Lauren Groff, Eliza Kącka, Karl Ove Knausgård, Jacek Paśnik, Adania Shibli, Dominika Słowik, Olga Tokarczuk i Eliot Weinberger – to tylko kilkoro spośród tegorocznych gości Festiwalu Conrada. Pisarze będą dyskutować o tym, czym jest autentyczność i w jakiej literaturze możemy ją znaleźć.
- Wszyscy jej poszukują, gdy jednak próbują zdefiniować, czym jest, rozpływa się w powietrzu. Z drugiej strony autentyczność to termin tak często wywoływany, że być może ulotniły się z niego znaczenia. Paradoks? Doskonale. Tym chętniej przyjrzymy się wymiarom autentyczności w literaturze – zapowiada Olga Drenda, eseistka i dyrektorka kreatywna festiwalu. - Będziemy czytać klasyków i outsiderów, dyskutować o literackich spowiedziach, o pograniczach fikcji i faktu, o swobodzie spekulacji. Kto wie, być może uda się nam również odnaleźć odpowiedź na pytanie, co to właściwie znaczy „być sobą”.
Dla kogo Nagroda Conrada?
Podczas gali zamykającej festiwal po raz 10. przyznana zostanie Nagroda Conrada autorowi lub autorce najlepszego prozatorskiego debiutu minionego roku.
- Naszym celem jest wsparcie twórców w bardzo ważnym dla nich momencie, przed wydaniem drugiej książki - mówi Urszula Chwalba, dyrektorka wykonawcza Festiwalu Conrada.
Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono blisko siedemdziesiąt tytułów, a których kapituła Nagrody Conrada wyłoniła pięć autorek ubiegających się o statuetkę, to: Emilia Dłużewska za książkę „Jak płakać w miejscach publicznych”, Katarzyna Groniec za powieść „Kundle”, Maria Halber za „Strużki”, Małgorzata Lebda za „Łakome” i Ishbel Szatrawska za „Toń”.
O tym, kto zdobędzie Nagrodę Conrada, zadecydują głosy kapituły i publiczności. Formularz głosowania jest dostępny na stronie internetowej Festiwalu Conrada – głosowanie potrwa do 25 października do godz. 23.59.
Gala Nagrody Conrada odbędzie się 27 października o godz. 19.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (Scena MOS Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, ul. Rajska 12). Tradycyjnie będzie to zwieńczenie Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada. Wykład mistrzowski wygłosi pisarka Dorota Masłowska.
Warsztaty z czytania i spotkania branżowe
Tradycyjnie na festiwalu odbędą się warsztaty z cyklu „Lekcje czytania” – poprowadzą je Katarzyna Kubisiowska, Marek Rabij, Katarzyna Trzeciak, Błażej Warkocki i Aleksandra Wojtaszek. Uczestnicy skupią się na takich zagadnieniach, jak wiarygodność, obiektywność oraz odpowiedzialność za słowo i jego interpretację.
Podczas Festiwalu Conrada zaplanowano również spotkania branżowe w ramach „Kongresu książki”.
Czy cisza wyborcza zostanie zniesiona?
