Obecnie widać już ogromny wykop pod przyszły gmach dla medyków. W jego skład wejdą cztery kondygnacje naziemne (parter i trzy piętra) oraz jedna kondygnacja podziemna z parkingiem na 17 miejsc.
- W budynku będą się kształcić studenci Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu. Obecnie mają zajęcia w różnych miejscach. Za rok do ich dyspozycji zostanie oddany nowoczesny obiekt, w którym znajdą się również laboratoria do badań naukowych - informuje prof. dr Klemens Budzowski, kanclerz Akademii Krakowskiej.
Budowa nowego obiektu dydaktycznego rozpoczęła się 1 sierpnia tego roku i potrwa do 31 sierpnia 2020 r. Gmach powstaje na miejscu parkingu Krakowskiej Akademii od strony ul. Herlinga-Grudzińskiego.
W budynku mają się kształcić nie tylko przyszli lekarze, ale także studenci uczący się na kierunkach: fizjoterapia, kosmetologia, pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne.
- Na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu prowadzimy zajęcia w języku polskim, ale także w języku angielskim. Ten wydział cieszy się więc dużą popularnością wśród studentów zagranicznych. Nowy obiekt wraz z nowoczesnym wyposażeniem będzie kolejnym wielkim udogodnieniem dla osób kształcących się na kierunkach medycznych - podkreśla kanclerz Klemens Budzowiski.
Opłaty semestralne za studia na Krakowskiej Akademii na kierunku lekarskim wynoszą obecnie 21 tys. zł, a w języku angielskim - 6,4 tys. euro.
W związku z tym, że obiekt powstaje na dotychczasowym parkingu naziemnym, nowe miejsca postojowe dla studentów mają być wyznaczone na terenie kampusu Krakowskiej Akademii - między już istniejącym budynkiem C, a ogrodzeniem uczelni sąsiadującym z bulwarem wiślanym.
Nowy gmach jest ostatnią inwestycją na terenie kampusu i ma zostać otwarty na 20-lecie Akademii Krakowskiej, największej uczelni niepublicznej w Małopolsce oraz drugiej pod względem liczby studentów w Polsce, której jednym ze współzałożycieli był obecny prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Nowy budynek uczelni będzie czwartym tego typu obiektem na terenie kampusu na Zabłociu o powierzchni ok. 4 ha. Dotychczasowa zabudowa zajęła tam prawie 24 tys. mkw, a nowy obiekt będzie miał ponad 5,5 tys. mkw.
Szacuje się, że w zbliżającym się roku akademickim 2019/2020 w Krakowskiej Akademii będzie studiować ok. 8,5 tys. osób. W kolejnym roku ta liczba ma wzrosnąć do 9-10 tys. osób.
Wśród studentów Akademii Krakowskiej ponad 20 proc. to obcokrajowcy z 24 krajów z całego świata. Najwięcej jest Ukraińców, później Białorusinów, Rosjan i Włochów. Są też studenci z takich krajów jak m.in. Angola, Armenia, Azerbejdżan, Brazylia, Egipt, Etiopia, Gruzja, Izrael, Kambodża, Kamerun, Nepal, Norwegia, Palestyna.
- Zdjęcia Krakowa przed II wojną światową. Tak wyglądało życie codzienne mieszkańców
- Ohydztwa, które kazali nam jeść w dzieciństwie. Pamiętacie?
- Szkieletor zmieni się nie do poznania [ZDJĘCIA]
- Imponująca budowa zakopianki, wkrótce nią pojedziemy!
- W te miejsca polecisz z Krakowa za mniej niż 100 zł
- Kolejki do lekarzy. Tyle poczekasz na wizytę, badanie i operacje w Małopolsce
