Jak podkreślił prof. Jacek Purchla, przewodniczący Komitetu Sterującego organizacji, główny temat spotkania brzmi „Dziedzictwo i turystyka”. Obrady będą podzielone na cztery główne wątki tematyczne: narracja o mieście, konflikty powodowane zbyt dużą liczbą turystów, ochrona historycznego krajobrazu miejskiego oraz angażowanie społeczności lokalnych w ochronę dziedzictwa.
- Te cztery wątki budzą dziś gorące dyskusje. Chcemy o nich porozmawiać dzieląc się doświadczeniami różnych miast - tłumaczy prof. Purchla.
Głównym mówcą będzie prof. Francesc Munoz z Barcelony, autor książki dotyczącej „urBANAlizacji”.
Jak podkreśla Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury, miastu zależało szczególnie na zaangażowaniu mieszkańców miasta w „zarządzanie dziedzictwem”. To dlatego właśnie część wydarzeń związanych z kongresem będzie mieć charakter otwarty. W niedzielę spod Barbakanu na Rynek Główny wyruszy Pochód Tradycji i Miast Członkowskich OWHC prowadzony przez krakowskiego Lajkonika. Na Rynku Głównym odbędzie się koncert muzyki klasycznej oraz etno muzyków m.in. z Polski, Ukrainy oraz Węgier.
Władzom Krakowa zależało, by delegaci pojawili się w Polsce w czerwcu, a nie jesienią, kiedy zazwyczaj odbywa się kongres. Dzięki temu będą mogli wziąć udział w imprezach z okazji Dni Krakowa. Zobaczą m.in. Paradę Smoków i intronizację Króla Kurkowego. Odwiedzą też ważne dziś turystycznie miejsca, jak m.in. sanktuarium w Łagiewnikach, Kazimierz i Nową Hutę.
- Kongres OWHC to kolejne wydarzenia istotne dla Krakowa, podczas którego będziemy mogli pochwalić się przed całym światem naszymi osiągnięciami w ratowaniu dziedzictwa - mówi prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.
FLESZ - Będą zmiany w rządzie. Oni jadą do Brukseli
