u kresu życia ma prawo do pełnej informacji na temat stanu swojego zdrowia, a medycy mogą pomóc jemu i jego najbliższym w przygotowaniu się na nadchodzącą śmierć. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa właściwa komunikacja, która bywa jednak bardzo trudna. – Z punktu widzenia bliskich osób chorych często wygląda to tak, że komunikacja na ostatnim etapie choroby nagle się urywa i opiekunowie nawet nie zdają sobie sprawy, że opcje terapeutyczne zostały już wyczerpane – wskazywał dr med. Tomasz Grądalski, Lekarz Naczelny Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza” w Krakowie.
W ramach konferencji eksperci dyskutowali także o kulturowej wieloznaczności śmierci, a wydarzeniu towarzyszyły warsztaty z zakresu właściwej komunikacji z umierającymi chorymi.
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 22
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Follow https://twitter.com/dziennipolski\