Kraków. Majchrowski oddał miasto deweloperom

  Kraków. Majchrowski oddał miasto deweloperom

  Zdjęcie autora materiału
  Bartosz Dybała

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Kraków. Majchrowski oddał miasto deweloperom
  1/12
  przejdź do galerii

  ©Anna Kaczmarz

  Hotel i korty tenisowe w parku krajobrazowym, domy zamiast lasu a w korytarzu przewietrzania - deweloperzy zabierają zieleń.
  Zobacz galerię
  Blisko sto osób podpisało się pod petycją do prezydenta w sprawie ochrony przeszło 200 drzew w rejonie ulicy Starego Dębu, które trzeba będzie wyciąć, jeśli deweloper zrealizuje swoje plany i postawi kolejne bloki. Wcześniej miasto wybudowało do nich drogę, za którą miał zapłacić częściowo inwestor, ale do dzisiaj tego nie zrobił, dlatego urzędnicy poszli walczyć o swoje do sądu.

  PRZECZYTAJ KOMENTARZ MARKA BARTOSIKA: Zmarnowana szansa na piękne miasto

  Teren, na którym mają stanąć 22 budynki, to częściowo zalesiona łąka o powierzchni ok. 4,3 hektara. Położony jest w otulinie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego. Nie chroni go plan miejscowy, który dopiero jest procedowany.

  Dużo wcześniej, bo już w 2007 roku, urzędnicy wydali pozwolenie budowlane. Mieszkańcy walczą o jego wygaszenie, ale ich kolejne wnioski są odrzucane, bo nie są stroną w postępowaniu. Po drodze nastąpiła zmiana inwestora, który wykupił teren i w miejsce drzew chce postawić osiedle o kuriozalnej nazwie „Park Leśny Bronowice”. Jak alarmują mieszkańcy, ciężki sprzęt budowlany już tam zjechał i robotnicy zaczynają przygotowywać grunt pod bloki.

  Atal wybuduje około 200 domów


  Niewiele pomogły również protesty przeciwko inwestycji, którą przy ulicy Podłużnej w Chełmie planuje Atal. Początkowo miał stawiać tam bloki, ostatecznie stanęło na około 200 domach jednorodzinnych. Mieszkańcy podejrzewają, że to dopiero pierwszy etap, a może ich być więcej (nieoficjalnie mówi się nawet o 500!). Deweloper od samego początku niewiele mówi o inwestycji. „Zgodnie z polityką informacyjną firmy szczegółowych komentarzy udzielamy wyłącznie na temat tych inwestycji, które są już dostępne w sprzedaży” - poinformował nas po raz kolejny.  Tymczasem w Wydziale Architektury i Urbanistyki krakowskiego magistratu trwa postępowanie w sprawie warunków zabudowy dla tej inwestycji. Co ciekawe, Atal liczy również na to, że urzędnicy wydadzą takie warunki też dla biurowca, w którym znajdzie się miejsce pod handel i usługi. Dla tego terenu procedowany jest plan miejscowy. Studium, z którym musi być zgodny, przewiduje tam zabudowę jednorodzinną, a jedynie niewielki fragment pod zieleń urządzoną.

  W poprzedniej wersji studium, zanim zostało zmienione, w tym obszarze w ogóle nie przewidywano jakiejkolwiek zabudowy. Inwestycja Atalu planowana jest w korytarzu przewietrzania Krakowa. Władze miasta twierdzą jednak, że osiedle nie będzie wielce uciążliwe. Mieszkańcy obawiają się jednak komunikacyjnego paraliżu, bo wąskie drogi nie są tam gotowe na przyjęcie kolejnych aut

  Korty tenisowe w Bodzowie


  Ważą się również losy cennego przyrodniczo terenu przy ulicy Tynieckiej, gdzie inwestor początkowo również planował budowę 200 domów jednorodzinnych. Ekolodzy zaprotestowali.

  - Teren między ulicą Tyniecką a rzeką Wisłą to łąki, dawne starorzecze Wisły. Nawet Instytut Nauk o Środowisku UJ uznał, że powinien zostać objęty ochroną rezerwatową. To także obszar parku krajobrazowego oraz teren zalewowy. Ludzie, którzy tam mieszkają, twierdzą, że wybudowanie się tam było ich życiowym błędem. Wystarczy, że są duże opady, wszyscy tam pływają.

  Każda kolejna inwestycja to dla nich zagrożenie - przyznaje Mariusz Waszkiewicz, prezes Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody. Przypomina, że procedowany jest plan miejscowy, który nie przewiduje tam zabudowy. 13 listopada projekt ma zostać wyłożony do publicznego wglądu.

  Deweloper kilkukrotnie składał raport oddziaływania inwestycji na środowisko (wykryto niezgodności z wymaganiami) oraz aneksy do niego. Ostatecznie zgodził się na alternatywny wariant, zaproponowany przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie, który zakłada budowę... 86 domów jednorodzinnych. Dla takiej wersji prezydent wydał decyzję, ustalającą środowiskowe uwarunkowania, od której odwołali się ekolodzy. Sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które skierowało decyzję prezydenta do ponownego rozpatrzenia. Jest zatem szansa, że deweloper nie zrealizuje swoich planów, ale może jeszcze np. skierować sprawę do sądu.

  Nadal otwarte pozostaje pytanie, co dalej z użytkiem ekologicznym „kamieniołom Bodzów”, który ma powstać w Bielańsko-Tynieckim Parku Krajobrazowym. Inwestor chce tam wybudować ośrodek sportowy z kortami do tenisa i hotelem. „Na początku wydawało się, że te dwie koncepcje nie są do pogodzenia, jednakże okazało się, że tereny, które chce zagospodarować właściciel, tylko w niewielkim stopniu naruszałyby teren chroniony” - czytamy na stronie urzędu miasta Krakowa.

  Podobnie jak w poprzednich przypadkach, plan miejscowy dla tego terenu jest dopiero procedowany. Ekolodzy i mieszkańcy twierdzą, że trzeba go jak najszybciej uchwalić, żeby zablokować plany inwestora. Projekt jest ich zdaniem obiecujący, bo na 90 proc. powierzchni przewiduje zieleń. To jeszcze więcej niż pierwotnie zakładano (80 proc.). Obawy nie dotyczą jednak tylko zieleni.

  - Teren nie jest zurbanizowany, ruch samochodowy niewielki, a ulica Widłakowa bardzo wąska - przyznaje Kuba Łoginow, dziennikarz portalu porteuropa.eu, który m.in. zajmuje się tematyką ochrony krajobrazu. Jest więc obawa, że układ drogowy nie jest przygotowany na przyjęcie kolejnych aut, którymi z pewnością dojeżdżaliby korzystający z ośrodka sportowego. - Inwestor stwierdził, że można utworzyć nową linię autobusową.

  Pytałem o to w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Dowiedziałem się, że nie ma takiej możliwości, bo musiałaby zostać poszerzona ulica i zbudowana pętla, ale takiej inwestycji nie ma w planach - dodaje. Inwestor nie chciał sprawy komentować.
  Komentarze (51)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Deweloperzy myślą tylko o zysku

  Małgorzata (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Deweloperzy chcą jak najwięcej wyciągnąć z zabudowanego terenu. O planowania, 0 przestrzeni wspólnej, 0 zieleni i 0 infrastruktury( np. przedszkola ) Od wielu lat mieszkam na Os. Podwawelskim ,...rozwiń całość

  Deweloperzy chcą jak najwięcej wyciągnąć z zabudowanego terenu. O planowania, 0 przestrzeni wspólnej, 0 zieleni i 0 infrastruktury( np. przedszkola ) Od wielu lat mieszkam na Os. Podwawelskim , bloki z lat 70-siatych może nie grzeszą urodą, ale jest zielono, są 2 samorządowe przedszkola, żłobek, szkoła, liczne pawilony handlowe, blisko przychodnia zdrowia. jest biblioteka , są place zabaw. O innych zaletach np. położenie, komunikacja nie wspomnę. Nowe osiedla to tylko sypialnie a nie miejsca do życia!!!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co za durny mental ludzi w tym Krakowie

  Marcin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

  Skąd takie ciśnienie na blokowanie inwestorów i terenów nie będących własnością miasta, przy równoczesnym miernym zagospodarowaniu terenów miejskich. Niech aktywiści spróbują zablokować inwestycje...rozwiń całość

  Skąd takie ciśnienie na blokowanie inwestorów i terenów nie będących własnością miasta, przy równoczesnym miernym zagospodarowaniu terenów miejskich. Niech aktywiści spróbują zablokować inwestycje komercyjne kościoła typu spółki Astris i podobnych, a nie normalnych firm które latami muszą walczyć o pozwolenia a jak je uzyskają to muszà się bać o protesty.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Majchrowski musi odejść

  Agata (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  Jestem dymna z siebie że nigdy nie głosowałam na Majchrowskiego. Nigdy nie wierzyłam w Jego dobre intencje dla miasta. Za Jego czasów doszło do tylu skandali, do zabudowania miasta. Nie potrafi...rozwiń całość

  Jestem dymna z siebie że nigdy nie głosowałam na Majchrowskiego. Nigdy nie wierzyłam w Jego dobre intencje dla miasta. Za Jego czasów doszło do tylu skandali, do zabudowania miasta. Nie potrafi powiedzieć STOP. Teraz liczą się dla nich turyści bo sami mają z tego korzyści. Każdy ma jakiś udział w hotelach, apartamentowcach. Jak nie bezpośrednio Pan Majchrowski to jego znajomy, rodzina, kolega itp... Mieszkaniec ma wybór, mieszkać i walczyc czy kupić mieszkanie u dewelopera i żyć w miarę spokojnie. Jak kogoś nie stać widzi tylko głupi uśmiech urzędników. Kraków już jest miastem straconym, nic tutaj nie ma ciekawego. Uroku, powagi dla kultury, szcaunku do mieszkańców. Przyjazne miasto stało się miastem bogatych cwaniaków. Piękne zabytki przysłonięte przez dewelopera. Nie ma porządku jest za to jeden wielki balagan. Każdy buduję co chce, gdzie chcę. Miasto sprzedaje majątek na potęgę... tego już cofnąć się nie da. Z klimatem miasta możemy się pożegnać, teraz utracony klimat mamy u dewelopera... W betonie. Nic co cenne nie zostało ochonione. Nic wartość już nie ma, miasto jak każde inne. A szkoda przez głupotę pazernego Majchrowskiego.
  PO wystawcie dobrego kandydata!! Żeby nie kogos z PiSu bo będziemy mieć pomniki smoleńskie na każdym rogu. Bez intencji politycznej, bo akurat polityki to mamy już za dużo.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wracaj

  jurekdziwisz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Proszę wracaj do siebie i głosuj na sołtysa on Cie zrozumie jednocześnie wszędzie będzie zielono o ile rodzina na wycięła drzew na opał. Kraków zostaw w spokoju.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ty wracaj

  Darek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Masz jakiś kompleks wieśniackiego pochodzenia? To może wracaj na swoją wiochę, a nie wypowiadaj się o mieście, o urbanistyce, o zieleni i na inne tematy, których nie rozumiesz. Jakoś za komuny...rozwiń całość

  Masz jakiś kompleks wieśniackiego pochodzenia? To może wracaj na swoją wiochę, a nie wypowiadaj się o mieście, o urbanistyce, o zieleni i na inne tematy, których nie rozumiesz. Jakoś za komuny potrafiono projektować na osiedlach zieleń czy dbać o zabytki.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dewelo-perze

  fryk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  Osiedla budowane za PRLu i w latach 90 to istne parki - mnóstwo drzew ,krzewów, prywatne ogródki, całe ary trawników ,bloki o prostych bryłach modernistycznych prostopadłościennych bryłach . Nowe...rozwiń całość

  Osiedla budowane za PRLu i w latach 90 to istne parki - mnóstwo drzew ,krzewów, prywatne ogródki, całe ary trawników ,bloki o prostych bryłach modernistycznych prostopadłościennych bryłach . Nowe bloki deweloperskie to 3 albo czasem 4 ściany betonu wysokie na 6 pięter, z paroma krzakami i skrawkiem jako jedynym elementem natury. Proponuje zobaczyć osiedle na ul Stańczyka ( na google earth ) - dosłownie jak labirynt z betonu .zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zgadza się

  Luck (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  deweloperzy teraz mają w nosie mieszkańców, w nosie to, że mogą mieć oni psy i że mają dzieci, z którymi chcieliby się przespacerować po zieleni. Teraz budują pseudo-zieleńce, żeby tylko pozamykać...rozwiń całość

  deweloperzy teraz mają w nosie mieszkańców, w nosie to, że mogą mieć oni psy i że mają dzieci, z którymi chcieliby się przespacerować po zieleni. Teraz budują pseudo-zieleńce, żeby tylko pozamykać wszystkim buzie, że niby zrobili park. Z parkiem ma to jednak niewiele wspólnego.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pytanie zadajmy samym sobie

  Luck (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

  po jaką cholerę wybieraliśmy obecną, krakowską władzę? Serio nikt nie widzi problemu? Ja sobie w brodę pluję, bo nie poszedłem na ostatnie wybory. Byłem pewien, że Majcher przegra. Przy...rozwiń całość

  po jaką cholerę wybieraliśmy obecną, krakowską władzę? Serio nikt nie widzi problemu? Ja sobie w brodę pluję, bo nie poszedłem na ostatnie wybory. Byłem pewien, że Majcher przegra. Przy najbliższych wyborach nie popełnię już tego błędu...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mam identycznie

  Reader (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  W najbliższych wyborach będę pierwszy przy urnie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Krakow jest bardzo stary i piastowski

  Ale czy burmistrz Krakowa moze byc lewicowy i w podeszlym wieku? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  Na moj gust nie moze. Naczelny burmistrz Krakowa, i nie tylko tego miasta, musi byc na czasy XXI wieku, wiec w srednim wieku i z czystym CV. Te warunki wypelnia lady Wassermann. I taka Lady,...rozwiń całość

  Na moj gust nie moze. Naczelny burmistrz Krakowa, i nie tylko tego miasta, musi byc na czasy XXI wieku, wiec w srednim wieku i z czystym CV. Te warunki wypelnia lady Wassermann. I taka Lady, ktorej popularnosc nie odbija, ktora ma osobista klase, ktora jest komunikatywna, ktora wzbudza zaufanie, ktora jest pracowita, etc.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zrobić wycieczkę

  DziadzioTomek

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Jak ta zabudowa co ją widać na zdjęciu nie przeszkadza wiatrom, to co dobudują też nie będzie przeszkadzać. Tej wiosze co protestuje zrobić wycieczką na Rynek niech zobaczy jak buduje się w Mieście.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A co wy tam w Krakowie myślicie że tylko u was władza zdradza wszelkie ideały jakimi

  mamili naród przed przewrotem i obaleniem PRL ? W całej Polsce jest tak samo. Solidarne bandy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  grabią wszystko, rozdają albo niszczą. Ale jak suweren pozwala i jeszcze walczy o koryto dla tych gangsterów. K... w PRL to potrafili urządzać strajki pod pozorem kilku groszowych podwyżek . Dziś...rozwiń całość

  grabią wszystko, rozdają albo niszczą. Ale jak suweren pozwala i jeszcze walczy o koryto dla tych gangsterów. K... w PRL to potrafili urządzać strajki pod pozorem kilku groszowych podwyżek . Dziś ukradli suwerenowi wszystko co wypracował w PRL i nic. Gdzie po 100 milionów. Pogonić solidarną zarazę, zabrać bandziorom majątki i normalnie żyć.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak devoloper drzewa pod budowę wytnie,

  wtedy za nie zapłaci lub zasadzi nowe (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  Jak developer wybuduje 200-500 domów, wtedy wraz z nim zarobią krocie rzemieślnicy i urz. skarbowe. Urzędnikom należy wydać kolorowy materiał instrukcyjno-metodyczny w temacie, że kapitalizm w...rozwiń całość

  Jak developer wybuduje 200-500 domów, wtedy wraz z nim zarobią krocie rzemieślnicy i urz. skarbowe. Urzędnikom należy wydać kolorowy materiał instrukcyjno-metodyczny w temacie, że kapitalizm w Polsce jest od 30 lat. Organ Kukiz15 miał m.in. zmniejszyć ilości urzędników. Czyżby o tym aspekcie zapomniał?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Błagam, przejrzyjmy na oczy

  Reader (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 4

  i w najbliższych wyborach zagłosujmy na Wasserman, Gibałę, na kogokolwiek tylko nie JM.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  klechy wezmą wszystko

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 14

  Tak, na PiS i Wassermann, oddadzą wszystko kościołowi


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wasserman

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  i pomniki smoleńskie staną na każdym możliwym miejscu.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Eh półmózgu

  john (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  ale z ciebie zero

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No za to Twoi PlatfOrmiacy

  Reader (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

  zapierniczą wszystko dla siebie.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie, można jeszcze zgłaszać kandydatów

  NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie, można jeszcze zgłaszać kandydatów

  HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | [WIELKI FINAŁ WOJEWÓDZKI]

  HIPOKRATES MAŁOPOLSKI 2018 | [WIELKI FINAŁ WOJEWÓDZKI]

  Posiłki w więzieniach czyli tak wygląda jadłospis skazańców [ZDJĘCIA]

  Posiłki w więzieniach czyli tak wygląda jadłospis skazańców [ZDJĘCIA]

  Bezdymna rewolucja: jak nowatorskie wyroby pomagają opornym palaczom

  Bezdymna rewolucja: jak nowatorskie wyroby pomagają opornym palaczom