Utworzenie parku kieszonkowego było możliwe dzięki zaangażowaniu studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ramach projektu „Na rogu Dekerta”, zorganizowali zbiórkę pieniędzy na platformie crowdfundingowej (miejsce w internecie do organizacji różnych zbiórek) i zebrali 20 tys. zł na zagospodarowanie skweru. Pozostałe fundusze na realizację projektu zapewnił Zarząd Zieleni Miejskiej.
Największą innowacją parku jest infrastruktura, dzięki której będzie on przyjazny motylom. Owady przyciągną specjalne odmiany kwiatów i krzewów, a także domki dla owadów. Planuje się też zasadzenie gęstych i rzadkich traw, gdzie ulokowane będzie oświetlenie solarne imitujące świetliki.
Prace nad projektem nazwanym od lokalizacji skweru „Na rogu Dekerta” – jego koordynator, Sebastian Grabowski, razem ze studentami Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Zarządem Zieleni Miejskiej, rozpoczął już w październiku ubiegłego roku. Studenci włożyli wiele pracy i serca, aby zmobilizować krakowian i w miesiąc na platformie crowdfundingowej zebrać wymaganą kwotę. Efekty ich starań będą widoczne już na początku września.
– Będzie to symboliczne zakończenie roku akademickiego i początek kolejnego – podkreśla dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Piotr Kempf. Jak dodaje, swoim zaangażowaniem studenci pokazali wszystkim krakowianom, jak bardzo zieleń łączy. – Liczymy, że takie działania staną się standardem w naszym mieście i skwer „Na rogu Dekerta” będzie pierwszym takim projektem, ale jednym z wielu – zaznacza dyrektor ZZM.
WIDEO: Otwarcie ogrodu motyli w Krakowie
Autor: Piotr Drabik, Dziennik Polski