https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Mieszkanie Plus na Klinach budzi obawy. Co ze szkołami oraz parkami?

Bartosz Dybała
Coraz więcej wątpliwości wzbudza planowana budowa rządowych mieszkań na Klinach. Mieszkańcy chcą wiedzieć, czy wraz z nimi powstaną też nowe przystanki kolejowe, placówki oświatowe i ogólnodostępne tereny zielone. Spółka BGK Nieruchomości uspokaja, ale nie podaje zbyt wielu konkretów.

Wielkie osiedle, w ramach którego na 18 hektarach ma powstać 1100 mieszkań, zostanie ulokowane na osiedlu Kliny na południu Krakowa, pomiędzy ulicami Spacerową, Komuny Paryskiej i bpa Albina Małysiaka. To ogromne przedsięwzięcie, realizowane w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, od początku wzbudza wiele kontrowersji. Mieszkańcy obawiają się m.in. tego, że wraz z napływem nowych lokatorów, w szkołach, przedszkolach i żłobkach zabraknie miejsc dla ich dzieci. A problem jest już teraz.

Tak wyglądają tereny, na których mogą powstać w przyszłości mieszkania w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus

Mieszkanie Plus. Ogromne osiedle dla 35 tysięcy ludzi powsta...

„W bieżącej rekrutacji do przedszkola samorządowego nr 41 zostały odrzucone podania ponad 120 dzieci. Obecna sytuacja w szkołach samorządowych (Szkoła Podstawowa nr 97, Społeczne Gimnazjum nr 1, Szkoła Podstawowa nr 53) jest dramatyczna. Szkoły są przepełnione, przez co borykają się z problemami organizacyjnymi, co odbija się na dzieciach” - piszą mieszkańcy w piśmie do BGK Nieruchomości, na którego barkach spoczywa realizacja programu.

**CZYTAJ WIĘCEJ:

Mieszkanie Plus na Klinach. 500 mieszkań na 18 ha za 300 milionówMieszkanie Plus. Ogromne osiedle dla 35 tysięcy ludzi powstanie w Krakowie?

**

Krakowianie z osiedla Kliny zauważają też, że od 10 lat obiecywana jest im budowa nowej szkoły przy ulicy Bartla. Tutaj z wyjaśnieniami pospieszyła gmina, która zapewniła, że placówka powstanie do 2020 roku. Pomieści ok. 700 uczniów.

- W czerwcu planujemy ogłosić przetarg na budowę szkoły w trybie „zaprojektuj i zbuduj” - mówi Beata Tracka-Samborska, dyrektor Miejskiego Centrum Obsługi Oświaty w Krakowie. - Jeszcze w tym roku gotowy będzie komplet dokumentów. Prace budowlane rozpoczną się w przyszłym roku - dodaje.

Jednakże urzędnicy miejscy stanowczo podkreślają, że nowa szkoła zostanie zbudowana z myślą o obecnych mieszkańcach. W sytuacji, gdy powstanie rządowe osiedle, potrzebna będzie kolejna. BGK Nieruchomości uspokaja mieszkańców, ale jego przedstawiciele nie podają zbyt wielu konkretów. - Zostało podpisane porozumienie z krakowskim urzędem miasta, którego przedstawiciele zasiadają w sądzie konkursowym (chodzi o konkurs architektoniczny na projekt modelowego osiedla „Spacerowa”, bo tak ma się ono nazywać - red.), dotyczące współpracy przy realizacji tej inwestycji. Zgodnie z założeniem - także zawartym w regulaminie konkursu - na terenie osiedla ma powstać niezbędna infrastruktura społeczna - zaznacza Ewa Syta, rzecznik prasowy BGK.

Mieszkańcy poprosili też o wyjaśnienia w kwestii rozbudowy sieci przystanków kolejowych, które zapowiada BGK. „Z oficjalnych informacji PKP wynika, że najbliższy przystanek kolei aglomeracyjnych ma znajdować się po przeciwnej stronie autostrady bez absolutnie żadnych możliwych bezpośrednich dróg dojazdowych z osiedla lub chodników” - zaznaczają w piśmie. Przedstawiciele BGK zapewniają jednak, że PKP planuje budowę stacji Kliny, która będzie sąsiadowała z osiedlem.

Mieszkańcy obawiają się też zapisów specustawy mieszkaniowej, która ma przyspieszyć realizację rządowego programu, bo pozwoli na budowanie na terenach, które dziś nie są do tego przeznaczone. Jednak co ciekawe, BGK Nieruchomości zapewnia, że będą respektowane zapisy miejscowego planu zagospodarowania dla Klinów.

Przedstawiciele spółki informują, że planowane są konsultacje społeczne. Odbędą się po rozstrzygnięciu konkursu.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Gazeta Krakowska

WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 25

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jarosław
A policja, więzienie, zakłady karne? Gdzieś trzeba zamykać tą patologię 500+, która tam zamieszka...
G
Gość
Ja już zwątpiłam w ten program 500+ rządu. W tym tygodniu podpisuję umowę na kredy hipoteczny na mieszkanie, bo nie miałam już innego wyboru i zaczynam szukać mieszkania, ale nie na własną rękę. Po pomoc zgłosiłam się do agencji nieruchomości ABCDOM, bo samej znaleźć mieszkanie w Krakowie jest bardzo trudno, jest tu tyle ofert, że bez pomocy profesjonalisty się nie obędzie
R
Roll
Rząd obiecał mieszkania 500+ i je da. I już z tego powinni się ludzie Cieszyć. Bo normalnie pracujący człowiek który wyplowa flaki żeby się dorobić nie dostanie. Dlaczego? Bo jest uczciwie pracującym, i zapiernicza w pracy jednej, drugiej żeby wykarmić rodzinę i opłacić mieszkanie. A że uczciwie pracuje to mu się nic nie należy, ani 500+ , ani opieki ani mieszkania 500+. Jaki wniosek? Trzeba nauczyć się oklamywac państwo tak jak robią to osoby pracujące za "Niby" najniższą krajową a w rzeczywistości kilkakrotnie więcej szef do kieszeni im daje tylko po to żeby nie wykazywać dochodów. I taki oto człowiek 500+ dostanie, zasiłki itd. 3/4 tego osiedla to będą właśnie takie osoby, którym się po prostu FIZYCZNIE nie należy ale papier pokazuje coś innego. Prześwietlić wszystkich co za najniższą krajową pracują!
P
Piotr52
Wladze trzeba zmienic inaczej wszystko zostanie po staremu. Czyli jak widać...
Y
Yulia bez Romea %
Mam nadzieje ze wladza w krakowie zmieni się od listopada.. Mam nadzieje ze wygra Łukasz Gibała i będziemy mieć w Krakowie młodego prezydenta który będzie umiał zapanować nad tym budowlanym chaosem
D
Daguś0
Jak w tytule
d
d6df123
Majchrowski - Kraków betonowy i dziadowski. Czekam na wybory
A
A
Osobniku *hahahaha* widziales szkoly. Parki. Przedszkola. Itp. Napisz platny urzedniczku.
W
WETO
oplata emisyjna nie odbije sie na nas. to beda pokrywaly paliwowe korporacje, a nie ludzie. przeciez to nie przez to podrozalo paliwo tylko przez arabow i zydow
M
MM
Kiedy i gdzie w Krakowie można składać wnioski o mieszkania + ???? Jak będzie gdzie mieszkać to będziemy zakładać rodziny i się martwić o szkoły dla dzieci.
J
Jubel
Inwestycje inwestycjami, ale zdrowie człowieka musi być stawiane zawsze na pierwszym miejscu !
B
Bareja II
grunt że zarobią znajomi i prezes
s
szatan z VII
Kościół trzeba walnąć (punkt kasowy).
g
grzeg
aby nie zamieszczano jakiejś anty-inwestycyjnej histerii. Politowania godny nonsens.
G
Gość
To granda! Tak wielkie osiedle w już od lat przeludnionym i zabetonowanym Krakowie to tak, jakby miasto w mieście (35 tysięcy to takie średnie miasto - napewno Sandomierz ma mniej ludności). Nie można do tego dopuścić!!! Kraków się zapycha. Mieszkanie+ powinno być w innych miastach, a Kraków powinien być z tego programu wyłączony (podobnie z 500+). Nie może być tak, że Kraków bez przerwy rośnie (i to już jest patologiczny rozrost) a inne miejscowości się kurczą. Czas odwrócić ten trend.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska