FLESZ - Przełomowe odkrycie polskich naukowców

5-latkę czekała bardzo ważna operacja wycięcia guza mózgu ulokowanego w dolnej podstawie hipokampa (jest to miejsce gdzie łączą się obie półkule mózgu). W skompilowanym zabiegu neurochirurgom ze szpitala w Prokocimiu pomógł model 3D, który pozwolił im niemal precyzyjnie zaplanować operację tak, by jej czas oraz ryzyko powikłań zmniejszyć do absolutnego minimum.
To pierwszy tego typu wydruk 3D na świecie wykonany na podstawie autentycznego przypadku służący do celów diagnostycznych, gdzie kolory gradientu traktów są zgodne z formą opisu radiologicznego. W głębi modelu kolorem czerwonym oznaczono położenie guza oraz jego kształt. Zaprojektowana kolorystyka ma wartość diagnostyczną i ułatwiała lekarzom analizę badania radiologicznego mózgu.
Dodatkowo model został zaprojektowany w sposób umożliwiający pokazanie istoty szarej (kory mózgu) oraz białej (występującej wewnątrz kory mózgowej) w formie osobnych półkul. Dzięki tym informacjom lekarze mogli upewnić się przed wejściem na salę, jak poprowadzić operację oraz czy nie uszkodzą krytycznych części mózgu.
Projekt rekonstrukcji mózgu zrealizował Paweł Ozga - pracownik Wydziału Architektury Wnętrz krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i wolontariusz fundacji e-Nable Polska, Krzysztof Grandys - lekarz anestezjolog i założyciel fundacji e-Nable Polska oraz zespół lekarzy z Kliniki Neurochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.
Przygotowany do druku 3D model mózgu został wydrukowany w technologii PolyJet na drukarce 3D Stratasys J55 Prime w krakowskiej drukarni CADXPERT.