Chętni, którzy odwiedzą miasteczko na Rynku będą mogli porozmawiać z naukowcami, studentami i innymi osobami zaangażowanymi w organizację Festiwalu.
Odważniejsi będą mogli wykonać proste doświadczenia, eksperymenty lub pomiary.
Bezpłatnie będzie można też zwiedzić niektóre muzea, instytuty, albo wziąć udział w warsztatach.
W sobotę zaplanowano bezpłatny rejs statkiem po Wiśle, na który będzie można zdobyć bilety poprzez uczestnictwo w konkursach zorganizowanych przez uczelnie i instytuty na płycie Rynku Głównego w Krakowie.
Tegoroczna edycja nosi hasło "Oblicza wody", nawiązuje do obchodów Międzynarodowego Roku Współpracy w Dziedzinie Wody ogłoszonego przez ONZ.
Ma on na celu m.in. podniesienie świadomości na temat potrzeby podejmowania działań dążących do wzmożenia międzynarodowej współpracy w dziedzinie wody, podniesienie świadomości o wyzwaniach stojących przed zarządzaniem wodą w zakresie planowania, dostępu do wody, a także poprawę jakości edukacji w kwestii wody.
Głównym koordynatorem festiwalu jest po raz trzeci Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, który obchodzi w 2013 roku Jubileusz 60-lecia. W organizację Festiwalu zaangażowanych zostało 13 uczelni wyższych Krakowa, 3 Instytuty Naukowe PAN oraz 8 Instytucji zaproszonych.
Pierwszy Festiwal Nauki w Krakowie zorganizował Uniwersytet Jagielloński w trakcie Jubileuszu 600-lecia uczelni. Po Uniwersytecie Jagiellońskim głównym organizatorem była Akademia Górniczo-Hutnicza (2005-2007), a po niej Politechnika Krakowska (2008- 2010). Od 2011 r. funkcję koordynatora objął Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
Szczegółowe informacje na temat festiwalu można znaleźć na stornie www.festiwalnauki.ur.krakow.pl