https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Konkurs wiedzy dla uczniów o twórczości Jacka Kaczmarskiego

Piotr Rąpalski
Organizatorem konkursu wiedzy o twórczości poetyckiej Jacka Kaczmarskiego „Nic się nie kończy prostym tak lub nie” jest Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana. Mogą wziąć w nim udział uczniowie szkół średnich z całej Polski oraz absolwenci, którzy zakończyli edukację na poziomie szkoły średniej w roku kalendarzowym, w którym rozpoczyna się edycja konkursu.

Rywalizacja podzielona jest na etapy. W pierwszym uczestnicy piszą pracę na jeden z proponowanych tematów i do 15 lutego przysyłają ją w wersji drukowanej w 3 egzemplarzach na adres Centrum - Centrum Młodzieży, ul. Krupnicza 38 31-123 Kraków z dopiskiem: „Jacek Kaczmarski” oraz e-mailem: [email protected]

Tematy: 1. „Pętla lub do zajezdni zjazd” - środki lokomocji i transportu jako metafory egzystencji i rzeczywistości w twórczości Jacka Kaczmarskiego. 2. „Ach, jakbym chciała być jak oni” - poetycki głos Jacka Kaczmarskiego o samotności i wyobcowaniu człowieka. 3. „Dobrze jest żyć wśród wielkich ludzi” - portrety społeczeństw, komun i grup na różnych etapach ich funkcjonowania. 4. „Latami nie liczy się losu” - motyw starości w liryce Jacka Kaczmarskiego. Najlepsze prace oceni jury i zakwalifikuje do II etapu.

W pracy należy powołać się na minimum cztery utwory Jacka Kaczmarskiego. W I etapie za pracę z wybranego tematu można zdobyć maksymalnie 15 pkt.

II etap - 6 kwietnia 2018:

  • Jest rozmową o pracy, w trakcie której jurorzy oceniają wiedzę uczestnika konkursu, dojrzałość spojrzenia na temat i umiejętność obrony swojego zdania podczas dyskusji.
  • Uczestnicy odpowiadają na pytania dotyczące treści pracy, utworów w niej omówionych i prowadzą rozmowę z Jury.
  • Ostatnim elementem II etapu jest rozpoznawanie tytułów utworów, których fragmenty zostaną zaprezentowane uczestnikom.
  • Poza uczestnikami konkursu, inne osoby zainteresowane twórczością Jacka Kaczmarskiego mogą przyglądać się przebiegowi drugiego i trzeciego etapu, z wyłączeniem obrad Jury.
  • Jury wyłania uczestników trzeciego etapu.
  • Podczas II etapu można uzyskać maksymalnie 18 pkt.

III etap - 20 kwietnia 2018:

  • Uczestnicy dokonują ustnej analizy i interpretacji jednego z wylosowanych utworów poetyckich Jacka Kaczmarskiego oraz uczestniczą w quizie, wybierając pytania o zróżnicowanej wartości punktowej.
  • W III etapie można zgromadzić maksymalnie 19 pkt.

Dodatkowych informacji o konkursie udziela Dorota Zajkowskij, tel. (12) 430-00-15 wew. 243.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 8. Czym określamy słowo Fiakier?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
cija
A toś, Jacku, przywalił :)
to tak, jakby porównać Ferdynanda Ossendowskiego z Ferdynandem Kiepskim
W
WUFC
Inicjatywa doskonała, zgadzam się z przedmówcami. Proponuję jeszcze zorganizować konkurs "O Twórczości Jacka Majchrowskiego" :)
c
cija
Doskonała inicjatywa.

czekam, by któraś z polskich rozgłośni zaczęła puszczać piosenki Kaczmarskiego.
np codziennie, o jednej stałej porze, JEDNĄ piosenkę.
spokojnie starczy na cały rok :)
po pewnym czasie część słuchaczy zaczęłaby czekać na kolejny odcinek.
Kaczmarski, Gintrowski, Łapiński ze swoimi "tekściarzami" - Herbertem, Sieniawskim i innymi uczą historii, patriotyzmu, kultury, wrażliwości...
Moje pokolenie żyło tymi tekstami, niektórym zostało to do dzisiaj...
teraz, jeśli jakiś młodzianek nie ma rodzica słuchającego Kaczmarskiego, to praktycznie nie ma szans, by dotknąć tej twórczości.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska