https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. NBP opublikował raport dot. sytuacji życiowej Ukraińców mieszkających w Polsce. Uchodźcy zaaklimatyzowali się w Małopolsce

Ewa Wacławowicz
Większość ukraińskich migrantów przedwojennych i uchodźców mieszkających w Małopolsce pochodzi z zachodniej części Ukrainy i nie chce wracać do swej ojczyzny. 72 proc. Ukraińców w naszym regionie to osoby zatrudnione, a tylko 12 proc. przebywa na bezrobociu. Wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego pt. "Sytuacja życiowa i ekonomiczna migrantów z Ukrainy w Polsce - wpływ pandemii i wojny na charakter migracji w Polsce".

Narodowy Bank Polski przeprowadził w 2022 r. dwa badania migrantów z Ukrainy. Pierwsze, które odbyło się w okresie od 13 kwietnia do 13 maja 2022 r. objęło próbę 3165 uchodźców napływających do Polski w związku z atakiem Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. Drugie badanie, przeprowadzone jesienią w okresie 26 września - 18 listopada 2022 r. dotyczyło zarówno uchodźców przybyłych do Polski po 24 lutego 2022 r. jak i migrantów przybyłych przed tą datą, których motywy przyjazdu do Polski wskazywały na migrację zarobkową. W sumie przeprowadzono 3934 ankiet we wszystkich województwach w Polsce.

Dane o liczbie uchodźców zarejestrowanych na terytorium Polski

Dane te wskazują, że zarówno największy napływ jak i najwyższy odsetek liczby uchodźców z Ukrainy do liczby ludności był obserwowany w województwie mazowieckim oraz w woj. dolnośląskim. Widać także, że migrantów przyciągały województwa z dużymi aglomeracjami miejskimi takie jak: śląskie, wielkopolskie, pomorskie oraz małopolskie. Do naszego regionu napłynęło ok. 5-10 proc. wszystkich migrantów, co w stosunku do liczby ludności zamieszkującej region stanowiło 2-3 proc. ludności.

Zarówno migranci przedwojenni jak i uchodźcy osiedlili się we wszystkich województwach, jednak w różnych proporcjach. W efekcie tego, poszczególne województwa różnią się między sobą pod względem regionu pochodzenia znajdujących się tam obywateli Ukrainy. Jest to o tyle istotne, że respondenci pytani o plany dotyczące zmiany miejsca zamieszkania w Polsce w większości odpowiadają, że nie planują się przeprowadzać (odpowiednio 82 proc. migrantów przedwojennych i 76 proc. uchodźców).

W Małopolsce najwięcej uchodźców i migrantów przedwojennych pochodzi z Zachodniej Ukrainy

Jak pokazują statystyki, najwięcej, bo aż 41 proc. migrantów przedwojennych w Małopolsce to osoby pochodzące z zachodniej części Ukrainy, 26 proc. to osoby pochodzące z centrum kraju, 12 proc. przyjezdnych to osoby z południa, 9 proc. to mieszkańcy Kijowa i okolic, a 6 proc. to mieszkańcy północy i wschodu Ukrainy.

Podobnie statystyka wygląda w przypadku uchodźców wojennych. 27 proc. to osoby pochodzące z zachodniej części kraju, 25% pochodzi z południowych części Ukrainy, 17 proc. to osoby mieszkające niegdyś na wschodzie kraju, 12 proc. uchodźców to osoby mieszkające niegdyś w centrum, a 13 proc. z Kijowa i okolic. Najmniej, bo zaledwie 6 proc. to osoby mieszkające na północy Ukrainy.

Blisko 3/4 uchodźców pracuje w Małopolsce

Jak informuje, NBP sytuacja na polskim rynku pracy migrantów przedwojennych jest generalnie dobra. Poza województwami świętokrzyskim, opolskim i lubelskim wskaźnik zatrudnienia był zbliżony lub przekraczał 90%. Znacznie bardziej zróżnicowana była za to sytuacja uchodźców, którzy trafili do różnych województw w Polsce.

Największe szanse na szybkie znalezienie pracy mieli uchodźcy, którzy trafili do województwa pomorskiego oraz regionów leżących na zachodzie Polski (zachodniopomorskie,dolnośląskie, lubuskie). Może być to związane z dużym popytem na pracowników w tych
województwach niezależnie od kwalifikacji. Z kolei relatywnie duży odsetek migrantów na bezrobociu lub nieaktywnych zawodowo był związany z województwami relatywnie bliskimi granicy z Ukrainą (lubelskie, podkarpackie) lub województwami o relatywnie niskim popycie na pracę i bez dużych aglomeracji miejskich (świętokrzyskie, podlaskie, kujawskopomorskie).

W województwie małopolskim (według danych za listopad 2022), 72 proc. uchodźców podjęło pracę, 12 proc. to osoby nieaktywne zawodowo, 9 proc. szuka pracy na część etatu, a 6 proc. Ukraińców jest bezrobotnych i szuka pracy na pełny etat. Stawia to nas na 6 miejscu w rankingu województw.

33 proc. uchodźców mieszkających w regionie deklaruje powrót na Ukrainę, 3 miesiące po zakończeniu konfliktu

W porównaniu z pierwszymi miesiącami po wybuchu wojny zmniejszył się i wyrównał pomiędzy województwami odsetek osób deklarujących bardzo szybki powrót na Ukrainę w przypadku zakończenia działań wojennych.

"Wiąże się to z jednej strony ze zmianą sytuacji na froncie – część osób deklarujących chęć szybkiego powrotu mogła to zrobić, gdy rejon walk zaczął obejmować tylko wschodnią Ukrainę. Z drugiej strony uchodźcy przebywający w Polsce coraz częściej mogli postrzegać swoją sytuację nie jako przejściową, ale jako wymagającą zaplanowania pobytu w Polsce, co wykluczałoby bardzo szybki powrót na Ukrainę" - piszą autorzy raportu.

W Małopolsce sytuacja wygląda tak, że o ile w maju 2022 roku 73 proc. Ukraińców deklarowało gotowość do opuszczenia naszego kraju po zakończeniu działań zbrojnych na Ukrainie, o tyle w listopadzie ta liczba zmniejszyła do 33 proc.

70 % firm wskazuje problem ze znalezieniem specjalistów

od 16 lat
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rzeczywistość
Ta, „pracują”… raptem 1/5 z nich wszystkich. Reszta sobie żyje w miarę wygodnie na koszt polskiego podatnika.
Z
Zbigniew Rusek
Nie dobrze, że nie zamierzają wracać, a najgorsze jest to, ze napłynęli do Krakowa, który jest od wielu lat przeludnionym miastem, co pogarsza komfort życia. Przeludnione maisto to nie jest raj, lecz koszmar!!! Szkoda, że nie trafili do tych miejscowości, które się wyludniają ( Łódź, katowice, Opole, Tarnów, oraz małe miasta i wsie). Nie może cały świat pchać się do jednego miasta!!!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska