https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Muzeum Armii Krajowej zaprasza na wystawę "Oblicza Aleksandry Mianowskiej". Ekspozycja dostępna będzie od 26 września do końca roku

Ewa Wacławowicz
fot. Zbiory Muzeum Armii Krajowej w Krakowie
Żołnierz AK, pielęgniarka, wykładowczyni, aktorka, działaczka społeczna, poetka, która niemal całe swoje dorosłe życie spędziła w Krakowie. O kim mowa? O Aleksandrze Mianowskiej ps. "Kama". Jej "oblicza" będziemy mogli szerzej poznać dzięki najnowszej ekspozycji Muzeum Armii Krajowej, której otwarcie dla zwiedzających nastąpi już w najbliższą niedzielę 26 września o godzinie 12.00.

FLESZ - Sztuczna inteligencja “nie radzi” sobie z hejtem?

od 16 lat

Skąd pomysł, by to właśnie postać Aleksandry Mianowskiej zagościła na wystawie?

- Na wystawie stałej Muzeum Armii Krajowej prezentujemy cenne pamiątki związane z Aleksandrą Mianowską, m. in. fotografie dokumentujące jej działalność w Radzie Głównej Opiekuńczej oraz Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, który otrzymała za ratowanie Żydów podczas wojny. Przeglądając archiwalne zdjęcia natrafiliśmy na sporą kolekcję jej zdjęć z okresu II wojny światowej, w szczególności dotyczących jej pracy jako pielęgniarki-ochotniczki w szpitalu PCK. Wtedy zrodził się pomysł upamiętnienia jej przez wystawę. W toku prowadzonej kwerendy odnaleźliśmy w zbiorach Polskiej Akademii Umiejętności jej fotografie z okresu wcześniejszego oraz te powojenne. Nie mieliśmy wówczas wątpliwości, że chcemy i musimy je pokazać - tłumaczy w rozmowie z nami Izabela Cisek, jedna z kuratorek wystawy "Oblicza Aleksandry Mianowskiej".

Ekspozycja składa się z kilkudziesięciu fotografii, z których spogląda na odwiedzających kobieta piękna, energiczna i mimo trudów wojennego życia uśmiechnięta.

- Aleksandra Mianowska lubiła się fotografować i pozować. Przed wojną zdobyła wszechstronne wykształcenie. W czasie wojny działała w konspiracji, m. in. w powołanej przez dowódcę AK organizacji Pomoc Żołnierzowi. Po wojnie pracowała w wydawnictwie, a po ukończeniu studiów na PWST jako aktorka i reżyserka teatralna. Do tego pisała monografie, artykuły wspomnieniowe, poezję. Niemal całe dorosłe życie spędziła w Krakowie - dodaje Izabela Cisek

Wystawa „Oblicza Aleksandry Mianowskiej” zostanie otwarta 26 września, w ramach obchodów przypadającego dzień później Dnia Polskiego Państwa Podziemnego. Tym samym załoga Muzeum AK chce oddać bohaterce należny hołd oraz dotrzeć z jej historią, nie tylko do Krakowian.

W dniu otwarcia wystawy, 26 września o godz. 12.00 Muzeum AK zaprasza chętnych do wzięcia udziału w oprowadzaniu kuratorskim. Ze względu na obostrzenia covidowe obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc, której można dokonać pod adresem email: [email protected].

Kuratorami wystawy są: Izabela Cisek, Mateusz Gawlik, Piotr Makuła.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska