Kraków. Koniec nauki zdalnej i powrót dzieci do szkół od 1 września. Dyrektorzy: "koronawirus prędzej czy później do nas dotrze" [12.08.]

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Karol Makurat
Od września uczniowie mają wrócić do szkół. To oznacza koniec nauki zdalnej. Ale i ogrom pracy organizacyjnej dla dyrektorów, którzy muszą zapewnić bezpieczeństwo dzieciom. Uniknięcie koronawirusa może być trudne. Rozważane są różne warianty nauczania. Gmina przewiduje specjalne szkolenia dla zarządzających samorządowymi placówkami oświatowymi.

FLESZ - Sprawdź, czy Twój powiat jest “czerwony”

Od 1 września rok szkolny rozpoczyna się tradycyjnie w szkołach - zapowiedział minister edukacji Dariusz Piontkowski. Dyrektorzy placówek oświatowych zachodzą w głowę, jak bezpiecznie zorganizować naukę. Sytuacja w przedszkolach i żłobkach pokazuje, że w przypadku szkół bardzo trudno będzie uniknąć zachorowania na koronawirusa wśród uczniów.

Przypomnijmy: w Żłobku Samorządowym nr 6 na os. Piastów 42 zakażenie potwierdzono u dwóch opiekunek, które wraz z dziećmi z kontaktu zostały poddane testom przez sanepid. Wyniki podopiecznych nie są jeszcze znane. Jeśli chodzi o pozostałych pracowników żłobka, to są one negatywne.

- W sierpniu Żłobek nr 6 jest zamknięty z powodu przerwy wakacyjnej. Stosuje się do bieżących postanowień i zaleceń sanepidu, który jest tu właściwy do podejmowania decyzji i określania postępowania. Placówka została poddana dezynfekcji - tłumaczy Małgorzata Tabaszewska z biura prasowego krakowskiego magistratu.

Z kolei w czerwcu w Żłobku Samorządowym Nr 28 przy ul. Kurczaba 21 było jedno dziecko zakażone koronawirusem. Cały personel oraz dzieci z grupy, do której uczęszczał zakażony maluch, poddani zostali testom, których wyniki były negatywne. W lipcu Żłobek nr 28 był zamknięty z powodu przerwy wakacyjnej. Magistrat przypomina, że żłobki samorządowe zostały ponownie otwarte 11 maja - zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego.

Każda placówka została dostosowana do wytycznych GIS. W żłobkach przestrzegany jest reżim sanitarny, w tym m.in. w zakresie mierzenia temperatury, zakazu wstępu osób trzecich, braku możliwości przychodzenia do żłobka w przypadku, gdy w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji itp.

- Żłobki samorządowe otrzymały środki finansowe z budżetu miasta na zakup środków ochrony osobistej oraz otrzymały środki ochrony i czystości (maseczki, przyłbice, rękawice, płyny do dezynfekcji, fartuchy, czepki). Ponadto Wojewoda Małopolski przekazał dwukrotnie środki i płyny do dezynfekcji sanitarnej (w maju - 15 litrów na placówkę i w czerwcu - 45 litrów na placówkę oraz 50 maseczek chirurgicznych na placówkę) - dodaje Tabaszewska.

Do Wydziału Edukacji UMK nie dotarły informacje o potwierdzonych zakażeniach koronawirusem u pracowników w przedszkolach. Natomiast w Samorządowym Przedszkolu nr 13 zajęcia jeszcze do 14 sierpnia są zawieszone. Okazało się, że koronawirusa wykryto u członka rodziny pracownika przedszkola. Miał kontakt z pozostałymi pracownikami (8 osób).

Te informacje mogą niepokoić w kontekście planowanego na wrzesień powrotu uczniów do szkół. - Wydział Edukacji UMK oczekuje na przekazanie szczegółowych wytycznych Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, do których będą mogli zastosować się dyrektorzy krakowskich szkół i placówek - słyszymy w magistracie.

- Dyrektorów krakowskich szkół poproszono m.in. o wyznaczenie i przygotowanie pomieszczenia, tzw. izolatorium, dokonanie zakupów środków dezynfekujących ręce oraz pomieszczenia, a także o zadbanie o indywidualne środki ochrony osobistej pracowników. Zwrócono także uwagę na konieczność przeanalizowania dokumentów wewnętrznych jednostek (np. statutów, regulaminów) i dokonania w nich zmian, w taki sposób, aby możliwe było podjęcie skutecznych działań zapobiegających rozprzestrzenianiu się epidemii COVID-19 - tłumaczy Tabaszewska.

Gmina szykuje też - wspólnie ze Szkołą Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie - szkolenia dla osób zarządzających samorządowymi szkołami. - Mają one odnosić się do tematyki związanej m.in. z wytycznymi oraz dobrymi praktykami reżimu sanitarnego, ograniczającymi transmisję zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a także ochroną przeciwpożarową. Chcemy zaproponować dyrektorom jak najbardziej odpowiadający ich potrzebom program szkoleń, dlatego trwają ustalenia, dotyczące szczegółowej tematyki oraz harmonogramu - kwitują w biurze prasowym.

Tymczasem jak informuje "Polska Times", wytyczne MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r. zostały już opublikowane. Dyrektorzy i gmina powinni więc wiedzieć, jak przygotować się do nowego roku szkolnego. Wytyczne te zawierają ogólne i szczegółowe zalecenia, związane m.in. z organizacją zajęć w szkole, wydawaniem posiłków, higieną, czyszczeniem, dezynfekcją pomieszczeń i powierzchni, postępowaniem w przypadku podejrzenia zakażenia u uczniów i pracowników szkoły.

Główną wytyczną jest bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie, przychodzące do szkoły lub placówki, regularne czyszczenie pomieszczeń. Co ważne: uczniowie w klasach nie będą musieli nosić maseczek.

- W miarę możliwości zaleca się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły - czytamy w wytycznych.

Intensywne analizy prowadzą dyrektorzy wszystkich krakowskich szkół, nie tylko samorządowych. Słyszymy od nich, że na podanie jednego, konkretnego scenariusza dla uczniów i ich rodziców jest jeszcze trochę za wcześnie. - Przygotowujemy co najmniej kilka wariantów. Zakładamy, że zgodnie z wytycznymi ministerialnymi ruszymy z nauką od 1 września - tłumaczy nam Iwo Wroński, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Obawia się jednak, że koronawirus prędzej czy później w placówce się pojawi i trzeba będzie ją zamknąć. Wtedy oczywiście nauka będzie się odbywać zdalnie.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie