18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: konserwatorzy ocalili etnograficzne unikaty [ZDJĘCIA]

Urszula Wolak
Ponad 166 tys. zagrożonych obiektów (od XVII do pocz. XX wieku) z Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie zostało poddanych konsewracji. Prace trwały od 2011 do 2013 roku. - Konserwatorzy dołożyli wszelkich starań, by zachować zabytkowe elementy obiektów i dosztukowywali brakujące w sposób możliwie bliski oryginałowi - mówi Antoni Bartosz, dyrektor Muzeum Etnograficznego.

Wśród unikatowych obiektów - poddanych konserwacji - znalazły się m.in. albumy fotograficzne, rzeźby ludowe, feretrony, obrazy na szkle, stroje i akcesoria obrzędowe; a wśród nich pisanki. - Sklejanie niektórych wymagało od nas mozolnej pracy, przypominającej układanie puzzli. To zadanie idealne dla spokojnych ludzi, ale też i dla nerwowych, bo mogą się przy tym uspokoić - mówi Czesława Zamorska-Orwicz, konserwator, która własnoręcznie składała rozbite pisanki. Ogromną cierpliwość musieli też wykazać konserwatorzy pracujący z igłą i nitką przy strojach. - Potrzebne były różnorodne nici, wełny i mulina. Często niedostępne już na rynku. Bywało także, że korzystałam z własnych akcesoriów - mówi Janina Prusak, konserwator strojów, w tym kaftana krakowskiego.

Jej największym problemem był jednak brak dostępu do metalowych guzików, które zdobiły kaftany. - Musiały być gładkie, półpłaskie, bez ornamentów, a o takie było bardzo trudno. Te, które udało nam się wreszcie zdobyć, musieliśmy oddać do galwanizowania, mosiądzowania, by nadać oryginalny wygląd - mówi Prusak. Wszyscy konserwatorzy zgodnie podkreślają, że po skończonej pracy czuli ulgę i ogromną satysfakcję.

Uratowane zabytki stanowią bezcenny materiał kulturoznawczy i historyczny. Odnowione obiekty można już oglądać w salach Muzeum Etnograficznego.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska