FLESZ - Kiedy przestawiamy zegarki?
W środę 24 marca w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie odbyły się konsultacje Krajowego Planu Odbudowy w sprawie reformy Urzędów Pracy.
Celem KPO jest bardziej cyfrowy, szybszy i zielony rozwój
Podczas konsultacji KPO wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek przypomniała, że na odbudowę i transformację sektorów najbardziej poszkodowanych w ramach Krajowego Planu Odbudowy zostanie przeznaczone 1,2 mld euro, czyli ok. 5,4 mld zł. Celem KPO jest bardziej cyfrowy, szybszy i zielony rozwój.
- Podobnie jak cała Unia, w tej chwili pracujemy nad planem odbudowy gospodarki. Istotnym elementem tego planu będą inwestycje z funduszy unijnych, w tym z konsultowanego obecnie Krajowego Planu Odbudowy, w ramach którego Polska otrzyma ponad 23 mld Euro dotacji i 34 mld Euro pożyczek - mówiła wiceminister Iwona Michałek podczas spotkania konsultacyjnego dotyczącego Krajowego Planu Odbudowy.
Dodała, że na reformę rynku pracy i służb zatrudnienia planowane jest przeznaczenie z Krajowego Planu Odbudowy 52 mln euro. Jak podkreśliła, warunkiem niezbędnym dla poprawy sytuacji na rynku pracy jest zmiana w funkcjonowaniu instytucji rynku pracy, w tym publicznych służb zatrudnienia - podniesienie efektywności funkcjonowania tych instytucji oraz stworzenie warunków do świadczenia przez nie profesjonalnych usług, w większym zakresie zinformatyzowanych.
Zaznaczyła także, że publiczne służby zatrudnienia powinny zostać ukierunkowane na realizowanie aktywnej polityki rynku pracy nastawionej na osoby, które chcą pracować. - Ważnym elementem KPO będzie także ulepszenie i pełna cyfryzacja procedur związanych z zatrudnianiem cudzoziemców - powiedziała wiceminister Iwona Michałek.
Zielony Ład
Z kolei wicemarszałek małopolski Tomasz Urynowicz zwrócił uwagę na to, że Krajowy Plan Odbudowy to nie tylko inwestycje, ale szansa na rozwój nowych umiejętności i kompetencji pracowników w dynamicznie zmieniającym się świecie.
- Także w ochronie środowiska, gdzie Zielony Ład to przede wszystkim innowacyjne technologie i nowe miejsca pracy, tworzenie nowych kompetencji i coraz więcej osób zatrudnionych w gospodarce związanej z czystymi źródłami energii - dodał Tomasz Urynowicz.
Podczas spotkania konsultacyjnego omówiono także dane dotyczące bezrobocia w Polsce. W lutym br. stopa bezrobocia w skali kraju wyniosła 6,5 proc., (tyle samo co w styczniu br.) natomiast w województwie małopolskim 5,6 proc.
- To potwierdza, że wsparcie jakie płynie do polskich przedsiębiorców w ramach tarcz jakie przygotowaliśmy od początku pandemii - sprawdza się – mówiła wiceminister.
- Te ZNAKI ZODIAKU będą obrzydliwie BOGATE
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym
- Pod Krakowem powstaje niesamowity kościół w kształcie... korony!
- Celebryci pokochali śluby w górach! Zobaczcie kto i gdzie się żenił
- Budowa nowego odcinka S7 na północ od Krakowa. Koniec prac coraz bliżej
