https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. MPK testuje automat biletowy zasilany energią słoneczną

Piotr Tymczak
Fot. MPK
Od piątku, 26 października, krakowianie mogą korzystać z automatu biletowego, który jest zasilany energią słoneczną.

Urządzenie zostało zamontowane na przystanku autobusowym przy skrzyżowaniu ul. Komuny Paryskiej i Zawiłej. Największą zaletą automatu jest to, że do działania wykorzystuje wyłącznie energię słoneczną, a w związku z tym może zostać zamontowany w miejscach, gdzie podłączenie do instalacji elektrycznej było bardzo trudne i wymagało wysokich nakładów finansowych, a czasem było wręcz niemożliwe.

W automacie pasażerowie będą mogli kupić sześć najpopularniejszych rodzajów biletów czasowych i jednorazowych (20-minutowy, jednorazowy miejski i aglomeracyjny w wersji normalnej i ulgowej). Urządzenie umożliwia zapłatę monetami oraz kartą w formie zbliżeniowej. Wydaje też resztę. Co więcej, transakcje wykonywane w automacie są rejestrowane online. Urządzenie rejestruje również przypadki wandalizmu dzięki wbudowanym zabezpieczeniom. Zgodnie z zawartą umową MPK w Krakowie będzie testować automat przez trzy miesiące.

To nie jedyna nowość dla pasażerów wprowadzona w systemie sprzedaży biletów. W Krakowie stoją już pierwsze automaty Krakowskiej Karty Miejskiej, które zostały wyposażone w monitoring umożliwiający 24-godzinną obserwację.

W przypadkach próby dewastacji lub włamania do urządzenia będzie możliwa szybka interwencja patrolu służb porządkowych. Kamery zostały zamontowane w automatach stojących w miejscach, gdzie dochodziło do najczęstszych i najkosztowniejszych dewastacji lub próby włamań.

Dodatkowo nowy system umożliwia wygłoszenie komunikatu przez dyspozytorów Głównej Dyspozytorni Ruchu MPK do osób znajdujących się w okolicy automatu objętego monitoringiem. Daje też możliwość obserwacji otoczenia przystanku.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Ceny paliw w górę. Diesel droższy od benzyny

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

d
dgkh
Podobne urządzenia z zasilaniem bateriami słonecznymi pokazywano w Warszawie bodaj w 1991r.Może się mylę ,ale pamiętam ,że było to wówczas gdy wybuchła afera z fałszywymi biletami w Warszawie przez co przewoźnik poniósł kolosalne straty
Znowu jakaś firma robi objazd po urzędach i wciska swój wyrób . Takie urządzenia to nic nowego .
Czy nie lepiej ,żeby po prostu były w tramwajach i autobusach niewielkie urządzenia do inkasowania opłat a nie 2 metrowe wieżowce . Znowu ktoś chce rżnąć kasę ?
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska