Celem konkursu „Zdrowy Samorząd” jest nagrodzenie jednostek samorządu terytorialnego wszystkich poziomów, które w sposób najbardziej skuteczny realizują między innymi w ramach programów polityki zdrowotnej, zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją zdrowotną i profilaktyką wybranych schorzeń.
Nagrody – statuetki „Zdrowy Samorząd” – zostaną przyznane w trzech kategoriach: zdrowa gmina, zdrowy powiat i zdrowe województwo.
W ramach konkursu, nominację otrzymał program rehabilitacji dysfunkcji narządu ruchu realizowany przez miasto Kraków, na który do 12 lutego można oddać głos. Program, który otrzyma największą liczbę głosu otrzyma nagrodę specjalną od czytelników serwisu PortalSamorzadowy.pl oraz RynekZdrowia.pl. Dodatkowo, wyboru laureatów oprócz czytelników dokona także Rada Konsultacyjna Konkursu, powołana przez organizatora.
Zwycięzców w poszczególnych kategoriach poznamy 7 marca podczas gali IX Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.
Krakowski program
W opisie krakowskiego programu, który został nominowany w konkursie czytamy: "Program na terenie Gminy Miejskiej Kraków realizowany jest w ramach dziennego oddziału rehabilitacji ogólnoustrojowej przez okres 4 tygodni z możliwością przedłużenia do 8 tygodni pobytu pacjenta. Świadczenia w zakresie rehabilitacji realizowane są według indywidualnego programu postępowania rehabilitacyjnego w ramach indywidualnej i grupowej fizjoterapii (minimum 5 do 7 procedur dziennie, w tym nie mniej niż 4 z zakresu kinezyterapii), min. 120 minut dziennie".
W skład katalogu zabiegów fizjoterapeutycznych wchodzą świadczenia z zakresu: kinezyterapii, masażu leczniczego, porad lekarskich i fizjoterapeutycznych, działań edukacyjnych w zakresie profilaktyki dysfunkcji narządu ruchu oraz prawidłowego żywienia realizowane w ramach programów edukacyjnych (dla każdego uczestnika oraz dodatkowo dla osób z nadwagą i otyłością).
Z programu od 14 listopada 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. skorzystało 471 pacjentów (w 2022 r. - 30 osób, w 2023 r.- 441 osób). Ponadto zrealizowano ok. 370 h spotkań edukacyjnych. Na koniec grudnia 2023 r. liczba oczekujących na udział w programie wyniosła 577 osób.
Łączna kwota dotacji przeznaczona na realizację programu w latach 2022-2024 wynosi 2,9 mln zł.
Internetowi oszuści w natarciu!
