https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Na Rakowicach IPN odnalazł szczątki prawdopodobnie czterech partyzantów [ZDJĘCIA]

Piotr Subik
Kolejny etap prac na cmentarzu Rakowickim w Krakowie prowadzony był przez IPN i miał na celu odnalezienie szczątków partyzantów z oddziału NSZ/NZW kpt. Jana Dubaniowskiego „Salwy”, zgrupowania „Błyskawica” oraz oddziału „Wiarusy”, którzy polegli w walce lub zostali zamordowani na mocy wyroków Wojskowego Sądu Rejonowego w Krakowie.

WIDEO: Trzy Szybkie

Jak poinformowało właśnie Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, w trakcie prac zespół z IPN ujawnił szczątki czterech osób, które zostaną poddane badaniom sądowo-medycznym w krakowskim Zakładzie Medycyny Sądowej.

Przypomnijmy. Wcześniej - w dniach 7–11 października 2019 r. - pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadzili badania na tzw. skwerze cmentarza Rakowickiego w Krakowie. W miejscu tym w 1948 r. zakopywane były skrzynie ze szczątkami ludzkimi, które służyły jako preparaty do ćwiczeń studentom medycyny w Zakładzie Anatomii Opisowej UJ.

Kraków. IPN ekshumuje setki ludzkich szczątków na cmentarzu Rakowickim

Przez kolejnych kilkadziesiąt lat skwer ten służył jako cmentarny śmietnik. Wśród setek zagrzebanych w tym miejscu kości znajdować mogą się także szczątki działaczy podziemia niepodległościowego i partyzantów skazanych przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie.

Badania, będące kontynuacją prac rozpoczętych w 2017 r. doprowadziły do ujawnienia licznych szczątków ludzkich, które przekazane zostały do Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, gdzie nastąpią ich oględziny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

... którzy polegli w walce lub zostali zamordowani na mocy wyroków Wojskowego Sądu Rejonowego w Krakowie.

Najwyraźniej (co jest oczekiwane), sytuacja dojrzewa ku temu, aby "wyświetlić okólne" okoliczności tego rodzaju zdarzeń historycznych. Mieszczą się w nich (okólnych okolicznościach) referencje osobowe (byłego "ministra") Czesława Kiszczaka wystawione (we Wiedniu, 1945 r.) przez funkcjonującą tam (we Wiedniu) okupacyjną "delegaturę NKWD", i współdziałajacą z NKWD post-strukturę Gestapo (we Wiedniu). Podobnie, referencje osobowe agenta Freya (-Bieleckiego) struktur Gestapo w GG (Generalnej Guberni), okupacyjnej delegatury NKWD w PRL-u, i (jednocześnie) służb wywiadowczych USA w PRL-u. Ten aspekt "historyczny ma bardzo szeroki zasięg "osobowy, łącznie z elementem syjonistycznym. I wymaga realistycznego "podejścia" do faktów historycznych ( z osądu tych faktów przez p. generała Bernarda Monda, 1956 r.).

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska