Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków, mimo kryzysu w branży, nadal zamienia się w miasto hoteli

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Przebudowy kompleksu kamienic na nowy pięciogwiazdkowy Hotel Saski pandemia nie przerwała
Przebudowy kompleksu kamienic na nowy pięciogwiazdkowy Hotel Saski pandemia nie przerwała Konrad Kozłowski
Pandemia potężnie uderzyła w branżę turystyczną, jednak inwestorzy ani myślą rezygnować z zamieniania kolejnych kamienic i gmachów użyteczności publicznej w Krakowie w hotele. Mają też plany budowy nowych obiektów. Po początkowym przystopowaniu inwestycji, hotelowy boom już się odmroził. A adresy planowanych inwestycji pokazują, że mieszkańcy będą ustępować miejsca turystom już nie tylko w obrębie Plant i na Kazimierzu.

FLESZ - Koniec z alkoholem w samolotach?

od 16 lat

Zdecydowana większość inwestycji w branży hotelowej została przerwana w zeszłym roku. - W połowie marca, gdy został ogłoszony pierwszy lockdown, zostały wstrzymane rozpoczęte budowy, zwłaszcza te na początkowym etapie. To było związane z przyblokowaniem finansowania inwestycji przez banki - mówi nam Krzysztof Bartuś z Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości. - Inwestorzy, którzy rozpoczęli adaptacje kamienic na hotele czy budowę od zera obiektu hotelowego na zakupionej działce, wstrzymali się także z powodu niepewności na rynku. Wszyscy mocniej chwycili się za portfele i zaczęli obserwować.

Z większych inwestycji kontynuowane były właściwie tylko trzy: zaawansowana już przebudowa zabytkowych kamienic przy ul. Sławkowskiej, św. Tomasza i św. Jana na 5-gwiazdkowy Hotel Saski (zajmie on m.in. budynek po kinie ARS), inwestycja hotelowo-mieszkaniowa Angel Stradom przy ul. Stradomskiej oraz budowa nowego trzygwiazdkowego hotelu przy ul. Mogilskiej.

Rynek transakcyjny zamarł aż do wakacji. - Ale po pierwszym szoku inwestorzy polscy i zagraniczni wrócili na rynek i notujemy cały czas transakcje zakupu kamienic, z których zdecydowana większość będzie docelowo przeznaczona pod hotele i hostele, zostały sprzedane z pozwoleniem na budowę hotelu - mówi analityk rynku nieruchomości.

W 2020 roku to właśnie inwestorzy nastawieni na branżę turystyczną dominowali po stronie kupujących, oferowali najwyższe ceny. W zeszłym roku w Krakowie sprzedane zostały pod obiekty turystyczne m.in. nieduża kamienica przy św. Tomasza 4, jak i zabytkowy gmach (wynajmowany przez UJ) - Kolegium Śląskie przy al. Mickiewicza 3. Sprzedały się też działki pod hotele, np. przy ul. Monte Cassino (z pozwoleniem na budowę hotelu) czy przy zbiegu ul. Królowej Jadwigi i Vlastimila Hofmana na Woli Justowskiej.

W Krakowie powstają nowe parki - jeden z nich w Czyżynach

Raport o stanie zieleni w Krakowie. Mało zasadzonych drzew, ...

Nie spadło - rosnące od 2-3 lat - zainteresowanie mieszkaniami w zabytkowych kamienicach w ścisłym centrum. - Domyślam się, że będą przekształcane pod wynajem turystyczny. Tutaj ceny były w zeszłym roku wyższe niż w poprzednich latach, czyli utrzymany został trend wzrostowy. Podobnie z kamienicami - ceny już w drugiej połowie roku były o kilkanaście procent wyższe niż rok wcześniej - przekazuje Krzysztof Bartuś.

W ostatnich latach - z wyjątkiem zeszłego roku - w Krakowie realizowanych było ok. 10 pozwoleń na budowę hoteli równocześnie. Obecnie, po otwarciu gospodarki, wraca finansowanie banków i ekipy wykonawcze od około miesiąca pojawiają się na budowach. Realizowanych jest teraz kilkanaście inwestycji hotelowych - m.in. przy al. 3 Maja, przy ul. Karmelickiej.

Pośród najświeższych wydanych pozwoleń na zamianę kamienicy na hotel jest to dla ul. Szewskiej 5. A wnioski o pozwolenie na przebudowę kamienic mieszkalnych na hotel z ostatnich miesięcy dotyczą np. ul. Grodzkiej 35 i pl. Wszystkich Świętych 10.

Przy ul. Grzegórzeckiej 20 w hotel ze 126 pokojami zamieni się gmach sprzedany przez UJ. W Starym Podgórzu na obiekt hotelowy ma być przekształcany kompleks kilku kamienic od ul. Kalwaryjskiej do placu Serkowskiego.

- Centrum Starego Podgórza zaczyna być atrakcyjnym miejscem, zwłaszcza po nowych inwestycjach wzdłuż Wisły. I będzie się działo to, co się dzieje od kilkunastu lat w obrębie Plant i na Kazimierzu: funkcje usługowo-turystyczne będą wypierać funkcje typowo mieszkaniowe także ze Starego Podgórza. Nawet jeśli na początku tylko część mieszkań w danej kamienicy będzie użytkowana jako lokale dla turystów, wynajmowane na doby za pośrednictwem portali internetowych, to życie tam zacznie być uciążliwe dla stałych mieszkańców - co dzień ktoś nowy, hałas, walizki, głośne zachowanie. Ci mieszkańcy zaczną myśleć o wyprowadzce - kwituje Krzysztof Bartuś.

Analitycy przewidują, że ok. 3 lat zajmie powrót do obłożenia obiektów turystycznych na poziomie sprzed pandemii. Specjaliści zwracają zarazem uwagę, że Kraków ma ciągle duży potencjał jeśli chodzi o nowe hotele, zwłaszcza brakuje obiektów luksusowych, o dużej liczbie (200-400) pokoi.

Wygląda na to, że serce Krakowa nadal zmierza w kierunku dominacji funkcji turystycznej i wyludniania się. Ten problem poruszaliśmy niedawno na naszych łamach. Marek Grochowicz z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego, który prowadzi badania dotyczące centrum Krakowa, mówił nam, że trzeba przygotować się na nowe otwarcie po pandemii, z nowym myśleniem o centrum. - Trzeba zrozumieć, że centrum to miks mieszkańców, turystów i przedsiębiorców, nie podporządkowywać go jednej grupie. I przygotować Kraków na turystykę zrównoważoną, w której mieszkańcy np. godzą się na więcej ogródków kawiarnianych, ale za to wcześniej zamykanych, a turyści zachowują się z szacunkiem dla mieszkańców i nie zatruwają im życia - podpowiadał Grochowicz. Jego zdaniem jest potencjał, by ludzie wrócili do centrum, „tylko trzeba temu pomóc”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska