Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie wystartowało o godz. 9.45. Na początek: taras widokowy w Sukiennicach. Stamtąd można było usłyszeć I akt „Wesela”. Arcypolski dramat czytali krakowscy artyści, ludzie nauki i kultury oraz przedstawiciele samorządu. Do udziału w projekcie zaproszono Andrzeja Betleja, Agnieszkę Chrzanowską, Annę Polony, Ewę Wachowicz, ks. infułata Dariusza Rasia, Bogdana Wasztyla, Franciszka Ziejkę i Andrzeja Kuliga.
Autor: Piotr Drabik
Z Sukiennic orszak weselny, z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiacy”, przeszedł obok Wieży Ratuszowej na plac Szczepański, gdzie ok. godz. 12, odczytywane były akt II i III sztuki. Realizatorem tej części wydarzenia był Teatr Mumerus. Ok. godziny 15 odbył się resampling (czyli „zmiana dźwięku”) „Wesela”, a o godz. 19 na Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru wystąpi zespół Sokół Orkestar.
- "Wesele" jest dramatem wciąż aktualnym i nośnym - podkreślił w Sukiennicach Stanisław Dziedzic, dyrektor Biblioteki Kraków. Miejskie uroczystości związane z Narodowym Czytaniem dramatu Wyspiańskiego miały szczególny charakter. To właśnie w Bronowicach (wówczas wieś pod Krakowem, obecnie jedna z dzielnic miasta) w 1900 r. poeta Lucjan Rydel poślubił chłopkę Jadwigę Mikołajczykównę. Mezalians stał się kanwą dla "Wesela", które przyniosło Wyspiańskiemu sławę i uznanie.
Przypomnijmy, że Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja promocji wybitnych polskich dzieł literackich w przestrzeni publicznej. Ma na celu propagowanie polskiej literatury, popularyzację czytelnictwa, a także wzmacnianie narodowej tożsamości. W poprzednich edycjach głównymi bohaterami były utwory tej klasy, co „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogia” Henryka Sienkiewicza, „Lalka” Bolesława Prusa i „Quo vadis?” Henryka Sienkiewicza.
Follow https://twitter.com/dziennipolski