https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Nie będzie sprzedaży za 100 mln. Gmach PKO przy ul. Wielopole nie zmienia właściciela

Małgorzata Mrowiec
Andrzej Wiśniewski
Spółka J.W. Construction, obecny właściciel okazałego gmachu po banku przy ul. Wielopole w Krakowie, poinformowała, że wygasł list intencyjny na zakup tego budynku. Zabytkowy obiekt pozostaje w dotychczasowych rękach.

FLESZ - Ile potrwa rowerowy boom?

od 16 lat

J.W. Construction Holding 24 lutego podpisał z Polish Hospitality Group Luxury Hotels (PHGLH) list intencyjny dotyczący ustalenia wstępnych warunków sprzedaży dawnej siedziby banku PKO przy ul. Wielopole. Cena miała być nie niższa niż 100 mln zł netto.

Ustalono też wtedy, że w ciągu 60 dni potencjalny nabywca gmachu dokona analizy nieruchomości, po czym poinformuje o ewentualnym zainteresowaniu jej kupnem. Z kolei 20 kwietnia podpisano aneks, na podstawie którego termin dla PHGLH na przeprowadzenie analizy został wydłużony do 105 dni. Właśnie ten termin minął.

Jak poinformował rano we wtorek (9.06) deweloper J.W. Construction, spółka Polish Hospitality Group Luxury Hotels do 8 czerwca nie zainicjowała względem niego "jakichkolwiek skonkretyzowanych czynności mających na celu ustalenie warunków sprzedaży" tej nieruchomości, w związku z czym list intencyjny wygasł.

Przypomnijmy, że okazały zabytkowy gmach przy ul. Wielopole od ponad dwóch lat jest własnością dewelopera J.W. Construction, zapowiadającego zamienienie go w hotel. - Klient, który złożył nam propozycję biznesową, też chce urządzić tam hotel - mówił nam pod koniec lutego o PHGLH Józef Wojciechowski, prezes J.W. Construction. Miliarder dodawał, że prace nad projektem trwają nieprzerwanie i niezależnie, kto ostatecznie będzie inwestorem, hotel w tym gmachu - z najwyższej półki, 5-gwiazdkowy - powstanie.

Gmach przy ul. Wielopole 19-21 wzniesiono według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza - jednego z najważniejszych krakowskich architektów XX wieku. Budynek ma trzy skrzydła, które otaczają dwa wewnętrzne dziedzińce. Od początku miał mieścić bank i jego biura, a także mieszkania urzędników. Zalicza się go do najważniejszych budynków, które powstały w Krakowie w latach 20. XX wieku. Nigdy dotąd nie został poważnie zmodyfikowany. Nadaje metropolitalny charakter ulicy Dietla. Budynek obiegają korynckie kolumny. Najciekawsze we wnętrzu są: hole, reprezentacyjna klatka schodowa oraz wyłożona marmurami sala operacyjna, wzorowana na rzymskim Panteonie. Przykrywa ją kopuła z latarnią na szczycie.

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Makumba Ska

Kolejny pejsohotel dla koszernych na Wielopolu. Kupiony za 50, a wystawiony za 100 mln. To się nazywa interes bez wysiłku. Ciekawe, czy w PKO BP nie powinna spaść komuś głowa?

G
Gość

Bank pozbył się pięknego gmachu był to prestiżowy budynek jaki każdy bank chciałby mieć. W PKO to jednak nuworysze rządzą bez polotu

g
grzeg

Ogarniają mnie czarne przypuszczenia. Znalezienie kupca na ten budynek na zakładanych warunkach będzie nadzwyczaj trudne. Czy w ogóle możliwe? W konsekwencji co? Podupadający pustostan przez kolejne dziesięciolecia?

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska