Mayamural, Typomural, dzieło słynnego Blu, ale też prace Mariusza "M-City" Warasa, Sławomira "Zbioka" Czajkowskiego, Pikasa czy Nawera - to tylko niektóre z przejawów street artu, które włączone zostały w Krakowski Szlak Street Artu.
Pomysł jest prosty. W każdą sobotę o godz. 11 sprzed Galerii Krakowskiej można bezpłatnie, w towarzystwie przewodników, wyruszyć meleksem w podróż. Prowadzić ona będzie szlakiem najciekawszych murali, a także innych obiektów, które zaliczyć można do street artu, czyli sztuki, najogólniej rzecz ujmując, w przestrzeni miejskiej.
W wycieczce, przewidzianej na 3 godziny, towarzyszył uczestnikom będzie przewodnik (Michał Pałasz i Rafał Stanowski), który opowie o artystach tworzących konkretne dzieła, a także o kontekście prac. Będzie można się dowiedzieć np., że mural Bartolomeo Koczenasza przy ulicy Straszewskiego upamiętnia bar "Barcelona", a Kamil Kuzko wręcz marzył, by jego "Exit" ("Wyjście") powstał tuż przy torach kolejowych, na budynku naprzeciwko dworca PKP Kraków Główny. Co ciekawe, na liście znalazły się także takie obiekty, jak betonowa rzeźba stojąca przy ul. Lipowej "Auschwitzwieliczka" Mirosława Bałki.
Inicjatorem akcji jest Galeria Krakowska, przy współpracy Urzędu Miasta oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego. - Cieszy mnie ta inicjatywa, bo pokazuje, że Kraków to nie tylko przeszłość i sztuka dawna. Nasze miasto nie boi się przejawów nowoczesności - mówi Agnieszka Łakomy, plastyk miejska, która opiniowała projekt. Aby wziąć udział w wycieczce, należy zgłosić się pod nr tel. 12 428 99 00 lub zarejestrować się przez stronę szlakmurali.mallwallart.com
Pomysł zrodził się z myślą zarówno o krakowianach, jak i turystach.
CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!