https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej pomogą w stworzeniu najszybszego w Europie superkomputera

Iwona Krzywda
Superkomputer w Cyfronet AGH
Superkomputer w Cyfronet AGH Andrzej Banas / Polska Press
Badacze z Akademii Górniczo-Hutniczej wraz z partnerami europejskimi zbudują maszynę obliczeniową do prowadzenia badań naukowych, która ma być 10 razy szybsza niż najlepszy dostępny obecnie w Europie superkomputer.

Pracę nad najszybszym europejskim komputerem prowadzi konsorcjum LUMI, w skład którego oprócz Polski wchodzi również Finlandia, Belgia, Czechy, Dania, Norwegia, Szwecja, a także Szwajcaria. Nasz kraj w międzynarodowej grupie reprezentują przedstawiciele Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH. Do ich zadań będzie należało koordynowanie działań naukowców z wszystkich rodzimych ośrodków su­perkompu­terowych zaangażowanych w budowę maszyny i dbanie o to, by była ona użyteczna również dla Polaków zainteresowanych prowadzeniem badań naukowych z jej wykorzystaniem.

Zaprojektowany wspólnie komputer stanie w fińskim centrum danych CSC w Kajaani. Urządzenie będzie 10 razy szybsze od najszybszego dostępnego obecnie w Europie szwajcarskiego komputera Piz Daint. Na potrzeby prowadzenia obliczeń zostanie również wyposażone w ogromne zasoby pamięci masowej o pojemności ponad 60 biliardów bajtów.

- Superkomputer będzie można wykorzystać do rozwiązania tych problemów nauki, które przy obecnie dostępnych maszynach, pozostają nierozwiązane. Takim flagowym przykładem są symulacje mózgu – mówi inż. Marek Magryś, kierownik Działu Pamięci Masowych Cyfronet AGH, zaangażowany w prace nad urządzeniem. - Inne zastosowanie to medycyna spersonalizowana, która zakłada przygotowywanie modelu terapii dla konkretnego pacjenta. Takie zindywidualizowane leczenie jest bardzo skuteczne, ale wymaga dużej mocy obliczeniowej. System będzie także wykorzystywany do badań z zakresu sztucznej inteligencji, chemii kwantowej czy astrofizyki np. symulacji galaktyk. Lista jest bardzo długa, bo po wsparcie superkompu­terów sięgają przedstawiciele coraz większej liczby dziedzin nauki – dodaje.

Nieopodal Aleksandrii archeolodzy z Krakowa odkryli ruiny ko...

Gotowa maszyna ma zostać oddana do użytku pod koniec przyszłego roku. Prace nad całym system obliczeniowym pochłoną łącznie 207,1 mln euro. Połowa tej kwoty pochodzi ze środków Komisji Europejskiej, a połowa od państw tworzących konsorcjum. Polskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło na ten cel 5 mln euro.

Dostęp do nowego super­komputera będzie możliwy nie tylko na miejscu w Finlandii, ale również zdalnie. Z jego możliwości będą mogli skorzystać wszyscy zainteresowani polscy naukowcy, prowadzący badania wymagające skomplikowanych obliczeń czy symulacji. Wystarczy, że wystąpią o potrzebny grant.

Ranking Perspektyw 2019

Ranking Perspektyw 2019. TOP 10 najlepszych uczelni w Polsce

WIDEO: Dlaczego Polacy nie interesują się wyborami i polityką?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Ż
Życzliwy
Z opisu wynika,że geniusze z AGH zajmą się administracją, a nie badaniami naukowymi. Rozbawił mnie fragment o zastosowaniu owego superkomputera do symulacji mózgu. Codziennie widzę bliźnich, u których mózg to tylko symulacja, nie trzeba do tego komputer (żart, żart, żart).
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska