Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej w Krakowie informuje, że 23 października rozpoczęła się renowacja Krzyża Katyńskiego, zwanego Krzyżem Pamięci Narodowej, znajdującego się u stóp Wawelu, przy kościele św. Idziego, na placu im. O. A. Studzińskiego.
"W godzinach porannych Krzyż został przewieziony do pracowni konserwatorskiej, gdzie poddany będzie zabiegom renowacyjnym. W miejscu Krzyża umieszczona została tablica informująca o renowacji z tekstem w języku polskim i językach obcych. Zakończenie renowacji planowane jest do końca bieżącego roku" - czytamy w komunikacie przesłanym przez Stowarzyszenie.
Prace renowacyjne jak czytamy, finansowane są z budżetu państwa w ramach programu "Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju". Organizatorem prac jest Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej w Krakowie, zrzeszające bliskich Ofiar zbrodni katyńskiej i działające na rzecz upamiętnienia pomordowanych.
Wzniesiony w 1990 r. Krzyż Katyński w Krakowie to jeden z najstarszych pomników katyńskich w Polsce. Ostatnia renowacja miała miejsce w 2012 roku. Degradacja drewna oraz ubytki malatury wymagały podjęcia pilnych działań.
- Krzyż wymaga renowacji. Jest znaczny stopień zniszczenia drewna, występują liczne ubytki zwłaszcza we fragmentach górnych narażonych na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych na przykład na ramionach krzyża. Wyjałowione drewno uległo znacznej degradacji. Występuje w nim znaczna korozja biologiczna - zagrzybienie, liczne spękania odrdzeniowe, lazura zabezpieczająca drewno występuję w formie szczątkowej, w niektórych partiach w ogóle jest niewidoczna. Krzyż obecny wykonany w roku 2012 jest repliką pierwotnego dębowego z roku 1990 i został zrobiony z drewna modrzewiowego, które posiada dobre parametry techniczne. Pomimo tego jako obiekt stojący na wolnym powietrzu uległ niekorzystnemu działaniu czynników atmosferycznych, nieobojętnych dla struktury drzewa - mówi nam Jolanta Janus, konserwatorka z firmy Ars et Artificem, która przeprowadza renowację krzyża.
Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?
