Autorka: Julia Kalęba
„Zgoda na życie. Jak rozmawiać o transplantacji narządów” to tytuł debaty zorganizowanej przez Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II. Specjaliści transplantologii dzielili się wczoraj swoim doświadczeniem i opowiadali o wyzwaniach związanych z przeszczepem serca licealistom z całej Polski. – W naszym szpitalu są pacjenci, którzy żyją tylko i wyłącznie dzięki transplantacji. Narząd to jest lek, bardzo często niedostępny – mówił podczas konferencji dr hab. n. med. Karol Wierzbicki.
Zainteresowanie spotkaniem przerosło oczekiwania organizatorów. Uczniowie szkół średnich włączyli się w akcję poprzez przygotowywanie filmików, prac pisemnych i rysunkowych. Podczas debaty nagrodzone zostały szkoły szczególnie zaangażowane w upowszechnianie wiedzy na temat przeszczepiania narządów. – Dzisiejsza konferencja jest jednym z elementów kampanii promujących temat transplantacji. Cieszę się bardzo, że dzisiaj w Krakowie zobaczyłam wielu młodych ludzi, którzy skorzystają z tej konferencji i na pewno wyniosą z tego dużo dobrego – komentowała Joanna Kilkowska, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Zdrowotnej w Ministerstwie Zdrowia.
Program koordynowany i współfinansowany jest przez Ministerstwo Zdrowia. Jest on skierowany do wielu grup społecznych, których wsparcie i zaangażowanie mogą mieć znaczenie dla rozwoju przeszczepiania narządów w Polsce. Jedną z najważniejszych grup odbiorców, zwłaszcza w kontekście kształtowania postaw, jest młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych. Celem Projektu jest upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy dotyczącej leczenia przeszczepianiem komórek, tkanek i narządów, jak również wyjaśnienie kwestii dawstwa komórek, tkanek i narządów od dawców żywych i zmarłych.