To niezwykła okazja aby zwiedzający galerię, mają również okazję przyjrzeniu się pracy konserwatorów, które potrwają do marca przyszłego roku.
* W pierwszym etapie konserwacji zabezpieczone zostały uszkodzenia także i te powstałe z poprzednich renowacji – mówi Elżbieta Zygier kierująca Pracownią Malarstwa i Rzeźby w Sukiennicach, jednej z najstarszych pracowni w Krakowie. Drugi etap prac obejmuje działania o charakterze estetycznym, polegający na usunięciu starych retuszy, uzupełnieniu ubytków i pokrycia powierzchni malowidła nowym werniksem. W ten sposób nasycone zostaną barwy a sam obraz odzyska pierwotny koloryt-.
Obraz „Bitwa pod Kaliszem” wymagał rozpoczęcia prac konserwatorskich ze względu na zły stan zachowania płótna obrazu, w wyniku procesu starzenia i niestabilnych warunków przechowywania, warstwa malarska i zaprawa uległa spękaniu, odspajała się od płótna, wykazując tendencję do wykruszania. Stąd też miejsca największych uszkodzeń zaklejone zostały bibułką. Retusze z dawnych konserwacji spowodowały zmiany kolorystyczne w malowidle.
Przy konserwacji obrazu uczestniczy obok Elżbiety Zygier – kierownika Pracowni Konserwacji, konserwator - Gabriela Banach-Kielanowska, oraz obywający praktykę Mateusz Sowa – student V roku Wydziału Konserwacji krakowskiej ASP.
Po konserwacji obraz oprawiony zostanie oprawiony w ramę i wystawiona w Muzeum Książąt Czartoryskich otwarcie, którego przewidziane jest w grudniu 2019 r.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
<