MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza operacja w Uniwersyteckim Centrum Robotyki Pediatrycznej w Krakowie. Pacjentka czuje się dobrze i już została wypisana do domu

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Pierwsza operacja w Uniwersyteckim Centrum Robotyki Pediatrycznej w Krakowie. Pacjentka czuje się dobrze i już została wypisana do domu
Pierwsza operacja w Uniwersyteckim Centrum Robotyki Pediatrycznej w Krakowie. Pacjentka czuje się dobrze i już została wypisana do domu Andrzej Banaś
W Uniwersyteckim Centrum Robotyki Pediatrycznej w USDK odbyła się pierwsza operacja z asystą robota. Operowana była pacjentka, 5-letnia dziewczynka, która wymagała usunięcia torbieli nerki. Operacja przebiegła pomyślnie. Dziewczynka czuje się dobrze i już została wypisana do domu.

- Zespół chirurgów urologicznych zoperował 5-letnią dziewczynkę. Operacja polegała na usunięciu torbieli nerki. Ogromne znaczenie miały tu zwiększone możliwości ruchu narzędziem, których nie można by było wykonać ani ręką chirurga ani za pomocą laparoskopu. Wycięcie torbieli za pomocą robota było w pełni kontrolowane i bezpieczniejsze dla nerki. Dziewczynka czuje się dobrze, przebywa już w domu - informuje Katarzyna Pokorna-Hryniszyn, rzecznik prasowy Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Uniwersyteckie Centrum Robotyki Pediatrycznej w Krakowie zostało oficjalnie uruchomione kilka dni temu. Nowoczesny robot, który znalazł się w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, składa się z konsoli i czterech ramion – trzy z nich wyposażone są w narzędzia, czwarte w kamerę wysokiej rozdzielczości, zapewniającą lekarzowi trójwymiarowy obraz. W trakcie zabiegu lekarz siedzi w konsoli nieopodal pacjenta i kontroluje pracę narzędzi robotycznych, które na wzór ludzkiej dłoni mogą się zginać i obracać. Niewielkie rozmiary ramion pozwalają na minimalne nacięcia. Robot przekłada ruchy dłoni chirurga na bardzo precyzyjne (bez mikrodrżenia) ruchy narzędzi robotycznych. Pozwala to na wykonywanie zabiegów w trudno dostępnych miejscach, z mniejszym urazem tkanek.

Zespół UCRP tworzą wysokiej klasy specjaliści: chirurdzy i urolodzy dziecięcy, anestezjolodzy oraz pielęgniarki przeszkolone w obsłudze robota. Łącznie jest to kilkanaście osób zaangażowanych w proces leczenia małych pacjentów z wykorzystaniem najnowszych technologii. Od wielu tygodni zespół UCRP szkolił się w Krakowie oraz w Paryżu i Arhus, gdzie wykonywane są zabiegi w asyście robota u dzieci.

Czas trwania zabiegu robotycznego zależy od jego typu i złożoności, ale zazwyczaj wynosi od 1 do 3 godzin. Bardziej zaawansowane zabiegi mogą trwać nawet do 8 godzin. Lekarze krakowskiego szpitala dziecięcego planują przeprowadzanie od 100 do 120 zabiegów z wykorzystaniem najnowszego modelu robota rocznie.

Jakie zabiegi będą wykonywane?

W UCRP w asyście robota będą wykonywane zabiegi rekonstrukcji wad wrodzonych i chorób nabytych z zakresu chirurgii, urologii, ginekologii. Ponadto możliwe są także operacje w przypadku nowotworów płuc, układu moczowo-płciowego oraz przewodu pokarmowego. Pełna lista obejmuje kilkanaście typów zabiegów.

- Do zabiegów przy asyście robota chirurgicznego mogą być kwalifikowani mali pacjenci ze schorzeniami wymagającymi interwencji chirurgicznej, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem specjalistą. Kwalifikacja odbywa się na podstawie szczegółowych badań i analiz, z uwzględnieniem wskazań i przeciwwskazań do tego typu operacji. Ostateczną decyzję podejmuje zespół chirurgów i urologów dziecięcych Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w porozumieniu z rodzicami/opiekunami dziecka - wyjaśnia szpital i zapewnia, że operacje z wykorzystaniem robota chirurgicznego są w pełni bezpieczne, co potwierdzają liczne badania naukowe i doświadczenia kliniczne na świecie.

Robot jest wyposażony w szereg zabezpieczeń i funkcji monitorujących, które minimalizują ryzyko błędów, jednak kluczową rolę odgrywa doświadczenie i umiejętności operującego chirurga. Lekarze wykonujący zabiegi muszą przejść kilkunastotygodniowy program szkoleniowy i uzyskać certyfikację.

Polacy badają kosmos

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska